500$ anakart ve işlemci tavsiyesi

Bütçe
500$

Flapers

Kilopat
Merhabalar bir süredir bilgisayar parçalarıyla ilgilenmiyorum neredeyse Intel 7. nesilden beridir bilgisizim. Şu an kullandığım sistemde i5 7500 ve Z270-P ikilisini kullanmaktayım fakat stok fan ve yükten dolayı sesten ve yüksek CPU kullanımı beni rahatsız ediyor. Amazon.com'dan işlemci ve anakart ikilisi almayı planlıyorum ama seçenekler çok fazla kararsız kaldım. AMD'nin yeni serisi çok güçlü fakat fiyatları tuzlu bunun için yardımcı olabilir misiniz? Doğru ikiliyi bulmak istiyorum bir de soğutucu için sıvı kullanmayı düşünmüyorum zaten ağır yüke girmiyorum, stok soğutucusu veya dışarıdan ucuza alabileceğim soğutucu kombini de benim çok işime gelir. Şimdiden çok teşekkürler.

Not: Ekran kartım MSI GTX 1060 3G, PSU Zalman ZM600-TXII 600W

Son düzenleme:
İşlemci evet amazonda biraz daha pahalı Türkiye satış siteleri çok daha ucuza veriyor ama bu anakartın ilk çıkış fiyatı bile 200 dolar değildi. Normalde 130 dolar civarı bir fiyatı var ancak kargo parası çok tuzlu olduğu zaman 200 dolar oluyor. 200 dolara X570 de satılıyor çünkü. Attığım anakart'ın fiyatı 1250₺ Türkiye'ye bedava kargosu mevcut.

İşlemci evet Amazon'da biraz daha pahalı Türkiye satış siteleri çok daha ucuza veriyor ama bu anakartın ilk çıkış fiyatı bile 200 dolar değildi. Normalde 130 dolar civarı bir fiyatı var ancak kargo parası çok tuzlu olduğu zaman 200 dolar oluyor. 200 dolara X570 de satılıyor çünkü. Attığım Anakart'ın fiyatı 1250₺ Türkiye'ye bedava kargosu mevcut.

Amazon.com'dan almak zorundayım maalesef o yüzden 10700F öneren ikiliye yönelmeyi düşünüyorum. AMD'nin fiyatları Amazon'da bir garip fiyatlandırılmış.
Bu konu 2 hafta daha aktif olarak okuyacağım ayın 20'sinde siparişi vereceğim.

En fazla bu çıkıyor. 5600X için bundle bulamadım. Bundle olunca genelde vergi parası çıkmıyor.

3700X ile 5600X arasında gözle görülür oyun performansında fark var ancak kullandığınız ekran kartı GTX 1060 olduğu için fazla fark yaşamayacaksınız. Çoklu çekirdek performansı tabii ki 3700X'in daha iyi. Genel piyasaya bakıldığında ikinci elde sıfır halinin gittiği fiyatlar, işlemci 2500-2700 TL arası, anakart ise 1500 liraya kutusu açılmış vaziyette, 1850 liraya da sıfır satışını görebilirsin. Yani en fazla ederleri Türkiye'de 4550 TL, bu da amazon.com üzerinden bir şey almanın çok pahalı olduğunu gösteriyor artık gift cardlardan zarar etmemek için mi, bilemiyorum çünkü site X570 fiyatına B450-B550 aldırıyor. Performans konusunda ise hiç üzmeyecek bir ikili. 5600X olsa gerçekten çok daha iyi olur. İçinden Wraith Prism soğutucu çıkıyor burada 3700X'i satıp 5600X kovalayabilirsiniz. Böyle bir alternatifiniz de mevcut çünkü işlemci bazında 100 liradan fazla açık çıkartmadan 3700X satıp 5600X alma potansiyeli var tabii ki Tray versiyonu.
Şu ikiliye de bakabilirsiniz bütçenizi biraz aşıyor ama değeceğini düşünüyorum.

Son düzenleme:
En fazla bu çıkıyor. 5600X için bundle bulamadım. Bundle olunca genelde vergi parası çıkmıyor.

3700X ile 5600X arasında gözle görülür oyun performansında fark var ancak kullandığınız ekran kartı GTX 1060 olduğu için fazla fark yaşamayacaksınız. Çoklu çekirdek performansı tabii ki 3700X'in daha iyi. Genel piyasaya bakıldığında ikinci elde sıfır halinin gittiği fiyatlar, işlemci 2500-2700 TL arası, anakart ise 1500 liraya kutusu açılmış vaziyette, 1850 liraya da sıfır satışını görebilirsin. Yani en fazla ederleri Türkiye'de 4550 TL, bu da amazon.com üzerinden bir şey almanın çok pahalı olduğunu gösteriyor artık gift Card'lardan zarar etmemek için mi, bilemiyorum çünkü site X570 fiyatına B450-B550 aldırıyor. Performans konusunda ise hiç üzmeyecek bir ikili. 5600X olsa gerçekten çok daha iyi olur. İçinden Wraith Prism soğutucu çıkıyor burada 3700X'i satıp 5600X kovalayabilirsiniz. Böyle bir alternatifiniz de mevcut çünkü işlemci bazında 100 liradan fazla açık çıkartmadan 3700X satıp 5600X alma potansiyeli var tabii ki tray versiyonu.
Şu ikiliye de bakabilirsiniz bütçenizi biraz aşıyor ama değeceğini düşünüyorum.

Fiyatları araştırıyorum 3700X'i alıp satma fikri aklıma yattı. Bir de rica etsem i7 10700KF'nin içinde soğutucu yok sanırım uygun bir fiyatlı soğutucu önerebilir misiniz? Aşırı yük altına sokan biri değilim bilgisayarı.

Şu soğutucuyu alıp gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. İçerisinden çıkan termal macun da dahil olmak üzere kutu içeriği çok zengin ve kaliteli bileşenler kullanılmış. Eski kullandığım Thermaltake soğutucuyu aratmayacak kıvamda kalitesi olduğunu söyleyebilirim gerek fan performansı olsun, gerekse kutu içeriği olsun gerçekten iyi bir soğutucu.

Şu soğutucuyu alıp gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. İçerisinden çıkan termal macun da dahil olmak üzere kutu içeriği çok zengin ve kaliteli bileşenler kullanılmış. Eski kullandığım Thermaltake soğutucuyu aratmayacak kıvamda kalitesi olduğunu söyleyebilirim gerek fan performansı olsun, gerekse kutu içeriği olsun gerçekten iyi bir soğutucu.

Yardımlarınız için çok teşekkürler. Siparişi geçtiğimde tekrar bu konu üstünde sorum olursa yazarım. İyi forumlar.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu da test videosu. Siyah versiyonu kullanılmış fakat hepsi aynı soğutucu fan performansları da hepsinin aynıdır. i9 9900KF ile detaylı test yapıyor. Birkaç dakika videoda gezindim gayet yeterli geldiğini gördüm. AMD ile Intel arasında TDP olarak farklar mevcut başlıca sebebi üretim teknolojisinden kaynaklı. O yüzden bu videoyu da izleyerek ürünün aklınıza yattığından emin olun. 810 gram ağırlığa sahip bir soğutucunun yeterli geleceğinden şüphe etmem ancak biraz bakınmanızı öneririm.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu da test videosu. Siyah versiyonu kullanılmış fakat hepsi aynı soğutucu fan performansları da hepsinin aynıdır. i9 9900KF ile detaylı test yapıyor. Birkaç dakika videoda gezindim gayet yeterli geldiğini gördüm. AMD ile Intel arasında TDP olarak farklar mevcut başlıca sebebi üretim teknolojisinden kaynaklı. O yüzden bu videoyu da izleyerek ürünün aklınıza yattığından emin olun. 810 gram ağırlığa sahip bir soğutucunun yeterli geleceğinden şüphe etmem ancak biraz bakınmanızı öneririm.

Screenshot_1.png

1617817697372.png

1617817851873.png

Aradaki vergi farkları bu fiyata getiriyor. Kısaca vergiler mahvediyor fiyatları. Daha vergisi düşük ve alternatif ürün bakacağım aynı vergi uygulanıyorsa ürünlere bunları alacağım yoksa dediğim gibi farklı ürün alıp satıp Türkiye'den alacağım.

Bütçeyi 300TL aşarsanız kesinlikle budur. 5600X öneriridim fakat fiyatını gösterecek performansı yok.

Konuyu tekrardan hortlatıyorum maalesef. Değerli yorumlarınız için teşekkürler. Siparişi vermem gerekiyordu. MSI MAG Z490 Tomahawk sipariş edecektim son saniye Amazon satmamaya başladı stok bitti ve anakart kıtlığı çekiyor. Bu ikiliye yöneldim hemen ardından anakart stoğu yine bitti ama ben alabildim. Üzmeyeceğini umuyorum.

1619102574242.png

Son olarak bu fanıda sipariş etmeyi düşünüyorum dediğiniz üzere. Tek bir sorum daha olacak siz kullandığınız için ses seviyesi nasıl?

Not: Stok bitmiş. :(

Yeni konular

Geri
Yukarı