5+1 ses sistemi leader sesler çok az geliyor

OttoSlayer

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba, film/dizi izlemeye kalktığım zaman ses az geliyor ama müzik açınca sanki evde konser veriyormuşum gibi. Bu neden kaynaklı ve bu sorunu nasıl çözebilirim?
Leader 5+1 H5805 modeline sahibim.
Ek olarak 2+1 olarak kullanıyorum Blu-ray film falan açsam daha ses az geliyor.

İzlediğin filmlerin sesleri kaç kanal?

Netflix Amazon Prime Video Disney+ fark etmiyor Netflix'te zaten konumsal ses mevcut.
Ek olarak film dizi izleyebilmem için ses sisteminin sesini açmam gerekiyor yoksa hiçbir şekilde net duyulabilecek ses alamıyorum ama bu durum müzikte değişiyor ses 20'de olsa bile sanki ev inliyor.
Örnek olarak HDD'de kayıtlı Game of Thrones tüm sezonlar Blu-ray 5+1 ses kalitesinde var ama onda bile sesler az sahnelerde ses ile birlikte bassta yükseliyor.

Son düzenleme:
Surround seslerde diyalogları merkez hoparlöre verip efektleri diğer hoparlöre dağıttıkları için sesler 2.0 (strereo) kanala göre daha az çıkıyor. Stereo kanalda sesler her 2 kanaldan da çıktığı için daha gür çıkıyor.
2. bir neden: Kullandığın ses sistemi film izlerken keyif verecek bir sistem değil. 20W subwoofer + 5wx 5 uydu hoparlörler = 45 - 50W çıkış gücü yapıyor. Sesleri duymak için volume arttırma ihtiyacı buradan geliyor.
Teknik konulara girmeden açıklamaya çalıştım. Aslında uzun uzun yazdım ama sıkıcı teknik detaylara da girdiğim için sildim.
Daha detaylı bilgi istersen devamını yazabilirim :)

Surround seslerde diyalogları merkez hoparlöre verip efektleri diğer hoparlöre dağıttıkları için sesler 2.0 (strereo) kanala göre daha az çıkıyor. Stereo kanalda sesler her 2 kanaldan da çıktığı için daha gür çıkıyor.
2. bir neden: Kullandığın ses sistemi film izlerken keyif verecek bir sistem değil. 20W subwoofer + 5wx 5 uydu hoparlörler = 45 - 50W çıkış gücü yapıyor. Sesleri duymak için volume arttırma ihtiyacı buradan geliyor.
Teknik konulara girmeden açıklamaya çalıştım. Aslında uzun uzun yazdım ama sıkıcı teknik detaylara da girdiğim için sildim.
Daha detaylı bilgi istersen devamını yazabilirim :)

Yani kısaca 2+1 yerine 5+1 olarak kullansam ses fazla açmadan daha iyi ses alabilir miyim?

Geri
Yukarı