500 TL kulak içi kulaklık önerisi

Robert

Kilopat
Merhaba arkadaşlar, 500 TL bütçe ile kulak içi kulaklık arayışındayım ve bütçeye uygun bu kulaklığı buldum. Ağırlıklı olarak bilgisayarda kullanacağım. Sizce alınır mı? Başka önerileriniz varsa önerilere açığım. Müzik ve FPS oyunlarında performansı nasıl olur? Bu kulaklığın bilgisayarda ASUS Prime B450M-K anakart ile kullanacağım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Selam, elimde bir kaç kulaklık olduğu için kullanmadıklarımdan satmayı düşündüğüm modeller vardı, şu an Cca Cra ve Kz Zs10 Pro modelleri var. Sıfır fiyatlarından daha uyguna temiz 2.el şeklinde düşünürsen aklında bulunsun aramızda çözebiliriz :D Sarı siteye ilan koyunca takip etmek zaman alıyor diye daha ilan açmamıştım düşük fiyatlı modeller oldukları için. Cca Cra son zamanların en iyi giriş segment modellerinden birisi, kendin de bir göz atarsın incelemelerine zaten, fiyatının üstünde temizlikte ve netlikte çalıyor. Kz'yi de araştırdıysan biliyorsundur yine uygun fiyata rekabetçi ürünleri mevcut. Ben şahsen Kz'lerin ses rengine alışamadım, özellikle müzik açısından benim kulaklarımı yoruyor, tizler ön planda bass'lar da bir miktar yüksek fakat bayılarak kullanan büyük bir kesim de var, hani o açıdan çok net konuşmuş olmayayım kişiden kişiye değişebilecek bir tercih en nihayetinde. İlk aldığımda hiç beğenememiştim çünkü kulaklar eski bass ağırlıklı kulaklıklarıma alıştıktan sonra tizler ön planda çalan Kz'yi de yüksek seste dinlemeye çalışınca çok rahatsız etmişti. Ses yüksekliği açısından biraz düşük seslerde kullanıma alışınca aslında çok iyi sonuç alınıyor ve rahatsız etmiyor. Tabii bu bende alışması zaman alan bir süreç olduğu için, ilk etapta Kz'leri sağlam gömmüştüm :D Fiyatı için iyiler aslında. Yurt dışında çok seçenek var fakat ülke içinde baktığında 2.el dışında pek seçenek görünmüyor. Eğer ikisinden birini 2el almayı düşünürsen konuşalım. Cca Cra sıfır diyebilirim, bir iki kere kullandım farklı kulaklıklarım olduğu için kutusunda duruyor. Zs10 Pro ise 1 yıldan biraz fazla oldu satın alalı fakat onu da bir kaç ay kullanıp farklı kulaklıklar aldığım için o da kutusunda yatıyor. Moondrop Aria, Fiio FH3 gibi biraz daha üst segment modeller de kullandım, alıp sattım ama oyun odaklı baktığın zaman bu yüksek fiyatlı ürünlere kıyasla neredeyse hiç bir fark olmayacak alacağın oyun performansı açısından. Ben şu an onca model alıp sattıktan sonra Blon BL03 kullanıyorum uzun zamandır. Kulağımda komforu iyi, sesi bass ağırlıklı ve yumuşak. Oyunlar için Kz biraz daha uygun olabilir, tizler daha ön planda, hyperx cloud 2 tarzı modellerin ses profiline daha yakın çalıyor örnek olarak. Fiyatla pek ilgisi yok kısacası, uygun fiyatlı bu tarz bir iem müzik dinlemek dahil günlük kullanım ve oyun açısından gayet tatmin edici oluyor. Konuyla ilgili bir de ekleme yapayım, ben kulak üstü high-end ve oyuncu kulaklığı diye geçen çok model kullandım. Hyperx cloud 2, logitech g332, 935 gibi modeller dahil hem sahip oldum hem deneyim ettim ama kulak içi iem'lerdeki rahatlık ve ses kalitesi kulak üstü modellerde aynı fiyatlı ürünlere baktığında alınamıyor. Uygun fiyatlı olan iem'lerdeki ses temizliğini bile alabilmek için sennheiser hd560s, hd600, akg k612 pro, beyerdynamic dt770/990 pro gibi biraz üst segmente kayman gerekir. Bu açıdan iem'ler daha uygun fiyata; oyunlarda, günlük kullanımda, dizi film izlerken vs dahil daha başarılı ve uygun fiyatlı bir çözüm oluyor, direkt bilgisayarın dahili ses kartı çıkışlarından sorunsuz kullanabilirsin. (Kz modelleri biraz hassasiyet olarak yüksek olduğu için arka plan gürültüsü, tıslama gibi sesler duyman ihtimaller arasında şayet bilgisayar kasanda rgb'li ve yüksek devirde dönen fanlar mevcut ise. Bunlar elektriksel gürültü oluşturuyor ve çoğu anakartın dahili ses kartı tam olarak yalıtım yapamadığı için kulaklıklara bu arkaplan fıslaması sızabiliyor. Cca o kadar hassas değil, onda duyman daha düşük ihtimal onu belirtebilirim aklında olsun.) İkinci el düşünmezsen de sağlık olsun ben bir ara ilana koyarım kendi kulaklıklarımı ama yazdıklarım sonradan okuyacak arkadaşlara ve senin aklındaki soru işaretlerine bir miktar yardımcı olur diye tahmin ediyorum. Ben bu kulaklık ve ses alanında çokça para harcayıp biraz zor yoldan deneyim kazandığım ve öğrendiğim için elimden geldiğince bu konu hakkında deneyimlerimi aktarmaya çalışıyorum aslında :D

Son düzenleme:
ZSN PRO'nun tizleri tiz hassasiyeti olan adamın kulağına tecavüz eder. Yukarıdaki ayrıntılı yorumu önemseyin. Bir de yurt dışı seçenekler arasındaysa Tangzu Wan'er S.G ve 7Hz Salnotes Zero'yu araştırın.

Selam, elimde birkaç kulaklık olduğu için kullanmadıklarımdan satmayı düşündüğüm modeller vardı, şu an Cca Cra ve KZ ZS10 Pro modelleri var. Sıfır fiyatlarından daha uyguna temiz 2.el şeklinde düşünürsen aklında bulunsun aramızda çözebiliriz :D Sarı siteye ilan koyunca takip etmek zaman alıyor diye daha ilan açmamıştım düşük fiyatlı modeller oldukları için. Cca Cra son zamanların en iyi giriş segment modellerinden birisi, kendin de bir göz atarsın incelemelerine zaten, fiyatının üstünde temizlikte ve netlikte çalıyor. KZ'yi de araştırdıysan biliyorsundur yine uygun fiyata rekabetçi ürünleri mevcut. Ben şahsen KZ'lerin ses rengine alışamadım, özellikle müzik açısından benim kulaklarımı yoruyor, tizler ön planda Bass'lar da bir miktar yüksek fakat bayılarak kullanan büyük bir kesim de var, hani o açıdan çok net konuşmuş olmayayım kişiden kişiye değişebilecek bir tercih en nihayetinde. İlk aldığımda hiç beğenememiştim çünkü kulaklar eski bass ağırlıklı kulaklıklarıma alıştıktan sonra tizler ön planda çalan KZ'yi de yüksek seste dinlemeye çalışınca çok rahatsız etmişti. Ses yüksekliği açısından biraz düşük seslerde kullanıma alışınca aslında çok iyi sonuç alınıyor ve rahatsız etmiyor. Tabii bu bende alışması zaman alan bir süreç olduğu için, ilk etapta KZ'leri sağlam gömmüştüm :D Fiyatı için iyiler aslında. Yurt dışında çok seçenek var fakat ülke içinde baktığında 2.el dışında pek seçenek görünmüyor. Eğer ikisinden birini 2el almayı düşünürsen konuşalım. Cca Cra sıfır diyebilirim, bir iki kere kullandım farklı kulaklıklarım olduğu için kutusunda duruyor. ZS10 Pro ise 1 yıldan biraz fazla oldu satın alalı fakat onu da birkaç ay kullanıp farklı kulaklıklar aldığım için o da kutusunda yatıyor. Moondrop Aria, Fiio FH3 gibi biraz daha üst segment modeller de kullandım, alıp sattım ama oyun odaklı baktığın zaman bu yüksek fiyatlı ürünlere kıyasla neredeyse hiçbir fark olmayacak alacağın oyun performansı açısından. Ben şu an onca model alıp sattıktan sonra Blon BL03 kullanıyorum uzun zamandır. Kulağımda komforu iyi, sesi bass ağırlıklı ve yumuşak. Oyunlar için KZ biraz daha uygun olabilir, tizler daha ön planda, HyperX Cloud 2 tarzı modellerin ses profiline daha yakın çalıyor örnek olarak. Fiyatla pek ilgisi yok kısacası, uygun fiyatlı bu tarz bir iem müzik dinlemek dahil günlük kullanım ve oyun açısından gayet tatmin edici oluyor. Konuyla ilgili bir de ekleme yapayım, ben kulak üstü high-end ve oyuncu kulaklığı diye geçen çok model kullandım. HyperX Cloud 2, Logitech G332, 935 gibi modeller dahil hem sahip oldum hem deneyim ettim ama kulak içi Iem'lerdeki rahatlık ve ses kalitesi kulak üstü modellerde aynı fiyatlı ürünlere baktığında alınamıyor. Uygun fiyatlı olan Iem'lerdeki ses temizliğini bile alabilmek için Sennheiser HD560s, HD600, AKG K612 Pro, beyerdynamic dt770/990 Pro gibi biraz üst segmente kayman gerekir. Bu açıdan Iem'ler daha uygun fiyata; oyunlarda, günlük kullanımda, dizi film izlerken vs dahil daha başarılı ve uygun fiyatlı bir çözüm oluyor, direkt bilgisayarın dahili ses kartı çıkışlarından sorunsuz kullanabilirsin. (KZ modelleri biraz hassasiyet olarak yüksek olduğu için arka plan gürültüsü, tıslama gibi sesler duyman ihtimaller arasında şayet bilgisayar kasanda RGB'li ve yüksek devirde dönen fanlar mevcut ise. Bunlar elektriksel gürültü oluşturuyor ve çoğu anakartın dahili ses kartı tam olarak yalıtım yapamadığı için kulaklıklara bu arka plan fıslaması sızabiliyor. Cca o kadar hassas değil, onda duyman daha düşük ihtimal onu belirtebilirim aklında olsun.) İkinci el düşünmezsen de sağlık olsun ben bir ara ilana koyarım kendi kulaklıklarımı ama yazdıklarım sonradan okuyacak arkadaşlara ve senin aklındaki soru işaretlerine bir miktar yardımcı olur diye tahmin ediyorum. Ben bu kulaklık ve ses alanında çokça para harcayıp biraz zor yoldan deneyim kazandığım ve öğrendiğim için elimden geldiğince bu konu hakkında deneyimlerimi aktarmaya çalışıyorum aslında :D

Sağ olun hocam uzun uzun anlatmışsınız teşekkür ederim. Cca Cra modelini bilmiyordum sizden öğrenmiş oldum ve biraz araştırdım kesinlikle fiyat performans canavarı gözüküyor. Amazon'da 350 TL gibi fiyatta bulunuyor fakat yurt dışından geleceği için üstüne 160 TL daha ekleniyor. Teklifler için çok teşekkürler fakat ikinci el almayı düşünmüyorum, bende çok fazla kulaklık eskittiğim için 0 ürün alayım, garantisi de dursun bir sıkıntı yaşadığımda başım ağrımasın düşüncesindeyim. Dediğiniz gibi bu fiyat bandında hatta 1000 TL fiyat bandında bile uzun ömürlü ve ses konusunda tatmin eden bir kulak üstü kulaklık bile bulunmazken bende kulak içi alayım, biraz da orta-üst segment bir kulaklık alayım diye düşündüm. 700-850 TL fiyat aralığında BlackShark V2 X düşündüm fakat mikrofonunun çıkmaması benim için sıkıntı bir özellikti halihazırda ayrı bir mikrofon kullandığım için. O dediğiniz white noise olayını birkaç yerde daha okudum, olması biraz kötüymüş KZ kulaklıklarda fakat idare edemeyeceğim bir şey değil.

ZSN Pro'nun tizleri tiz hassasiyeti olan adamın kulağına tecavüz eder. Yukarıdaki ayrıntılı yorumu önemseyin. Bir de yurt dışı seçenekler arasındaysa Tangzu WAN'er S. G ve 7Hz Salnotes Zero'yu araştırın.

Evet hocam tiz seslerin çok ağır olduğunu bende gördüm hatta kulaklığı son ses kullanmanın pek mümkün olmadığını söylüyorlar. Fakat 2-3 günde burn-in ile seslerin biraz daha oturduğunu ve daha iyileştiğinin yorumlarını da gördüm sizce alınır mı? Maalesef yurt dışı ürünlerine ekstra bir fiyat veremiyeceğim için söylediğiniz ürünleri alamam.

Evet hocam tiz seslerin çok ağır olduğunu bende gördüm hatta kulaklığı son ses kullanmanın pek mümkün olmadığını söylüyorlar. Fakat 2-3 günde burn-in ile seslerin biraz daha oturduğunu ve daha iyileştiğinin yorumlarını da gördüm sizce alınır mı? Maalesef yurt dışı ürünlerine ekstra bir fiyat veremiyeceğim için söylediğiniz ürünleri alamam.
Ben burn-in'in bir şehir efsanesi olduğunu düşünüyorum hocam. Hi-Fi camiasının en tartışmalı konularından biri zaten bu. Bence beynimiz o frekanslara alışıyor, sonra haa iyileşti bak güzel oldu diyoruz. Türkiye'den size önerim EDA Balanced olur.

Ben burn-in'in bir şehir efsanesi olduğunu düşünüyorum hocam. Hi-Fi camiasının en tartışmalı konularından biri zaten bu. Bence beynimiz o frekanslara alışıyor, sonra haa iyileşti bak güzel oldu diyoruz. Türkiye'den size önerim EDA Balanced olur.
Olabilir hocam 😀 Bu attığınız model sanırım daha yeni çıkmış bir model. Bu modelin bilgisayarda müzik ve oyun deneyimi ilk bahsettiğimiz modellerden daha mı iyi hocam? Müzik tarafında kaliteli bir ses duyayım, bassları hissedeyim, oyun tarafındansa ses kasayım yeterli.

Olabilir hocam 😀 Bu attığınız model sanırım daha yeni çıkmış bir model. Bu modelin bilgisayarda müzik ve oyun deneyimi ilk bahsettiğimiz modellerden daha mı iyi hocam? Müzik tarafında kaliteli bir ses duyayım, bassları hissedeyim, oyun tarafındansa ses kasayım yeterli.
Çok bas ağırlıklı bir model değil, adı üzerinde balanced ama genel kullanımda üzmeyeceğini düşünüyorum hocam. İncelemelere yine bir göz atarsınız. Yurt dışı çok güzel seçenekler var da işte kur çarpımı + vergi derken üç kuruşluk mal on kuruşa geliyor.

Sağ olun hocam uzun uzun anlatmışsınız teşekkür ederim. Cca Cra modelini bilmiyordum sizden öğrenmiş oldum ve biraz araştırdım kesinlikle fiyat performans canavarı gözüküyor. Amazon'da 350 TL gibi fiyatta bulunuyor fakat yurt dışından geleceği için üstüne 160 TL daha ekleniyor. Teklifler için çok teşekkürler fakat ikinci el almayı düşünmüyorum, bende çok fazla kulaklık eskittiğim için 0 ürün alayım, garantisi de dursun bir sıkıntı yaşadığımda başım ağrımasın düşüncesindeyim. Dediğiniz gibi bu fiyat bandında hatta 1000 TL fiyat bandında bile uzun ömürlü ve ses konusunda tatmin eden bir kulak üstü kulaklık bile bulunmazken bende kulak içi alayım, biraz da orta-üst segment bir kulaklık alayım diye düşündüm. 700-850 TL fiyat aralığında BlackShark V2 X düşündüm fakat mikrofonunun çıkmaması benim için sıkıntı bir özellikti halihazırda ayrı bir mikrofon kullandığım için. O dediğiniz white noise olayını birkaç yerde daha okudum, olması biraz kötüymüş KZ kulaklıklarda fakat idare edemeyeceğim bir şey değil.

Tabii sıfır ürün konusunda hak veriyorum. Zaten benim de pek 2.el alma huyum olmadığı için bu zamana kadar çok sıfır model alıp satmak zorunda kaldım denemek için :D Aliexpress gibi sitelerden aldığınızda ürün geldikten sonra kısa bir süreliğine alıcı koruması oluyor aliexpress'in o süre sonrasında tamamen satıcının insiyatifine kalıyor yardımcı olup olmamak. O açıdan amazon'dan almak dışında satış sonrası destek bulmanız zor bu markalarda. Türkiye içinde arkadaşın da bahsettiği EDA balanced gibi bir kaç alınabilir iş görecek model mevcut. Araştırıp aralarından birini seçmenizi önerebilirim, şayet maaliyet açısından Amazon'dan getirtmeyi düşünmüyorsanız.

Burn-in olayı, bu tür giriş segment ürünlerde duyulabilir farklar oluşturmadığını tüm samimiyetimle söyleyebilirim. Sesini ilk etapta sevmediğiniz bir kulaklığı sürekli kullandığınızda beyniniz o ses profiline "mecburen" adapte olmak zorunda kalıyor. Bu da brain burn-in diye geçer :) genelde insanların yanılgıya düştüğü konu burası. O açıdan, o tür olaylara çok takılmayın. Kulağınıza taktığınızda duyduğunuz sesi beğeniyorsanız gerisi mühim değil.

Şu konuya da açıklık getireyim, aşırı bass'a veya tiz'e boğulmuş bir kulaklık kullanmıyorsanız aslında hemen her kulaklık ile ses kasılabilir ve pek tabii oyun oynanabilir. Yayıncılara sponsorluk yapılarak reklamı sağlam yapılan ve geniş bir pazarlama zemini hazırlanan "oyuncu" kulaklığı gibi ekipmanlar tamamen satış pazarlamasından ibaret. Rekabetçi bir oyun deneyimi için bir kulaklığın üstünde "oyuncu" ibaresi yazmasına gerek yok. Yazılımsal olan ve esasında yön tayinini daha da zorlaştıran "7.1" pazarlamasına da itibar etmeyin. Giriş segmenti iem modelleri oyun oynamak ve aslında diğer tüm günlük kullanım senaryolarında da en uygun fiyatlı çözüm. Zaten Çin'li markalar da son yıllarda audophile camiasının incelemeleri, eleştirileri ve alıcıların bilinçlenmesi sonrasında özellikle 2022 yılında oldukça iyi "tune" edilmiş (ses profili dengeli sayılabilecek, kaynak kayıdı aşırı düzeyde bozmayan) iem modelleri geliştirmek zorunda kaldı. 7hz Zero uzun zamandır en çok tavsiye edilen uygun fiyatlı modellerden birisi örnek olarak. Fakat ben 50 dolar altında hala rakibini görmediğim Blon BL03'ü 2022'de bile tavsiye ediyorum ve kendim de onca daha üst segment modelden sonra severek kullanıyorum dediğim gibi. Kendi isteğinize uygun tuning'e sahip modeli bulmak biraz zaman alabilir fakat genel olarak oyun için baktığımızda hemen hemen her model işinizi görür o açıdan aklınızda soru işareti kalmasın. Son olarak aman diyeyim Razer, Asus, Msi, Corsair, Steelseries dahil bilindik bilinmedik hiç bir markaya özellikle kulaklık konusunda para kaptırmayın. Oyuncu kulaklıkları akustik anlamda hiç bir mühendisliği ve argesi olmayan 5-10 dolar üretim maaliyetine sahip kalitesiz ürünler ürünler oluyor genelde...

Sepetin sonunda gördüğünüz fiyat son fiyat, ekstra bir vergi ödemiyorsunuz

1670945237551.png

Geri
Yukarı