%50 bellek kullanımı sorunu

Emre5198

Kilopat
Daha fazla  
Kafayı yemek üzereyim. Neredeyse her konuyu okudum ingilizce-türkçe ama bulamadım neden olduğunu.

• Anakart: MSI Z97 Gaming 3
  • İşlemci: Intel Core i7 4790K
  • Ekran Kartı: MSI GTX 980Ti Golden Edition
  • Güç Kaynağı: Cooler Master 1000W M2
  • SSD/HDD: Kingston 240GB/WD 1TB
  • RAM: CORSAIR 16GB (4x4GB) Vengeance Pro DDR3 1600MHz CL9 Dual Kit RAM

Ekran Alıntısı.PNG

Son düzenleyen: Moderatör:
Konu ile ilgili pek bir bilgim yok o yüzden yanlışım olduysa kusura bakmayın.

Ben sadece öneride bulundum kullandığın chrome 600mb kullanıyor. Senin yerinde olsam temiz kurulum yapardım.
Konu ile ilgili pek bir bilgim yok o yüzden yanlışım olduysa kusura bakmayın.

Konuyu okumadan alakasız önerilerde bulunma rica ediyorum.

Chrome halen çok bellek kullanıyor diyenler var. Chrome fazla bellek filan kullanmıyor. Tüm tarayıcıları deneyerek kontrol edebilirsiniz. En çok tanınan tarayıcılardan Sistem kaynaklarını Mozilla tarayıcısı kullanıyor.

Bağlantıdaki işlemleri uygulayarak Aida64 HTML raporunu paylaşın.
AIDA64 HTML Raporu Oluşturma Rehberi

Belleklerinizi test edin.
Memtest86+ USB'den Çalışan RAM Bellek Test Programı

Bakım yönergelerini uygulayın.
Temel Sistem Bakım ve Performans Optimizasyonu Yönergesi

Rapor Dosyasına'da buradan ulaşabilirsin:

İndir Report htm

Ram.PNG

Videoda gösterilen ayarları yap.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bağlantılardaki sürücüleri yükleyin.
Intel Chipset Sürücüsü - INF Update Utility
Intel Rapid Storage Technology (RST)
Intel Management Engine Interface

MSI Live update programını yükleyin.
http://download.msi.com/uti_exe/LiveUpdate.zip

Ekran kartı sürücüsünü güncelle.
SSD Firmware güncellemesini kontrol et.
http://media.kingston.com/support/downloads/KSM-setup.exe

Kullanmadığın yazılımları kaldır. Kullanacağın yazılımların tek tek güncellemelerini kontrol et.

En son olarak bakım yönergelerini uygulayıp yeniden başlatın.
Temel Sistem Bakım ve Performans Optimizasyonu Yönergesi

Ayriyeten bellek test sonuçlarını bekliyorum. Telefon ile ekran görüntüsü alabilirsin.

Sadece Chrome açık. Değerlere bakın.
1526995671388.png

Sana belirttim, RAM kullanımının yüksek olması sana sorun oluşturuyor mu diye. Oluşturmuyor. Sadece hoşuna gitmiyor, bunu anlıyorum da RAM kullanımının fazla olması belirttiğim gibi performansı artırır. Sürekli %100 olması performansı olumsuz etkiler.

Arkaplandaki uygulamaları durdurmak ve kontrol amaçlı HJ raporu ekleyebilirsin. Bu şekilde RAM kullanımını düşürmek istiyorsan biraz düşürebiliriz.
HijackThis Log Paylaşımı ve Çözümleri

Arkadaşım windows masaüstü performansını arttırmak için RAM den tampon bellek alır.Bilgisayar ilk açıldığında RAM kullanımın o kadar olmayacaktır. İnternet te gezindikçe işlemler yaptıkça kullanım artar bu normal hatta iyi bir şey.Bir önceki işleme geri döndüğünde çok daha hızlı erişim sağlarsın RAM in fazlası her zaman iyidir.Mesela yüksek RAM kullanan oyuna girdin önceliği oyuna atayacaktır.RAM yetmez ise ne olur mesela 8 GB RAM var PC de steam de güzel bir oyun var ucuzlamış 6 GB RAM istiyor tamam diyorsun benim PC bunu kaldırır bende 8 GB RAM var varda windows taş mı yiyecek arka planda ölecek mi sen oyun oynayacaksın diye 6GB oyuna RAM den verecek işlemlerin bir kısmını varsa SSD yoksa Mekanik diskten tampon bellek açıp oraya işlemleri çekecektir.Masaüstü performansı burada çok etkilenir.Alt+Tab yaparsın masa üstüne dönmek için yada bir işlem yapacaksın dır ağırlığı hissedersin.En vahimi var olan RAM den fazlasını istiyor oyun direk hata almazsın bu oyunu donanımın yetmez demez windows hem kendini hemde oyunun gereksinimlerini SSD yada Mekanik disk ten karşılamaya çalışır burada Drop belirgin dir.Ben mantığını açıklamaya çalıştım sayısal değerleri yöneticiler daha iyi bilecektir.Bu mantığı bilmeyen problem yaşayan birçok arkadaşımız var sosyal de elimizden geldiğince yardımcı olalım kısıtlı bütçe ile 8 GB RAM li sistemler toplayan arkadaşların bir çoğu bu problemi bilmediğinden PC de hata arıyorlar.

Son düzenleme:
Sadece Chrome açık. Değerlere bakın.
Eki Görüntüle 300262

Sana belirttim, RAM kullanımının yüksek olması sana sorun oluşturuyor mu diye. Oluşturmuyor. Sadece hoşuna gitmiyor, bunu anlıyorum da RAM kullanımının fazla olması belirttiğim gibi performansı artırır. Sürekli %100 olması performansı olumsuz etkiler.

Arkaplandaki uygulamaları durdurmak ve kontrol amaçlı HJ raporu ekleyebilirsin. Bu şekilde RAM kullanımını düşürmek istiyorsan biraz düşürebiliriz.
HijackThis Log Paylaşımı ve Çözümleri
arkadaşım hoşuma gitmemesi ile alakası yok chromun kapalı olduğu ekran görüntüsünüde attım 9-10 gb ram kullanımı var bir oyun açıyorum %100 oluyor direk ram kullanımı 8 gb ram kullanan oyunda %100 olması saçma çünkü 16 gb ram kapasitem var

Ben güzel bir şey diyenleri anlamıyorum. Neden normal insanların PC'si açıldığında %20 civarı yerken arkadaşın PC'sinde %50 RAM'ı yesin? Saçma salak yorum yazmayın.

Geri
Yukarı