50 Mbps internete geçiş sonrası kopmalar yaşanıyor

WOODCUTTER

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Graphic Designer
Arkadaşlar merhaba, bir süre önce internet hızımızı 16 Mbit'ten 50 Mbit hıza çıkardık. O süreden beri internette sürekli yavaşlamalar belirli süre sonra neredeyse kullanılmayacak kadar yavaşlama oluyordu. Türk Telekom yetkilileri kontrole gelip gelen değerlerde sorun yok size giden tesisat kablosunda sorun var deyip gidiyorlar. En son da modem deyip değiştirdik fakat değişen bir şey olmadı.
4 kez tesisattaki internet kablosu değişti, modem değişti. Dışarıdan gelen kabloya bağlanan kablo direkt olarak modeme bağlanıyor herhangi bir ek yok çok fazla cnr hatası alıyoruz 2 saatte 2 milyon gibi. Bizzat kendim de dışarıdan gelen kabloya 1 metrelik kabloyu takıp modeme taktım değerler değişmiyor. Yardımınızı bekliyorum sorun neden kaynaklanıyor?

IMG_5229.jpeg

Aynısı başıma geldi. En sonunda binaya kontrol için gelen eleman dedi ki ; Abi,başıma iş açma. Alt yapın 50 mbps kaldırdığı falan yok. Size satmak için uydurulan bir yalan. Önce ki pakete geçin. Size çamur atarlar dedi. Komple Türk Telekomu değiştirip kurtardım. Uydu net candır. Türk telekom kadar dandik bir firma yok. Yapabiliyorsan önce ki internet paketine geç.

Arkadaşlar merhaba, bir süre önce internet hızımızı 16 Mbit'ten 50 Mbit hıza çıkardık. O süreden beri internette sürekli yavaşlamalar belirli süre sonra neredeyse kullanılmayacak kadar yavaşlama oluyordu. Türk Telekom yetkilileri kontrole gelip gelen değerlerde sorun yok size giden tesisat kablosunda sorun var deyip gidiyorlar. En son da modem deyip değiştirdik fakat değişen bir şey olmadı.
4 kez tesisattaki internet kablosu değişti, modem değişti. Dışarıdan gelen kabloya bağlanan kablo direkt olarak modeme bağlanıyor herhangi bir ek yok çok fazla cnr hatası alıyoruz 2 saatte 2 milyon gibi. Bizzat kendim de dışarıdan gelen kabloya 1 metrelik kabloyu takıp modeme taktım değerler değişmiyor. Yardımınızı bekliyorum sorun neden kaynaklanıyor?

Eki Görüntüle 1924746
Hızınızı 24 yada 35'e düşürün senin evine sistemde yada test cihazında 51 mbps internet geldiğini görüyorlar fakat senin 50mbps paket kullana bilmen için 60 ve üzeri mbps hızları desteklemesi lazım 50 ye 50 hat değerinde yada bir birine çok yakın değerlerde kopmalar yavaşlamalar olur. Telekom saha ekibinde çalışıyorum.

Eki Görüntüle 1924746

Altyapı kaç mbps destekliyorsa onun en az 10mbps düşük halini kullan. Mesela altyapın 50mbps destekliyor , o zaman 35 mbps'lik paket kullan.

Maalesef altyapı problemi. Benim de başıma geldi, 16 üzeri yaptığımız zaman paketimizi sürekli kopmalar kesilmeler başladı. Ardından doğrudan dışarıdaki kutudan yeni kablo çekildi eve, sorun eve gelen kablodaymış. Yeni çekilen kablo ile 80mbit alıyor(d)um şu an Türknet'le. Son bir kaç aydır saçmaladılar ve hızımız yine sorunlu (klasik alt yapı çalışması yalanı) ama böyle çözebilmiştim.

Aynısı başıma geldi. En sonunda binaya kontrol için gelen eleman dedi ki ; Abi,başıma iş açma. Alt yapın 50 mbps kaldırdığı falan yok. Size satmak için uydurulan bir yalan. Önce ki pakete geçin. Size çamur atarlar dedi. Komple Türk Telekomu değiştirip kurtardım. Uydu net candır. Türk telekom kadar dandik bir firma yok. Yapabiliyorsan önce ki internet paketine geç.
Kontrol ettiğimde altyapı gözükmüyor bile 😂
Bizimkileri kandırıp taahhüt uzatmışlar 5 ay kaldı idare ediyorduk fakat internet 0.1 mbit düzeyine düşünce de olmuyor.

Hızınızı 24 yada 35'e düşürün senin evine sistemde yada test cihazında 51 mbps internet geldiğini görüyorlar fakat senin 50mbps paket kullana bilmen için 60 ve üzeri mbps hızları desteklemesi lazım 50 ye 50 hat değerinde yada bir birine çok yakın değerlerde kopmalar yavaşlamalar olur. Telekom saha ekibinde çalışıyorum.
Hızı düşürmek sorunu çözer mi acaba kesin olarak?
Altyapı kaç mbps destekliyorsa onun en az 10mbps düşük halini kullan. Mesela altyapın 50mbps destekliyor , o zaman 35 mbps'lik paket kullan.
Altyapım yok hahaha önceden 50 Mbit gözüküyordu şuan altyapı gözükmüyor.

Maalesef altyapı problemi. Benim de başıma geldi, 16 üzeri yaptığımız zaman paketimizi sürekli kopmalar kesilmeler başladı. Ardından doğrudan dışarıdaki kutudan yeni kablo çekildi eve, sorun eve gelen kablodaymış. Yeni çekilen kablo ile 80mbit alıyor(d)um şu an Türknet'le. Son bir kaç aydır saçmaladılar ve hızımız yine sorunlu (klasik alt yapı çalışması yalanı) ama böyle çözebilmiştim.
Gelen Türk Telekom personeli en son tekrar arıza kaydı bırakmamamı sorunun tamamen tesisattan kaynaklandığını elindeki cihazda ölçtüğü zaman dışarıdan gelen kablonun sorunsuz olduğunu belirtti. 1 ayda 4 kez elektrikçi 2 kez de kendim bütün tesisatı değiştirdim ki biraz zor oldu. Az önce de dışarıdan gelen kabloya 1 metrelik ucunda rj11 çakılı kabloyu takıp modeme bağladım değerler böyle 🫠

Çok yaşadığım bir durum çıldırtıyordu adeta aklımda kalan şey şu dB değerleri yetersiz olduğu için kopmalar oluyor. İnternet hızını biraz düşürüp sabitlemek işine yarayabilir.
Bunu öneren çok oldu 35 Mbit hıza düşürmeyi deneyeceğim. Yüksek hıza ihtiyacım yok fakat stabil olarak en azından 24 Mbit hız işimi görecek.

Arkadaşlar Superbox gibi kablosuz taşınabilir modem düşünüyorum. Telefondan Turkcell hattımla hız testi yaptığım zaman gün içerisinde 5 ila 16 Mbit arası değer alıyor ki bu benim için yavaş. Telefondaki hat ile Superbox üzerinde kullanılan hat farklı mıdır? Taahhüt süresi az kaldığı için bunlara yönelmek istiyorum. 250 GB aylık kullanımımız var o yüzden yetecektir bize.

Son düzenleme:
Dışarıdan gelen kabloyla da bu değerleri alıyorsanız ya bağladığınız ek kablo yine sıkıntılıdır ya da evinize gelen kablo bunun başka bir açıklaması yok gibi. Eve yeni kablo çektirmek için ne yapabilirsiniz onu konuşmaya çalışın bence Telekomla.

Dışarıdan gelen kabloyla da bu değerleri alıyorsanız ya bağladığınız ek kablo yine sıkıntılıdır ya da evinize gelen kablo bunun başka bir açıklaması yok gibi. Eve yeni kablo çektirmek için ne yapabilirsiniz onu konuşmaya çalışın bence Telekomla.
Dışarıdan gelen kabloya nasıl bağlantı kurarsam kurayım hız ilk 2 3 saat 45 46 Mbit stabil daha sonra yavaş yavaş ölüyor ve genellikle gün içinde birkaç Mbit hızlara düşüyor 1 hafta sonundaysa kullanılamayacak kadar kötü duruma düşüyor. Hayır en azından 16 Mbit stabil verse tamam ama işte 🫨 Modeme reset attıkça düzeliyor internet fakat gene dediğim gibi oluyor.

Son düzenleme:
CRC hatası dışında hat değerlerinde olumsuz bir durum yok. Hattın 51 Mbps indirme hızını kaldırabiliyormuş ve 50 Mbps paket vermişler. Kaldırabileceğinden yüksek hızda paket tanımlandığında SNR değeri 8 dB altına düşmeyecek şekilde otomatik sınırlama yapılır genelde. Türk Telekom'a ait saha dolaplarından erişim veren tüm şirketlerde böyle. Burada da zaten verilen paket bu sınırlar içerisinde gözüküyor. Yani hat zayıflaması çok değil, SNR de düşük değil. Modeme gelen iç hattı ve modemi değiştirdiğine göre bu sorun bal gibi de Türk Telekom kaynaklıdır(saha dolabındaki port veya oradan eve gelen kabloda). Hız düşürünce CRC hatalarının da düzeleceğini sanmıyorum. Şansını tekrar dene. Yaşadığın hız kaybını ve CRC hatalarını belirt. Umarım bir dahaki sefere embesil olmayan bir eleman gönderirler. O hattın 50 Mbps interneti verebileceğini ben de sen de onlar da biliyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı