5 GHz ağa bağlanınca modem resetleniyor

Pantreme

Kilopat
Merhabalar. Türksat abonesiyim ve son 3 aydır 5GHz ağda sorun yaşıyorum. Modeme yakınken sorun yok ama modemden uzaklaştığım da (1 veya 2 oda kadar) modem kendine reset atıyor. İnternet sağlayıcısı modemi değiştirdi ancak nafile. Sorun hala devam ediyor. Bu nasıl bir problemdir veya yaşayan var mı benim gibi merak ediyorum. Çözüm önerisi olanların cevaplarını bekliyorum.

İnternet hızınız nedir? Aynı zamanda evinizde 2.4GHz bandında çalışan cihaz sayısı fazla mı?

Bilgisayara Ethernet kablosu ile modemden bağlantı yapıyorsanız ondan dolayı olabilir. Ben de Kablonet kullanırken modeme Ethernet ile bağlanıyordum. Ama Wi-Fi'ya bağlanınca bazen modem resetliyordu. Bilgisayardan Ethernet kablosunu çekince sorun çözülmüştü.

Geçmiş olsun dünyanın en kalitesiz modemini kullanıyorsun eğer Infinity 401 ise. Bende Kablonet abonesiyim Infinity 401 modem var ve böyle kalitesiz bir cihaz hayatımda görmedim. Dün bridge moda alıp ucuna Tenda AC8 router takayım dedim tam 1 saat bridge moda geçirmeye çalıştım. İnatla geçmiyor bridge moda ve sürekli kendini sıfırlıyordu modem. Reset atsa neyse sıfırlıyor resmen. Nasıl olduysa cihaz geçti bridge moduna da 1 saat sonra modemi parçalamaktan vazgeçtim. Infinity 401 SE cihazın o cihazın Wi-Fi kaliteside dünyanın en kalitesiz Wi-Fi kalitesidir kesin. Yan odada Wi-Fi sinyali var ama internet yok böyle garip bir cihaz. Sana önerim bu cihazdaki Wi-Fi özelliğini devre dışı bırak ve kendine adam gibi router al bağla onunla kullan Wi-Fi bağlantısını.

Geçmiş olsun dünyanın en kalitesiz modemini kullanıyorsun eğer Infinity 401 ise. Bende Kablonet abonesiyim Infinity 401 modem var ve böyle kalitesiz bir cihaz hayatımda görmedim. Dün bridge moda alıp ucuna Tenda AC8 router takayım dedim tam 1 saat bridge moda geçirmeye çalıştım. İnatla geçmiyor bridge moda ve sürekli kendini sıfırlıyordu modem. Reset atsa neyse sıfırlıyor resmen. Nasıl olduysa cihaz geçti bridge moduna da 1 saat sonra modemi parçalamaktan vazgeçtim. Infinity 401 SE cihazın o cihazın Wi-Fi kaliteside dünyanın en kalitesiz Wi-Fi kalitesidir kesin. Yan odada Wi-Fi sinyali var ama internet yok böyle garip bir cihaz. Sana önerim bu cihazdaki Wi-Fi özelliğini devre dışı bırak ve kendine adam gibi router al bağla onunla kullan Wi-Fi bağlantısını.

Bende Infinity 401 kullanıyorum cidden kötü hem 2.4 GHz kısmında hem de 5 GHz bakımından sürekli bağlantı kopuyor anlık ping yükseliyor önceden Ethernet bağlanıyordum sıkıntı olmuyordu.

İnternet hızınız nedir? Aynı zamanda evinizde 2.4GHz bandında çalışan cihaz sayısı fazla mı?

100/5 kullanıyorum. Tek yaşıyorum mecbur 2.4 kullanıyorum ancak mutfağa gidince Wi-Fi oluyor ama internete bağlanmak işkence oluyor.

Bilgisayara Ethernet kablosu ile modemden bağlantı yapıyorsanız ondan dolayı olabilir. Ben de Kablonet kullanırken modeme Ethernet ile bağlanıyordum. Ama Wi-Fi'ya bağlanınca bazen modem resetliyordu. Bilgisayardan Ethernet kablosunu çekince sorun çözülmüştü.

Evet PC için Ethernet kullanıyorum. Önerin için teşekkürler. Deneyip geri dönüş sağlayacağım.

İnanır mısın bilmem ama Türksat'ta çalışan teknik elemen da aynısını söyledi. Abi imkanın varsa modemi teslim et kendine başka bir modem al falan demişti. :)

100/5 kullanıyorum. Tek yaşıyorum mecbur 2.4 kullanıyorum ancak mutfağa gidince Wi-Fi oluyor ama internete bağlanmak işkence oluyor.

Evet PC için Ethernet kullanıyorum. Önerin için teşekkürler. Deneyip geri dönüş sağlayacağım.

İnanır mısın bilmem ama Türksat'ta çalışan teknik elemen da aynısını söyledi. Abi imkanın varsa modemi teslim et kendine başka bir modem al falan demişti. :)

O eve gelen elemanlar taşeron oluyor genelde. Bize gelen kendisi söylemişti taşeron olduklarını. Aynı şekilde gelen elemanda bize cihaz hakkında pek olumlu konuşmadı. Benim düşüncem Wi-Fi güçlendirici gibi bir şey almaman. O aletin Wi-Fi'si güçlensede sonuçta bağlantı aynı bağlantı. Dediğim gibi bir tane router alıp Infinity 401 cihazı bridge modda çalıştırıp sadece interneti vermesini sağlamak geri kalan işi routera devretmek. Kablonet uyumlu modem üreticisi bildiğim kadarıyla az. O nedenle pek seçeneğimiz yok.

Sanırım sorunun kaynağını buldum arkadaşlar. Kontrol kanalını 100/80 çekerek değişim yaptım ve şu an uzakta kopma, reset vs. olmuyor. Kanallar ile ilgili çok bir bilgim yok ama anladığım kadarı ile apartmanda ki ve civarda ki başka 5GHz kullanıcılarının kanalları ile çakışıyor olabilir tezi geldi aklıma.
Not: Şöyle bir yazı buldum 5 GHz için; 'menzili artırmak istiyorsanız 36. kanalı hızdan en yüksek şekilde yararlanmak için de 112. kanalı seçebilirsiniz ama arada çok büyük frekans aralığı olmadığı için hissedilebilir bir fark olmaz.'

ScreenShot_20220202194830.png

Son düzenleme:

Geri
Yukarı