50 TL'ye termal macun mu alınmalı, egzoz fan mı?

Measterpo

Centipat
Makaleler
2
OC ile FX-6100 kullanıyorum 4 yıldır. Ne yalan söyleyeyim termal macunu hiç değiştirmedim. Sıcaklıklar 80 dereceyi geçmediği için gerek duymadım ama geçtiğimiz günlerde egzoz fanım bozuldu, CPU sıcaklıkları inanılmaz arttı, 90 dereceyi gördüm yük altında. UV yaptım, o şekilde kullanıyorum. İlk önce bir egzoz fan mı alınmalı, termal macun mu değiştirilmeli? Bütçem 50 TL. İlerleyen zamanda ikisi de alınmış olacak ama şu anlık bütçem bu. Hangisi soğutmada daha performanslı olur? Termal macunun ilk önce alınması gerektiğini düşünüyorum, bir de size sorayım dedim.

İlk bütçe ikisinden birine ayrılacaksa, ben termal macundan yanayım. Termal macunu kurumuş bir bilgisayarda işlemci ilk 3-5 dakika içerisinde 100 derecelere rahatlıkla ulaşabilir ancak termal macunu yerinde bir işlemci egzoz fanı olmadan da rahat çalışır.

Yanlış anlaşılmasın, egzoz fanına gerek yok demiyorum, sadece tercihimin termal macun olmasının gerekçesini belirttim.

Egzoz fanının sıcaklıklara belirgin etkisi var. Termal macunu da 4 senedir sürmüyormuşsunuz. Çok zor bir karar. Ama ben olsam termal macun değiştirirdim.
Evet, ben de çok arada kaldım doğrusu. Termal macun alırsam sıcaklıkların ciddi oranda düşeceğini düşünüyorum.
İlk bütçe ikisinden birine ayrılacaksa, ben termal macundan yanayım. Termal macunu kurumuş bir bilgisayarda işlemci ilk 3-5 dakika içerisinde 100 derecelere rahatlıkla ulaşabilir ancak termal macunu yerinde bir işlemci egzoz fanı olmadan da rahat çalışır.
Aynı fikirdeyim, sıcaklıkların artmasında termal macunun kurumasının da büyük bir etkisi var muhtemelen.
Egzoz fanı alın bence ve termal macun yenileyin POWERMASTER 7X7 12 VOLT KASA FANI 70*70*15MM * EVERCOOL JT-7015 Fiyatları ve Özellikleri termal macunda çok pahalı değil
Hocam Cooler Master kullanıyordum egzoz fan olarak, ondan sonra bu fanı almam pek etki etmez gibi?
Termal macun alın, önde fan varsa bir tanesini egzoz fan olarak kullanın.
Mantıklı, deneyeceğim.
Termal macun alın, 50 liralık fan sıcaklığa fazla etki etmez. İlerde bütçe ekleyip fan alırsınız.
Teşekkürler hocam.

Termal iletimi düşük olan termal macun alınırsa evet pahalı değil.

40 liraya iyi bir macun alabilir.
Evet, ben de çok arada kaldım doğrusu. Termal macun alırsam sıcaklıkların ciddi oranda düşeceğini düşünüyorum.

Aynı fikirdeyim, sıcaklıkların artmasında termal macunun kurumasının da büyük bir etkisi var muhtemelen.

Hocam Cooler Master kullanıyordum egzoz fan olarak, ondan sonra bu fanı almam pek etki etmez gibi?

Mantıklı, deneyeceğim.

Teşekkürler hocam.

O zaman termal alın sonra egzoz alırsınız.

Geri
Yukarı