5 yıllık hard diski değiştirmeli miyim ?

alperacan

Hectopat
Merhaba arkadaşlar

İmzamda da belirtmiş olduğum gibi şuanda WD 640GB SATA bir sabit diskim mevcut.
Sistemimi yeniledim fakat HDD almadım ve eski WD 640GB SATA sabit diskimi kullanıyorum.

Şu anda fiyatların tavan noktalara gelmesinden dolayı yaza doğru bir SSD almayı tercih ediyorum: KINGSTON120GB HYPERX 3K SERISI SATA 3.0
Bu SSD'yi tercih etmemin nedeni ise yanında verilen 3.5" metal kasa ve Sata Kablosu. Size göre bu iki neden saçma gelebilir fakat 30TL daha ucuz olan Sandisk modelini satın aldığımda 15TL'lik 3.5" metal kasa, 15TL'lik sata kablosunu alıp fiyatı aynı duruma getiriyorum ve aralarındaki yazma/okuma farkı çok yüksek. Bu yüzden Kingston modelini tercih ettim.

Sabit disk sorununa geldiğimiz zaman ise SATA, 32MB Cache ve 5 yıldır kullanıyor olmam.

Yani HDD olarak bu modele karar verdim. WD3.5" 500GB CAVIAR BLACK SATA 3.0 7200RPM 64MB CACHE

Siz olsanız SATA, 32MB Cache ve 5 yıllık kullanım için yeni bir HDD alır mısınız?

Sata kablosu 2TL dır. VATAN COMPUTER - S-LINK - SL-SATA140 SATA KABLOSU 40CM - Kablolar
SSD ler her türlü montaj edilir. Mesela kasada 1 tane vida deliği bul ve ona dik yatay çapraz tuttur yeter. Hatta koli bandıyla bile sarabilirsin :) HDD gibi çalışmadıkları için hiç bir sorun olmaz.

Pardon oraya yazmayı unutmuşum veri aktarım kutusuda veriyor kingston
Ayrıca ben kasamı önemseyen biriyim :) en az ayda 1 açar tozlarını temizlerim.Kasamda en fazla 2-3 adet kablo görürsünüz.Diğerlerini cırt cırt ile taşıyabildiğim yerlere taşıdım.
O yüzden bana koli bandını söylemessin iyi olur :)

(Yazının tamamını okursanda güzel olur HDD ile ilgili bir sorum daha var)

Koli bandı işin şakası yani durumu abartarak anlatma diyebiliriz. Hey gidi burada evladı gibi sevenler bile var.

Okudum, okudum ama anlayamadım. Belki kafam karışık, Sen SSD yerine HDD mi alsam diyorsun yoksa... Her neyse HDD alıcaksan yeni versiyon olması şart! Yani 7200Rpm Sata3 6Gb/sn 64Mb Cache ve 1Tb boyuttan küçük alma.
WD Black biraz gürültülü çalışır, çünkü performans diskidir. SSD+HDD şeklinde kullanacaksan Depolama diski kullan ya da standart Disk versiyonlarından seç.

Örneğin; Seagate standart, WD Blue, Green seriileri.
VATAN COMPUTER - SEAGATE - 3.5" 1TB Barracuda Sata 3.0 64MB Cache 7200Rpm Harddisk - Dahili Harddisk
VATAN COMPUTER - WD - 3.5" 1TB Caviar Green Intellipower Sata 3.0 64MB Cache Harddisk - Dahili Harddisk
VATAN COMPUTER - WD - 3.5" 1TB Caviar Blue SATA 3.0 7200Rpm 64MB Cache Harddisk - Dahili Harddisk

Aynen SSD+HDD şeklinde kullanıcam. WD Green'in performansız olduğunu söylüyorlar. Gürültülü çalışması sorun değil 8 tane fan takılı bilgisayarıma. Caviar Blue'yu bilmiyorum.

Anladığım kadarıyla HDD sorun çıkarmadığı halde eskidiğini düşünüp değiştirmeye karar vermişsiniz ama buna hiç gerek yok. Zaten SSD alacağınız için cache, devir, erişim süresi gibi etkenlerin pek önemi kalmayacak.

Tam olarak ne cevap aradığını ya da albaywolf'un cevabı sana yeterli mi çözemediğimden kendimden örnek vereyim; Sağlam bir 120Gb SSD alır yanına 2. el biraz sağlam 75TL ya HDD (elinde zaten var) koyar geçerim. Çünkü benim ( seninki de benzer) kullanım şeklim SSD'yi ('albaywolf' vurgulamış) bağlar. Ama yeni HDD alacaksan yukardaki standartlardan başlamalısın, 500Gb 32Mb cache özellikleri unut!

Tam olarak ne cevap aradığını ya da albaywolf'un cevabı sana yeterli mi çözemediğimden kendimden örnek vereyim; Sağlam bir 120Gb SSD alır yanına 2. el biraz sağlam 75TL ya HDD (elinde zaten var) koyar geçerim. Çünkü benim ( seninki de benzer) kullanım şeklim SSD'yi ('albaywolf' vurgulamış) bağlar. Ama yeni HDD alacaksan yukardaki standartlardan başlamalısın, 500Gb 32Mb cache özellikleri unut!

albaywolf ve senin dediğin gibi yapıcam galiba çünkü HDD bir sorun yok.Bir SSD alıp işletim sistemini ona kurucam.

Teşekkür ederim.

Merhaba arkadaşlar

İmzamda da belirtmiş olduğum gibi şuanda WD 640GB SATA bir sabit diskim mevcut.
Sistemimi yeniledim fakat HDD almadım ve eski WD 640GB SATA sabit diskimi kullanıyorum.

Şu anda fiyatların tavan noktalara gelmesinden dolayı yaza doğru bir SSD almayı tercih ediyorum:KINGSTON120GB HYPERX 3K SERISI SATA 3.0
Bu SSD'yi tercih etmemin nedeni ise yanında verilen 3.5" metal kasa ve Sata Kablosu, size göre bu iki neden saçma gelebilir fakat 30TL daha ucuz olan Sandisk modelini satın aldığımda
15TL'lik 3.5" metal kasa, 15TL'lik sata kablosunu alıp fiyatı aynı duruma getiriyorum ve aralarındaki yazma/okuma farkı çok yüksek bu yüzden Kingston modelini tercih ettim.

Sabit disk sorununa geldiğimiz zaman ise SATA, 32MB Cache ve 5 yıldır kullanıyor olmam.
Yani HDD olarak bu modele karar verdim.WD3.5" 500GB CAVIAR BLACK SATA 3.0 7200RPM 64MB CACHE

Siz olsanız SATA, 32MB Cache ve 5 yıllık kullanım için yeni bir HDD alırmısınız?

SSD'yi satın alıp kullanmaya başladığında, mekanik sürücünden aşırı derece soğuyacağın için, şu an elinde bulunan sürücüyü değiştirmen performans anlamında herhangi bir anlam ifade etmez.

Ama kapasite yetmiyor ise; WD'in Green serisi depolama amaçlıdır ve düşük devirle birlikte düşük performans sergiler. Blue ve özellikle Black serisi, Green'e göre çok daha iyidir. Alternatif Seagate Barracuda. En iyisi benim olsun dersen; WD Velociraptor.

Ama Velociraptor hariç ne alırsan al, mekanik sürücüde sınıf atlaman zor.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı