500-600TL arası monitör tavsiyesi

mrtsnr

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba arkadaşlar, elimde bulunan VG248QE monitörü satılığa çıkarmıştım, monitör satıldıktan hemen sonra 3 adet monitör alacağım ancak çok geniş bir piyasa olduğu için işin içinden tek başıma çıkmam zor oluyor.
Kendi çapımda bir yarış kokpiti kuruyorum, simülasyon tarzındaki araba yarışlarını oynayacağım.(En çok iRacing oyununu oynuyorum, geri kalanlarda rFactor2, RaceRoom Experience ve çıktığında Project Cars)

Tanesi 500-600TL olacak şekilde monitör tavsiyelerinizi bekliyorum.

Öncelikle aradığım özellikleri belirteyim,
  • İnce çerçeveli olması şarttır, çerçeve 1cm veya daha az olması iyi olacaktır
  • FHD çözünürlükte ve tepki süresi 2ms veya daha aşağısı olabilirse iyi olur, ancak 5ms'de sorun yaratmaz diye düşünüyorum.
  • VESA standardı olması gerekiyor, 3'lü monitör standıyla kullanmayı düşünüyorum.
  • En az 23" boyutunda olmalıdır. 23 veya 24 inç olacak yani.
Bağlantı seçeneğine gelirsek eğer, 3 monitörü tek ekran kartına bağlayacağım, ekran kartım GTX780, Youtube üzerinden baktığımda bir çok kişi rahatlıkla oynayabiliyor ancak sorun yaşarsam sanırım bir 780 daha alacağım.

Bunun yanında bağlantı ekran kartında 2 DVI, 1 HDMI, 1 DisplayPort mevcut, monitör üzerinde hem HDMI hem DVI girişi olması rahatlık olur ancak olmaması sorun değil, elimde zaten bir ucu DVI bir ucu HDMI kablo mevcut gerekirse birkaç tane daha alabilirim.

Asus VN247H, AOC E2461FWH, Viewsonic VX2363Smhl-W, AOC E2470SWDA ve bunlar gibi bir çok monitör araştırdım. Ancak net bir çözüme ulaşamadım diyebilirim, birlikte bir üründe karar kılarız diye düşündüm.

Bunun yanında AOC E2461Fwh modelinde aslında kısmen karar kılmıştım ancak karar kıldığımda hb üzerinde ürünün fiyatı 500TL idi ve tükendi, şuan Vatan'da 660TL ve 3 taneye vurunca arada 1 monitör farkı fazla ücret çıkıyor.

Sabırla okuduğunuz için ve yapılan her türlü yardım ve fikir alışverişi için şimdiden teşekkür ederim.

Yardım edebilecek fikir alışverişi yapabileceğimiz kimse yok mu arkadaşlar?

Viewsonic VX2363Smhl-W tavsiye ederim. İnce çerçevesi ve VESA standardı, bunun yanında 2 ms tepkime süresi ile tam size uygun bir model. Boyutu da iyi :)

IPS panel olması zaten başlı başına kullanım amacınıza yönelik en önemli avantajlardan birisi.

Son düzenleyen: Moderatör:
Viewsonic VX2363Smhl-W tavsiye ederim. İnce çerçevesi ve VESA standardı, bunun yanında 2 ms tepkime süresi ile tam size uygun bir model. Boyutu da iyi :)

IPS panel olması zaten başlı başlına kullanım amacınıza yönelik en önemli avantajlardan birisi.

Bu monitör hiç aklımda yokken şans eseri Technopat incelemesi sayesinde tanımış oldum, 3 monitörü de kendi bulunduğum pozisyona göre 90 derecelik bakış açılarıyla ayarlamayı düşündüğüm için IPS olmasına çok önem vermiyordum, ama olması daha iyi olur tabi. Son olarak zaten arada kaldığım monitörleri mağaza da, kendim test ederek sonuca varacağım, sizin tavsiyenizden sonra da güçlü bir ürün oldu benim için.

Edit:

Aradığım monitörü almış bulunmaktayım. Tercihim Asus VN247H oldu, nedenlerine gelirsek, 3 adet monitör olacağı için, adaptörü monitör içinde olması en büyük avantajıydı. Ortalıkta bir de 3 adaptör görünmesine dayanamazdım. Viewsonic seçmememin nedeni 2mm de olsa beyaz çerçeveye sahip olmasıydı. 3 monitörde siyah çerçeveler akşam ışık kapalıyken rahatsız etmiyor ama çerçeve beyaz olunca rahatsız ediyor o nedenle seçmedim. AOC seçmememin nedeni ise, hepsiburada.com'dan alacağım zaten ölü piksel testi yaptıramayacağım ve iade etmek istediğimde, taksitle alacağım için iade de taksitle olacaktı, o riske girmedim. 500TL'ye satılabilen ürüne de, Vatan Bilgisayar'da 675TL vermek istemedim.

Şimdilik 2 tane VN247H aldım, VG248QE satıldıktan sonra bir tane daha alacağım. O zamana kadar geçici şekilde tutuyorum. Fotoğrafları paylaşayım;

20150302_005238.jpg
20150302_175232.jpg
20150302_175247.jpg
20150303_164734.jpg
IMG_20150303_161741.jpg

Güle güle kullanın. Vatan'dan aldınız sanırım. Mağazada ölü piksel testi yapıyorlar mı satış öncesi? Bir de film performansını test etme şansınız oldu mu? Yorumlarsanız sevinirim :)

Güle güle kullanın. Vatan'dan aldınız sanırım. Mağazada ölü piksel testi yapıyorlar mı satış öncesi? Bir de film performansını test etme şansınız oldu mu? Yorumlarsanız sevinirim :)

Film performansını test etme imkanım olmadı, alırken belirttim test yapabilir miyiz diye, Müşteri hizmetlerinde masaüstünde ölü piksel testi yaptık, her renge bakamadık çok yoğundu, yani istesem onu da yaparlardı da, ben evde tam bakarım dedim bir sorun çıkmadı. Bunun yanında 9mm çerçeve kalınlığı bunun yanında 2mm ekran içerisinde siyah bölüm mevcut. Toplamda 1.1 cm çerçeve var diyebilirim.

2 tane vg248qe vardı elinizde birini sattınız heralde :)
Resimlerde gördüğüm kadarıyla 1 vg248qe + 2 vn247h var şu an 60 - 144hz farkı sorun yaratmıyor mu ?

2 tane vg248qe vardı elinizde birini sattınız heralde :)
Resimlerde gördüğüm kadarıyla 1 vg248qe + 2 vn247h var şu an 60 - 144hz farkı sorun yaratmıyor mu ?

Yok hayır, 1 tane VG248QE mevcuttu, hala da öyle. 144 hz olarak ayarlı değil, 60hz olarak kullanıyorum hepsini zaten Nvidia Surround tek ekran olarak gösteriyor ve o da 60hz olarak çalışıyor. :)

Satıldığında 1 tane daha alacağım, eğer gerekirse 3'lü monitör standı da alacağım. :)

Yok hayır, 1 tane VG248QE mevcuttu, hala da öyle. 144 hz olarak ayarlı değil, 60hz olarak kullanıyorum hepsini zaten Nvidia Surround tek ekran olarak gösteriyor ve o da 60hz olarak çalışıyor. :)

Satıldığında 1 tane daha alacağım, eğer gerekirse 3'lü monitör standı da alacağım. :)

İyi eğlenceler diyeyim o zaman size :) güzel bir setup olmuş.

144hz monitorden beklediğinizi alamadınız mı yoksa surround daha mı cazip geldiği için mi satıyorsunuz ?
Ben de şu sıralar monitor almayı düşünüyorum da 144hz ve 60 hz arasında kaldım ondan soruyorum.

İyi eğlenceler diyeyim o zaman size :) güzel bir setup olmuş.

144hz monitorden beklediğinizi alamadınız mı yoksa surround daha mı cazip geldiği için mi satıyorsunuz ?
Ben de şu sıralar monitor almayı düşünüyorum da 144hz ve 60 hz arasında kaldım ondan soruyorum.

Özetlersem, aslında elimde olsa, 3 adet 144hz alırdım. Araba yarışı oynadığım için tek monitör yetersiz kalıyordu ve o hissi alamıyordum. 3 adet VG248QE alsam, 3600TL civarında oluyor ve pahalı geliyor. O nedenle zorunluluktan 60hz'e düştüm. Bunun yanında yarış oyunlarında filan 144 ve 60 arasındaki farkı dikkatli bir göz anlayabilir, ancak FPS tarzı oyunlardaki farkı direk anlayabilirsiniz, masaüstünde bile 144hz'de daha akıcı olduğunu hissediyorsunuz.

Örneğin, ben FPS tarzı oyunlar oynayamıyordum, ilk başlarda yoktu ancak sonradan olmuştu, mide bulantısı oluyordu. 30dk oynayabiliyordum. Laptopım varken de durum böyleydi, eski monitörüm var iken de. Sonrasında 144hz alınca hiçbir şekilde mide bulantısı olmadı, tabi aç aç oynadığımda hissettiriyordu ancak eskisi gibi değildi, görüntü daha net, ghosting vs. olmadığı için bu sorun ortadan kalkmıştı, internetten araştırmamla motion sickness diye bir hastalıkmış sanırım, doktora gitme fırsatım olmadı bunun için, veya o kadar önemsemedim diyelim.

Kısaca, eğer 144hz alabilecek imkanınız varsa ve ekran kartınız da 60hz üstünü verebilecek kapasitedeyse, kesinlikle 144hz alın. Maddi durumunuz da elveriyorsa.

Bu arada 3 monitörü tek GTX780 ile kullanıyorum Valley Benchmark testinde tek monitörde 62 fps civarında verirken, şimdi 23 fps veriyor. Yarış oyunları çok yüksek sistem istemediği için sıkıntı yaratmıyor ancak Assetto Corsa oyununda görüntü ayarlarını az biraz düşürmek zorunda kaldım, 30fps ile oynuyordum, düşürünce 60fps'ye çıktı. Project Cars çıktığında bakacağım, eğer onda da sorun çıkarsa SLI yapmak zorunda kalabilirim.

Ekran kartım asus gtx970 strix oc ve güncel oyunlarda en yüksek ayarlarda 90-100 fps civarında alabiliyorum birkaç ayarı kısarak daha yukarı çıkılabilir ama bilemiyorum işte dolarla fiyat da artınca vg248qe 1350 tl oldu vatanda. 60 hz 1ms almaya doğru kaydım.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı