5+1 ses sisteminde Bluetooth mu USB mi daha kaliteli ses verir?

yigidyum

Kilopat
Süper Moderatör
Makaleler
1
Merhabalar. Kullandığım ses sisteminde hem Bluetooth hem de USB çıkışı var, diğer 5+1 sistemlerde görmedim açıkçası USB ses bağlantısı. Aux kullanmanın daha verimli olduğunu biliyorum ama USB'de de durum aynı mı diye merak ettim. Teşekkürler.

Ses sisteminin modeli ne? USB sesi dijital olarak gönderir. AUX ise analog olarak. Ses sisteminin DAC çipi bilgisayarınkinden daha iyi ise teorik olarak USB veya dijital olarak veriyi aktarıp ses siteminin veriyi işlemesi sesin daha iyi olması anlamına gelir. Tabii belirli bir seviyeye kadar bu aradaki farkları anlamak veya hissetmek zordur.

Yaptığınız bağlantı türleri arasında seste veya senkronda herhangi bir fark göremiyorsanız, sizin için pratik olanı seçin derim ben.

Ses sisteminin modeli ne? USB sesi dijital olarak gönderir. AUX ise analog olarak. Ses sisteminin DAC çipi bilgisayarınkinden daha iyi ise teorik olarak USB veya dijital olarak veriyi aktarıp ses siteminin veriyi işlemesi sesin daha iyi olması anlamına gelir. Tabii belirli bir seviyeye kadar bu aradaki farkları anlamak veya hissetmek zordur.

Yaptığınız bağlantı türleri arasında seste veya senkronda herhangi bir fark göremiyorsanız, sizin için pratik olanı seçin derim ben.
SteelSeries Arena 9 kullanıyorum hocam. Sorun şu ki ön sağ ve arada orta hoparlör rastgele zamanlarda cızırtı yapıyor. USB ile bağlıydım, Bluetooth geçince uzun zaman bu sorun yaşanmadı. Sorunun kabloda olduğundan şüphelendiğimden acaba Bleutooth'a mı geçsem diye düşündüm. Ses kalitesine önem veren biri olduğumdan normalde geçmezdim yani :)

Hoparlörlerde direkt bir sorun olsa devamlı cızırtı olurdu diye düşünüyorum, ama bilmiyorum yanlış mı düşünüyorum.

USB bağlantısında normalde cızırtı olmaması gerekiyor ama belki parazit falandır. Hoparlör kablolarını iyice kontrol edin. Ses kalitesi için optik kablo ile de bağlayabilirsin. Sistemin ekolayzer ayarlarını veya varsa başka kontrol paneli ayarlarını USB dışında bir bağlantı seçeneği seçtiğinde kullanamayabilirsin.

USB bağlantısında normalde cızırtı olmaması gerekiyor ama belki parazit falandır. Hoparlör kablolarını iyice kontrol edin. Ses kalitesi için optik kablo ile de bağlayabilirsin. Sistemin ekolayzer ayarlarını veya varsa başka kontrol paneli ayarlarını USB dışında bir bağlantı seçeneği seçtiğinde kullanamayabilirsin.
Sistemi kapatıp açtım, biraz kablolarla da oynadım şimdilik geçti. Optik kablo da alıp denemek istiyorum, fakat şu cızırtı tekrar ederse bir yolunu bulmam gerekecek öncesinde.

Rastgele zamanlarda başlayan ve giden cızırtılar kabloyla falan mı alakalıdır peki? Eğer direkt subwoofer veyahut hoparlör ile ilgili bir sorundan kaynaklı olabilir ise yeni konu açacağım çünkü.

Çok teşekkürler cevaplar için.

Bluetooth ile bağlıyken o cızırtılar olmuyorsa USB bağlantı ile alakalıdır. Bluetooth ile de oluyorsa sistemin kendi kablo bağlantılarından kaynaklıdır.

Geri
Yukarı