50 Mbps internete geçiş sonrası kopmalar yaşanıyor

CRC hatası dışında hat değerlerinde olumsuz bir durum yok. Hattın 51 Mbps indirme hızını kaldırabiliyormuş ve 50 Mbps paket vermişler. Kaldırabileceğinden yüksek hızda paket tanımlandığında SNR değeri 8 dB altına düşmeyecek şekilde otomatik sınırlama yapılır genelde. Türk Telekom'a ait saha dolaplarından erişim veren tüm şirketlerde böyle. Burada da zaten verilen paket bu sınırlar içerisinde gözüküyor. Yani hat zayıflaması çok değil, SNR de düşük değil. Modeme gelen iç hattı ve modemi değiştirdiğine göre bu sorun bal gibi de Türk Telekom kaynaklıdır(saha dolabındaki port veya oradan eve gelen kabloda). Hız düşürünce CRC hatalarının da düzeleceğini sanmıyorum. Şansını tekrar dene. Yaşadığın hız kaybını ve CRC hatalarını belirt. Umarım bir dahaki sefere embesil olmayan bir eleman gönderirler. O hattın 50 Mbps interneti verebileceğini ben de sen de onlar da biliyor.
IMG_5211.jpeg

İşaretlediğim yerdeki beyaz ve yeşil kablo benim binama giden kablolar. 6 kez buna bağlanan kabloyu değişmeme rağmen gene şüphelenip 1 metrelik ucunda rj11 çakılı kabloyu yuvarlak pul ile adını unuttum çaktım belki bu da olmamıştır dedim normal bağlayıp elektrik bandıyla çevirdim direkt modeme taktım diğer ucunu değerler değişmedi cnr hatası da aynı şekilde 😱

Aynısı başıma geldi. En sonunda binaya kontrol için gelen eleman dedi ki; abi, başıma iş açma. Altyapın 50 Mbps kaldırdığı falan yok. Size satmak için uydurulan bir yalan. Önce ki pakete geçin. Size çamur atarlar dedi. Komple Türk Telekom'u değiştirip kurtardım. UyduNet candır.

CRC hatası dışında hat değerlerinde olumsuz bir durum yok. Hattın 51 Mbps indirme hızını kaldırabiliyormuş ve 50 Mbps paket vermişler. Kaldırabileceğinden yüksek hızda paket tanımlandığında SNR değeri 8 dB altına düşmeyecek şekilde otomatik sınırlama yapılır genelde. Türk Telekom'a ait saha dolaplarından erişim veren tüm şirketlerde böyle. Burada da zaten verilen paket bu sınırlar içerisinde gözüküyor. Yani hat zayıflaması çok değil, SNR de düşük değil. Modeme gelen iç hattı ve modemi değiştirdiğine göre bu sorun bal gibi de Türk Telekom kaynaklıdır(saha dolabındaki port veya oradan eve gelen kabloda). Hız düşürünce CRC hatalarının da düzeleceğini sanmıyorum. Şansını tekrar dene. Yaşadığın hız kaybını ve CRC hatalarını belirt. Umarım bir dahaki sefere embesil olmayan bir eleman gönderirler. O hattın 50 Mbps interneti verebileceğini ben de sen de onlar da biliyor.

Ben sorunun ne olduğunu yazdım yukarıya Telekom saha ekibi taraflı bir sıkıntı olsa arıza ekipleri yardımcı olur. Gelen kabloda herhangi bir problem olduğunu kesinlikle düşünmüyorum her iddiasına girerim.

Ayrıca altyapı kablosunda bir problem olsa 16Mbps'de olurdu bunun kabloyla alakası yok, arkadaş hızını düşürecek...

Ben sorunun ne olduğunu yazdım yukarıya Telekom saha ekibi taraflı bir sıkıntı olsa arıza ekipleri yardımcı olur. Gelen kabloda herhangi bir problem olduğunu kesinlikle düşünmüyorum her iddiasına girerim.

Ulaşılabilir hız dediğimiz değer ne oluyor tam olarak? Gelen arkadaş 60 Mbit gibi değeri verdiğini sağlıklı olarak 50 Mbit hızı aldığını söylemişti elindeki cihazda. Yarın gelir muhtemelen arkadaş bu hız düşürmeyle ilgili konuşacağım çözülmez ise bu şekilde yapacağım.

Bu arada benim hattımda kopma ve yavaşlamadan ziyade 1 gün içerisinde git gide yavaşlayan en sonunda da internete bağlanamayacak kadar yavaşlayan bir internete dönüşüyor. Hız düşürme bu sorunu çözecek mi hocam.

Son düzenleme:
Ulaşılabilir hız dediğimiz değer ne oluyor tam olarak? Gelen arkadaş 60 Mbit gibi değeri verdiğini sağlıklı olarak 50 Mbit hızı aldığını söylemişti elindeki cihazda. Yarın gelir muhtemelen arkadaş bu hız düşürmeyle ilgili konuşacağım çözülmez ise bu şekilde yapacağım.

Bu arada benim hattımda kopma ve yavaşlamadan ziyade 1 gün içerisinde git gide yavaşlayan en sonunda da internete bağlanamayacak kadar yavaşlayan bir internete dönüşüyor. Hız düşürme bu sorunu çözecek mi hocam.
Benim söylediğimi sahadaki eleman da doğrulamış işte. O hızı gayet sağlıklı alıyorsun. Modemin de aynı şeyi söylüyor. 50 Mbps hızı kesinlikle sorunsuz alırsın. Öyle olmasaydı kopma yaşanırdı. Ancak sende kopma yok. Evinin içindeki bağlantıda veya evin önündeki kutuda sorun yok.

Türk Telekom tarafında sorun olduğunu iddia ediyorum. Kablo değilse de saha dolabı içi bağlantıda yada portta sıkıntı var. Burada sen 16 Mbps hızdan 50 Mbps hıza geçmişsin ve bu geçişten sonra sorunlar başlamış. Yaşadığın sorunun hız yükselmesi ile alakası yok görülüyor. Çünkü hem modemin kendisi hem de sana gönderilen eleman 50 Mbps hız alınabileceğini doğruluyor. Peki sen 16 Mpbs hızdan 50'ye çıktığında başka ne değişti? Önceki bağlantın muhtemelen VDSL değildi. Seni VDSL porta taşıdılar. Çünkü Türkiye'de kullanılan halleriyle ADSL ve VDSL sırasıyla maksimum 16 ve 100 Mbps internet sağlar. Seni ADSL porttan VDSL porta taşımış olabilirler. Senin yaptığın geçiş eğer anında uygulanıp hız arttırıldıysa önceki portun da VDSL idi ve sadece sistem üzerinden yüksek paket tanımlama yeterliydi. Ancak sonraki gün veya aynı günün ilerleyen saatlerinde geçirdilerse senin haberin olmadan bir saha ekibi geldi ve evine gelen kabloyu saha dolabındaki ADSL porttan çıkarıp VDSL porta aktardı demektir. Burada sağlıksız bir bağlantı yapıldıysa veya portun kendisinde sıkıntı varsa sıkıntı yaşaman olasıdır. Bir daha ekip gelirse port değişimini yapıp yapamayacaklarını bir sor derim.

Benim söylediğimi sahadaki eleman da doğrulamış işte. O hızı gayet sağlıklı alıyorsun. Modemin de aynı şeyi söylüyor. 50 Mbps hızı kesinlikle sorunsuz alırsın. Öyle olmasaydı kopma yaşanırdı. Ancak sende kopma yok. Evinin içindeki bağlantıda veya evin önündeki kutuda sorun yok.

Türk Telekom tarafında sorun olduğunu iddia ediyorum. Kablo değilse de saha dolabı içi bağlantıda yada portta sıkıntı var. Burada sen 16 Mbps hızdan 50 Mbps hıza geçmişsin ve bu geçişten sonra sorunlar başlamış. Yaşadığın sorunun hız yükselmesi ile alakası yok görülüyor. Çünkü hem modemin kendisi hem de sana gönderilen eleman 50 Mbps hız alınabileceğini doğruluyor. Peki sen 16 Mpbs hızdan 50'ye çıktığında başka ne değişti? Önceki bağlantın muhtemelen VDSL değildi. Seni VDSL porta taşıdılar. Çünkü Türkiye'de kullanılan halleriyle ADSL ve VDSL sırasıyla maksimum 16 ve 100 Mbps internet sağlar. Seni ADSL porttan VDSL porta taşımış olabilirler. Senin yaptığın geçiş eğer anında uygulanıp hız arttırıldıysa önceki portun da VDSL idi ve sadece sistem üzerinden yüksek paket tanımlama yeterliydi. Ancak sonraki gün veya aynı günün ilerleyen saatlerinde geçirdilerse senin haberin olmadan bir saha ekibi geldi ve evine gelen kabloyu saha dolabındaki ADSL porttan çıkarıp VDSL porta aktardı demektir. Burada sağlıksız bir bağlantı yapıldıysa veya portun kendisinde sıkıntı varsa sıkıntı yaşaman olasıdır. Bir daha ekip gelirse port değişimini yapıp yapamayacaklarını bir sor derim.
1.5 yıl kadar maximum olarak 16 Mbit alabildik daha sonra ben altyapıyı sık sık kontrol edip alabileceğim maximum değerleri sorguladım. 1.5 yıl sonra bir anda sitelerde 50 Mbit değeri görünce arayıp sordum ve 50 Mbit alabileceğinizi o pakete geçebileceğinizi söylediler biz de geçtik. Çok yoruldum ve masraf yaptım gelen arkadaş aynı arkadaş oluyor hep. Bu sefer çözmeden bu işi bırakmam çünkü gelip elindeki cihazda bakıp değerler normal sizin kablo tesisatı bozuk diyip gidiyor. En son geldiğinde artık tekrar gelmemek için kendi arabasından telefon kablosu sanırım ince olan onu çıkartıp taktı direkt ucunu da modeme taktı değerler normal dedi fakat gittikten 2 saat sonra bağlantı gene kötüleşti ve Crc hatası aynen uçmaya devam etti 🫠 kendisinin bağladığı kablo ve verdiği 0 modemle de bu şekildeyse bizlik bir durum olduğunu kesinlikle düşünmüyorum. Ulaşılabilir hız değeri de değişiyor bu arada.

Son düzenleme:

Türk Telekom tarafında sorun olduğunu iddia ediyorum. Kablo değilse de saha dolabı içi bağlantıda ya da portta sıkıntı var. Burada sen 16 Mbps hızdan 50 Mbps hıza geçmişsin ve bu geçişten sonra sorunlar başlamış. Yaşadığın sorunun hız yükselmesi ile alakası yok görülüyor. Çünkü hem modemin kendisi hem de sana gönderilen eleman 50 Mbps hız alınabileceğini doğruluyor. Peki sen 16 Mbps hızdan 50'ye çıktığında başka ne değişti? Önceki bağlantın muhtemelen VDSL değildi. Seni VDSL porta taşıdılar. Çünkü Türkiye'de kullanılan halleriyle ADSL ve VDSL sırasıyla maksimum 16 ve 100 Mbps internet sağlar. Seni ADSL porttan VDSL porta taşımış olabilirler. Senin yaptığın geçiş eğer anında uygulanıp hız arttırıldıysa önceki portun da VDSL idi ve sadece sistem üzerinden yüksek paket tanımlama yeterliydi. Ancak sonraki gün veya aynı günün ilerleyen saatlerinde geçirdilerse senin haberin olmadan bir saha ekibi geldi ve evine gelen kabloyu saha dolabındaki ADSL porttan çıkarıp VDSL porta aktardı demektir. Burada sağlıksız bir bağlantı yapıldıysa veya portun kendisinde sıkıntı varsa sıkıntı yaşaman olasıdır. Bir daha ekip gelirse port değişimini yapıp yapamayacaklarını bir sor derim.

Ustam ADSL porttan VDSL porta aktarırken nasıl sağlıklı bir bağlantı yapılabilir örnek verebilir misin?

Technopat'ta hiç kimsenin hiçbir şey bildiği yok ama herkesin bir fikri var.

Ukala ve saygısız insanlar tarafından suçlanınca, hakarete uğrayınca veya tepki tuşları ile taciz edilince hak ettikleri cevabı verdiğim zaman moderatörler tetikleniyor. Sorunlu veya okuduğunu anlamayan üyeleri paratoner gibi üzerime üzerime çekiyorum maalesef. O yüzden bugün de görmezden geliyorum. Konuya denk gelen admin veya moderatör varsa da rica ediyorum. Eğer mümkünatı varsa bir üyeyi komple engelleme seçeneği gelsin. Forum kültüründe örneğini görmedim ama maalesef eksikliğini hissediyorum.

Şu an daha önceki mesajlarımdaki gibi sadece konu sahibi arkadaşa sesleniyorum.

İstediğini deneyebilirsin. Hız değiştirtmek bu şartlar altında mümkündür. Ortada bir sorun varsa sıkıntı çıkartmadan paket değiştirmeleri gerekir. Hatta gerekirse paket değiştirmeden NMS hız profili de düşürebilirler. CRC hatasının bununla alakalı olduğuna dair hiçbir şey duymadım hayatımda. Kaldırabileceğinden yüksek hız tayin edilmesi bağlantıda kopma ve hatta geç bağlantı kurulması gibi sorunlar doğuruyor. Sende öyle bir sorun yokmuş. Beni yukarıda yazdığım düşünceye iten şeyi izah etmek için detaylandırayım. Burada dijital verinin aktarım sırasında bozulması söz konusudur. CRC de bu bozulmaları tespit için kullanılan bir yöntemdir. Nadir de olsa her bağlantıda hata çıkabilir. Ancak çok sayıda pakette hata varsa ve bu sayı düzenli olarak artıyorsa bağlantıda düpedüz kusur var demektir. Bağlantının hangi aşamasında kusur olduğunu şu an bilmiyoruz. Paslanan, parazit alan bir bağlantıdan olabileceği gibi modem kaynaklı olduğu da iddia edenler oluyor. Şimdi sen birden fazla modem denemişsin. Üstüne üstlük tesisat değiştirilmiş hatta bina önündeki ankastre kutusu kontrol edilip kısa bir kablo ile ev içi tesisat bypass edilerek kontrol edilmiş. Hat değerleri her durumda da aynı çıktığına göre bağlantının "senin sorumluluğunda" olan kısmında yani ev içi tesisat ve modemde sorun yok diyebiliriz. Olsaydı ADSL zamanında da az çok problem çıkardı. Senin komşularında veya aynı saha dolabından erişim alanlarda da sorun var mı acaba diye düşünmek lazım. Eğer olsaydı herkesten şikayet yağardı ve ekipler bu işin üzerine daha çok düşerdi. Gerekirse DSLAM falan değiştirirlerdi. Eninde sonunda sorun çözülürdü. Şikayet belki de sadece sende var. Eğer ADSL varken tıkır tıkır çalışıyor ama sorunlar tam da VDSL'e geçince başlıyorsa ben burada ilk olarak port bağlantısından şüphelenirim. Çünkü bu geçiş esnasında port bağlantısı dışında hiçbir şey değişmez. Zamanla düşen SNR ve bağlantı hızı, artan CRC hata sayısı var. Saha dolabındaki aktivite yoğunluğu değişmediği sürece senin SNR değerin ve ona bağlı olarak aldığın hız kolay kolay değişmez. Değişse de senin interneti kabız edecek kadar değişmez. Bir sebepten ötürü bağlantıda sinyal gürültüsü veya parazit meydana gelmeye başlıyor. Şimdi bu zamana kadar konuşulanlardan şunu anlıyorum. Senin evin içinde yada dışındaki kutu bağlantısından sorun yok. TT ekibi diyor ki "Bağlantıda sorun yok. Buraya bu hız sorunsuz geliyor(muhakkak bina önündeki kutudan ölçüm almışlardır)". Binadan uzaklaştığımızda, kutuya giden kablonun zarar görmüş olması ihtimali var. Ancak senin hız değiştirmeden önce sorun yoktu. Seni şu an CRC hatasıyla boğup 0.1 Mbps değerine kadar çakan kablo önceden de aynısını yaşatırdı. Geriye VDSL portu kalıyor. Portun kendisi mi ona taktıkları fiş midir bilmiyorum.

Notlar:
1- Tahminimde yanılma ihtimali umurumda değil. Umarım sorunun kısa sürede çözülür. Önemli olan o.
2- Saha ekibinin bilgisi ve becerisi değişiyor. Bir sorunu aylarca çözemeyen ve başka şehirden ekip yönlendirip halleden bölge müdürlükleri dahi olmuştur. Bana da "senin burası bu hızı kaldırmaz, bu bölgeyi biliyoruz, en fazla 25 Mbps alırsın" dedikleri yerde başka İSS üzerinden 75 Mbps interneti sorunsuz kullandım.
3- Uzattığım için kusura bakma. Şu an senin için denemesi en kolay şey hız düşürtmek. İstersen oradan başla.
4- Benim şu ana kadarki gözlemlerime göre santral/saha dolabı ile modemin buluşmasında, SNR değeri 8dB civarında kalacak şekilde otomatik hız kısıtlaması yapılıyor. Hat kaldırmazsa sana modem 51 Mbps alırsın demez. İSS şirketi 50 Mbps kaldırır demez. Evine gelen ekip elemanı 50 Mbps alınır demez. Bazıları nasıl yapıyorsa 6 dB değerine çekip hızını yükseltebiliyor ve ona rağmen internete erişebiliyor. 8dB değeri bir miktar tolerans içeriyor gibi gözüküyor.
5- VDSL kullandığım İki farklı adreste altyapı sorgulama sonucunda çıkan değeri aynen alıp kullandım. Söylenen değerin altında paket almalısın iddiası hatalı bir genellemedir.

Son düzenleme:
Şuan eski modemi taktık arayüzde değerler 27Mbit olarak gözüküyor yarım saatlik süreçte crc hatası şuan 20 30 normalde 10 binleri bulurdu fakat bakalım belli olmaz hız olarak da sabit 22Mbit alıyor. Biraz zaman geçsin tekrar kontrol edeceğim o sırada ekipten arkadaşlar gelsin duruma göre tekrar yazarım. Teşekkürler zaman ayırdığınız için 😇
Bu da eski modemle aldığımız şuanki değerler.
1e5ab560-ccbd-428c-b256-4f2634576ce2.jpeg

Bunun nedeni altyapı hız düşürmen gerekiyor bende TT kullanıyordum arıza kaydına gelen çalışan bu altyapıda maksimum 35Mbps alırsın dedi TurkNet geçmeyi düşünüyordum 75 veriyorlar dedim yok alamazsın uğraşma dedi VDSL de modem vermiyor TurkNet ve 600 TL aktivasyon ekliyor hiç gerek yok. Hız düşürmen gerekiyor sana söyledikleri destek hızı teorik binana kadar gelen fiber evine bakir kablo öyle giriyor. O hızı uygulamada vermez hiçbir zaman illaki kayboluyor. Çalışan cihazla sinyal olctu Max verdiği 35Mbps 50Mbit kopma olur dedi 35 kaldık 33 sabit veriyor.

Dosya Ekleri

• 20230824_110431.jpg
    20230824_110431.jpg
    52,6 KB · Görüntüleme: 25
  • 20230824_110424.jpg
    20230824_110424.jpg
    51,8 KB · Görüntüleme: 17
  • 20230824_105918.jpg
    20230824_105918.jpg
    105,3 KB · Görüntüleme: 12

Yeni konular

Geri