500 GB HDD 465 GB görünüyor

dopeboy

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar. Bundan yaklaşık 1 sene önce anakartımda çıkan sorundan dolayı bilgisayarıma 3-4 kez format atmak zorunda kaldım ve en son format atmamda bir şekilde her şey halloldu fakat diskleri manuel biçimlendirdim ve HDD toplam alanı 500 GB olmasına rağmen 465 olarak biçimlendi. Bende şu an toplam disk alanı 465GB olarak gözüküyor. Biliyorum diskin kendi kapladığı bir alan var fakat bu alan 35GB olamaz. Bunu bir şekilde 500'e yaklaştırmamın bir yolu var mı format atmadan veya içerisindeki herhangi bir veriye zarar gelmeden?

Windows farklı bir diske kurulu.

Son düzenleme:
Merhabalar. Bundan yaklaşık 1 sene önce anakartımda çıkan sorundan dolayı bilgisayarıma 3-4 kez format atmak zorunda kaldım ve en son format atmamda bir şekilde her şey halloldu fakat diskleri manuel biçimlendirdim ve HDD toplam alanı 500 GB olmasına rağmen 465 olarak biçimlendi. Bende şu an toplam disk alanı 465GB olarak gözüküyor. Biliyorum diskin kendi kapladığı bir alan var fakat bu alan 35GB olamaz. Bunu bir şekilde 500'e yaklaştırmamın bir yolu var mı format atmadan veya içerisindeki herhangi bir veriye zarar gelmeden?
Normal bir durum diye düşünüyorum. Genelde 500GB diskler 460GB civarı görünür.

Normal bir durum diye düşünüyorum. Genelde 500GB diskler 460GB civarı görünür.
Fakat sistem buraya kurulu değil. Sitem farklı bir diske kurulu.
Sistem kurulu olmadığı halde böyle ama.
Zaten 465 GB boş alan kalması gerekmiyor mu? Ben öyle biliyorum.
Sistem kurulu değil, farklı bir diske kurulu sistem.
Kurulum yaparken sistem bir kısmını kurtarma için ayırmış olabilir veya badsector testi yapın.
Sistem farklı bir diske kurulu.
HDD'nin bir kısmı ölmüş yani kullanılamaz biz buna halk arasında sistem harddisk diyoruz intenrete yazıp daha detaylı araştırabilirsin.
Araştıracağım, kısaca bunu geri getirmenin bir yolu var mı peki?
Gayet normal. Windows ve disk üreticilerinin GB anlayışı aynı değil. 1 TB disklerde tam 70 GB kayıp oluyor.
Windows bu diske kurulu değil, farklı bir diske kurulu

Nedeni şu, disk üreticileri 1 GB = 1000 MB diye alıyorlar ama Windows -sanırsam dosya sisteminden dolayı- 1 GB = 1024 MB alıyor. Bu da 465 GB yapıyor. Bende de böyle.

Fakat sistem buraya kurulu değil. Sitem farklı bir diske kurulu.

Sistem kurulu olmadığı halde böyle ama.

Sistem kurulu değil, farklı bir diske kurulu sistem.

Sistem farklı bir diske kurulu.

Araştıracağım, kısaca bunu geri getirmenin bir yolu var mı peki?

Windows bu diske kurulu değil, farklı bir diske kurulu
Sistem kurulu olmasa da normal. Windows kurulu olduğu için böyle oluyor demedim.

Kısaca özetlersem 2 neden var. Biri Windows işletim sistemi 1GB=1024MB derken disk üreticileri 1GB=1000MB diyor ve bir fark oluyor. İkinci neden ise diskte biraz bad sector olursa disk hemen bozulmasın diye diskte belli bir alan boş bırakılır. Bad sector olursa bu boş alan ile bozuk alan yer değiştirir.

Yeni konular

Geri
Yukarı