5+ yıllık şarjlı piller bozulmuş mudur?

Aberforth.

Hectopat
Elimde resimde de gördüğünüz üzere GP markasının 2700 serisi pilleri mevcut. Ben bu pilleri Xbox One controllerım için 5-6 yıl önce almıştım fakat 3 yıl önceye kadar Xbox'ımı sattığım için kullanmayı bırakmıştım. Şimdi kendime yeni Controller aldığım için yine resimde gördüğünüz şarj cihazı ile şarj edip denedim fakat kol açılmıyor bile, LED yanıp sönüyor hemen. Şimdi sorum şu: Bu pillerin belli bir kullanım süresi var mıdır ya da 3 yıl boş durduğu için mi bozulmuştur? Bir de kendime yeni şarjlı pil almayı düşünüyorum fakat bu şarj cihazı ile sağlıklı olur mu acaba? Pilleri takınca lambası yanıyor ama sorun cihazda da olabilir :D. GP yeni model şarja geçmiş güncel ürünlerinde sanırım. Şarj cihazının değerlerinin fotoğrafı da konu da mevcut.

Dosya Ekleri

• ad52f1ea-7d55-45f6-a3af-8abfd7883001.jpg
    ad52f1ea-7d55-45f6-a3af-8abfd7883001.jpg
    106,5 KB · Görüntüleme: 22
  • a19fe769-067e-4f9a-adbd-021a148c9b91.jpg
    a19fe769-067e-4f9a-adbd-021a148c9b91.jpg
    156,1 KB · Görüntüleme: 24
  • a5007121-27f3-4113-ae57-a1b068a9ed88.jpg
    a5007121-27f3-4113-ae57-a1b068a9ed88.jpg
    87,5 KB · Görüntüleme: 28
Elimde resimde de gördüğünüz üzere GP markasının 2700 serisi pilleri mevcut. Ben bu pilleri Xbox One controllerım için 5-6 yıl önce almıştım fakat 3 yıl önceye kadar Xbox'ımı sattığım için kullanmayı bırakmıştım. Şimdi kendime yeni Controller aldığım için yine resimde gördüğünüz şarj cihazı ile şarj edip denedim fakat kol açılmıyor bile, LED yanıp sönüyor hemen. Şimdi sorum şu: Bu pillerin belli bir kullanım süresi var mıdır ya da 3 yıl boş durduğu için mi bozulmuştur? Bir de kendime yeni şarjlı pil almayı düşünüyorum fakat bu şarj cihazı ile sağlıklı olur mu acaba? Pilleri takınca lambası yanıyor ama sorun cihazda da olabilir :D. GP yeni model şarja geçmiş güncel ürünlerinde sanırım. Şarj cihazının değerlerinin fotoğrafı da konu da mevcut.
Piller boş kaldıysa evet ömrü eskisi gibi olmayacaktır. Zaten pillerin genel ömürleri 5 yıl.

Benzer kondisyonda pillerimi elektronik sigara için kullanmaya çalıştığımda önceki hallerinin yüzde 5'i kadar ancak performans alabilmiştim. Dahası ise bazıları şarj alırken sızıntı yaptılar ki bu sızıntı oldukça kanserojendir.

Elinizde multimetre var mı? Varsa eğer, pili doldurmayı deneyin. Doldu uyarısından sonra DCV kısmında ölçüm yapın. Sanırsam bu şarjlı piller normal piller gibi 1.5V değil 1.2V oluyor. Eğer ölçümünüz 1.1-1.2V arasındaysa sizi idare edecektir.

Benzer kondisyonda pillerimi elektronik sigara için kullanmaya çalıştığımda önceki hallerinin yüzde 5'i kadar ancak performans alabilmiştim. Dahası ise bazıları şarj alırken sızıntı yaptılar ki bu sızıntı oldukça kanserojendir.
Ama sızıntı varsa mutlaka kullanmayın!

Fabrika çıkışından sonra 5 yıl ömür biçiyor pil şirketleri ürünlerine ama bakarsın çalışır mı çalışır belki.

@noname92 Voltaj ile sağlamlık kontrol edilmez. Kapasitesi kalmadıysa, voltaj normal görünür ama hemen düşer. Bu da arızalı pil anlamına gelir.

Elektronik sigaralar 18650 lityum kullanır normalde. Bu piller kapasite sağlayamaz. Yuvaya nasıl sığdırdınız hocam?

Görünürde bir sızıntı yok ama baya yırpalanmış piller. Ben en iyisi yeni 2700 serisi + şarj cihazı alayım riske girmeyeyim teşekkürler

@noname92 Voltaj ile sağlamlık kontrol edilmez. Kapasitesi kalmadıysa, voltaj normal görünür ama hemen düşer. Bu da arızalı pil anlamına gelir.

Elektronik sigaralar 18650 lityum kullanır normalde. Bu piller kapasite sağlayamaz. Yuvaya nasıl sığdırdınız hocam?
Evet haklısın onu yazmamışım ama bir süre idare eder dedim zaten. O yüzden doldurduktan sonra ne kadar sürede bittiğini de kontrol et. Ben pili doldurduktan sonra kullanmadan 1 saat aralıklarla ölçüyorum ne kadar voltaj kaybetmiş diye. Çok düşüş yoksa eğer kapasitesi tam olmasa bile olduğunu anlıyorum.

Ama sızıntı varsa mutlaka kullanmayın!
Dokunmadan direkt olarak pil toplama kutusuna atmıştım. Evet çok tehlikelidirler.

Evet, AGM akümülatör haricine Voltaj'dan sağlık anlaşılmaz ki AGM akü bile yeni şarj edildikten belli bir süre sonrasına kadar multimetre üzerinde yanıltıcı değerler veriyor.

Görünürde bir sızıntı yok ama baya yırpalanmış piller. Ben en iyisi yeni 2700 serisi + şarj cihazı alayım riske girmeyeyim teşekkürler
Başta yıpranmış gibi görünenler şarj almaya başladıktan sonra salınım yapıyorlar, benim Samsung'lar da öyleydi. En iyisini yaparsınız, rica ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı