5+1 ses sistemi anakart bağlantısı

slayer1903

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. 5+1 ses sistemimin (Logitech G51) anakart (MSI B450 Tomahawk max) bağlantısını yaptığımda arka hoparlörlerden ve Center'dan ses gelmiyor. Sadece ön sağ ve ön sol hoparlörler çalışıyor. Windows 10 Pro kullanıyorum, başka bir ayar daha yapmam gerekiyor mu bilmiyorum. Bağlantıyı şu şekilde yaptım, yardımcı olursanız sevinirim:
Front yazan yere taktığım kabloyu - l Out'a.
Rear yazan yere taktığım kabloyu - rs Out'a.
Subcenter yazan yere taktığım kabloyu - CS Out'a.
Mic yazan yere taktığım kabloyu - Mic'e taktım.

g51.jpg

b450.jpg

Anakarta bağlantı şeması resimde var. Buna göre yapın. Üstteki AUX yazan girişleri bağlamaya gerek yok.
Screenshot_20210621-190918.png

@irfanumut
@Yener K.

Hocam 4 tane kablo var, zaten şemalarda bahsettiğiniz şekilde taktım. Rear, Center ve Mic'in yeri zaten net. Front yazanı acaba side speaker out'a mı takmam lazım gibi düşündüm bi an ama yok o da anakartta kırmızı olan girişe giricekmiş, o da doğru. Extra olarak Windows'tan bir ayar mı yapmak lazım?

Çünkü hoparlörler çalışıyor, ana kumanda da sanal 5+1 moduna almak var, 5+1 desteklemeyen sistemlerde sadece Yeşil kabloyu ses girişine (L OUT'a) takıyorsunuz ve sanal olarak bütün hoparlörlerden ses geliyor. Şu an da o modu açınca hepsi çalışıyor, fakat o modu açmadan da desteklemesi lazım.

Front yazan yere taktığım kabloyu - L Out'a.
Rear yazan yere taktığım kabloyu - RS Out'a.
Subcenter yazan yere taktığım kabloyu - CS Out'a.
Mic yazan yere taktığım kabloyu - Mic'e taktım.

Ses ayarlarından 5.1 seçmek gerekir. Realtek üzerinden yapabilirsiniz.

Ses ayarlarından 5.1 seçmek gerekir. Realtek üzerinden yapabilirsiniz.

Dediğiniz ayarı bulamadım. Nerden ayarlayabilirim?

Edit: Hoparlör - Yapılandır kısmına girince sağdaki pencere açılıyor. Hoparlörleri sınadım ses geliyor hepsinden. Ayarı 5+1 Surround olarak yaptım, sonraki sonraki diye devam ettim, yapılandırma tamamlandı, uygulandı diyor. Fakat değişen bir şey yok.

ses.jpg

Son düzenleme:
Tamamdır. Her uygulamada 5.1 çalışmayabilir. Logitech Z506 kullanmıştım. Bende de öyleydi.

Yani ne yapmam gerekiyor hocam? Normal YouTube'da çalışmıyor. Çaresi yoksa sanal modda kullanmaya devam edeyim?
Evet hocam. Normalde her zaman çalışmaz. Sanal olarak devam.

Yeni konular

Geri
Yukarı