5.6 GHz Hıza Çıkan i9-13900, Selefinden %17’ye Kadar Daha Hızlı

Üzerinden 7 ay geçmiş. Şaka mı yapıyorsun? Fiyatlar değişti yeni modeller çıktı ve sen 7 ay önce yazılmış bir mesaja şimdi cevap veriyorsun. Ben o yorumu yazdığımda ortada ne 13. nesil Intel işlemciler ne 7. nesil AMD işlemciler vardı. Şaka gibisiniz. Her şeyi geçtim efficient Core'lar hakkında muhtemelen hiçbir şey bilmiyorsun gayet oyunlarda da renderda da kullanılıyor. Şu an oyun işlemcisi olarak üst segmentte AMD daha mantıklı ama Intel i9 harici tüm işlemcilerde çoklu çekirdek olarak fark açıyor. i5 13500 bile Ryzen 7 7800X'i geçiyor. Lütfen bir mesaja cevap verirken o dönemin şartlarını baz alın ve kendi bilginizin yeterliliğini sorgulayın. Ben o mesajı yazdığım dönem 5600X manyak pahalıydı şimdiye göre. Efficient Core ile ilgili şüpheniz varsa diye aşağıya video bırakıyorum ama isterseniz inceleme videolarından detaylı bakabilirsiniz. Bıraktığpım testte 13900k ve RTX 4090 kullanılıyor. Testte 13900Ks'nin 16 verimlilik çekirdeği 4.2 GHz'in üzerinde hızlarda çalışıyor. Günümüzde bu hızlara ulaşamayan işlemciler var Ryzen 5 3600 Ryzen 3 3100 gibi.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bilgilerim de gayet yeterli o dönemde fiyatlar aşağı yukarı böyleydi 12600KF dediğiniz işlemci çıktığı dönemde fiyatı ve verdiği performans konusunda aleştirildi efficient Core'un oyunlara katkısını forumlarda araştırın sandığınız kadar bir fark yaratmıyor emülatör örneğini bu yüzden verdim hem tekli hem çoklu çekirdek önemli emülatörde ne oyun ne render değeri gibi birinden birine önem verilmiyor yukarıdaki fiyatlara şu an da bir göz gezdirin bu forumdaki çoğu insan oyun oynuyor ve tekli çekirdek skoru dediğiniz gibi oyunlarda daha ön planda 7600X ise tekli çekirdek olarak 7900'ü geride bırakıyor genel işlemci sıralamasına gidin bir bakın tek çekirdek için 6 çekirdekli 7600X sizin efficient Core'lu bir sürü çekirdekli 12900KF örneğini nasıl geçiyor o zaman biraz mantığınızı da kullanın yorum yaparken yukarıda verdiğim fiyatlar apaçık örneklerdir. Şu an tier listte en büyük işlemci 13900k zaten bunda herkes hemfikir Intel çok güzel iş çıkardı fakat bu fiyatı benim nezlimde hak etmiyor ben sadece oyun oynayan biriyim bu yüzden de fiyat performansa bakıyorum ve oyun değerlerine bir işlemci bir videoyu kaç dakikada renderlıyor benim için önemli değil önemli olan arkadaşlar zaten çoklu çekirdek skoruna göre seçim yaparlar. Dönem mevzusunu da burada şu video ile bitireyim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Fiyatının nasıl eleştiri aldığını görebilirsiniz.

Bilgilerim de gayet yeterli o dönemde fiyatlar aşağı yukarı böyleydi 12600KF dediğiniz işlemci çıktığı dönemde fiyatı ve verdiği performans konusunda aleştirildi efficient Core'un oyunlara katkısını forumlarda araştırın sandığınız kadar bir fark yaratmıyor emülatör örneğini bu yüzden verdim hem tekli hem çoklu çekirdek önemli emülatörde ne oyun ne render değeri gibi birinden birine önem verilmiyor yukarıdaki fiyatlara şu an da bir göz gezdirin bu forumdaki çoğu insan oyun oynuyor ve tekli çekirdek skoru dediğiniz gibi oyunlarda daha ön planda 7600X ise tekli çekirdek olarak 7900'ü geride bırakıyor genel işlemci sıralamasına gidin bir bakın tek çekirdek için 6 çekirdekli 7600X sizin efficient Core'lu bir sürü çekirdekli 12900KF örneğini nasıl geçiyor o zaman biraz mantığınızı da kullanın yorum yaparken yukarıda verdiğim fiyatlar apaçık örneklerdir. Şu an tier listte en büyük işlemci 13900k zaten bunda herkes hemfikir Intel çok güzel iş çıkardı fakat bu fiyatı benim nezlimde hak etmiyor ben sadece oyun oynayan biriyim bu yüzden de fiyat performansa bakıyorum ve oyun değerlerine bir işlemci bir videoyu kaç dakikada renderlıyor benim için önemli değil önemli olan arkadaşlar zaten çoklu çekirdek skoruna göre seçim yaparlar. Dönem mevzusunu da burada şu video ile bitireyim.

Fiyatının nasıl eleştiri aldığını görebilirsiniz.

Intel'in kendi sitesinden efficient Core'ların kullanım amacı yazıyor bu arada dümdüz bir çekirdek gibi değil zaten bu çekirdekler daha basit ve fiyat performans olarak daha iyi yapıdalar Intel bunu neden yaptı diye sorarsanız 10. nesil Intel'lerin sıra sıra yükseltme yaparak i9 dışında hepsini kullandım ve AMD'lerin aksine anlamadığım bir şekilde hepsi arkada Spotify Google vesaire açıkken işlemci kullanımına çok yükleniyor örneğin 10100F işlemcide Google arka planda yüzde 9'a yakın bir kullanım gösteriyor Steam aynı şekilde yüzde 7 ila 8 10700 de oran 5 6'lara vesaire düşüyor fakat yine durduk yere ısı problemleri ve performans düşüşleri AMD 5600 de yüzde 1 2 kullanılıyor mesela Steam kendim test ettiğim değerler.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı