5000-10000 TL fotoğraf makineleri vs telefon kameraları

superuserdo

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba. 5000-10000 TL arasındaki fotoğraf makineleri (lensler dahil) ile yine aynı fiyat aralığındaki telefon kameraları arasında bariz bir uçurum var mı çekim konusunda? O fiyatta RAW çekim yapabilen telefonlar falan var diye biliyorum mesela. Acaba bu fiyat bandında fotoğraf makinesi yerine telefon almak daha mı mantıklı olur? Profesyonel amaçla kullanılmayacak. Hobi için ve öğrenmek amaçlı kullanılacak.

Merhaba. 5000-10000 TL arasındaki fotoğraf makineleri (lensler dahil) ile yine aynı fiyat aralığındaki telefon kameraları arasında bariz bir uçurum var mı çekim konusunda? O fiyatta RAW çekim yapabilen telefonlar falan var diye biliyorum mesela. Acaba bu fiyat bandında fotoğraf makinesi yerine telefon almak daha mı mantıklı olur? Profesyonel amaçla kullanılmayacak. Hobi için ve öğrenmek amaçlı kullanılacak.

Yani sadece fotoğraf istiyorsanız tabii ki fotoğraf makinesi şimdi telefonun sadece lensinw kamerasına para vermiyorsun diğer özelliklerinede veriyorsun ama fotoğraf makinesı bu iş için yapılmış bir şey.

Tabi ki de fotoğraf makinesi alın. Telefon kameraları ne kadar iyi olursa olsun makine kadar asla olamaz. Olsaydı eğer herkes profesyonel fotoğrafçı olurdu. Mesela bir kursa gittiğinde sen telefon kullanabilirsin demezler. Yapıları ve özellikleri çok farklı kısacası.

Bazı telefonlar RAW çekebiliyor ama .Dng olarak ama edite gelince makinede çekilen .CR2 vs. gibi RAW dosyalarına yaklaşamıyor bile. Testini lr de yapmıştım. Ayrıca telefonlarda genellikle 1/ ile başlayan çok küçük sensörler var bu sensörler aşırı fazla bilgi sağlayamaz fotoğrafa ve iyi bir edit çıkarılamaz (örneğin Xiaomi POCO X3 NFC RAW çekiyor ama telefonda iyi görünürken PC de noise, color noise, değişik renk gibi problemler dibine vuruyor.)

Dünyanın en iyi kamerasına sahip telefonu alın bende 2007-2010 model bir fotoğraf makinesi alayım. Fotoğrafı çekelim. Kaç yıllık yaşlı fotoğraf makinesi son model en iyi kameralı telefonu ezip geçecek bu net. Hele bir de biraz büyük bir ekranda fotoğraflara bakarsanız telefonun çektiği fotoğraflar hepten dağılacak çamur gibi görünecek. Size telefonların kamerası güzel gelebilir çünkü küçücük minicik ekrandan bakıyorsunuz görüntüye. Benim 24MP'lik kameram var 4K televizyona atıp bakıyorum fotoğraflar cam gibi. Telefonu atıyorum bune diyorum. Ayrıca fotoğraf makinesi almadan önce fotoğraf çeken birisi değildim. Kamerayı alınca çekesiniz geliyor havaya giriyorsunuz. Aynasız makine alırsanız çok fazla büyük ve ağır olmadığı için her yere götürebilirsiniz ve daha çok fotoğraf çekip daha fazla kamera ile vakit geçirirsiniz. Bende A6000 var yanında lens olarak 30mm f/1.4 var takıp çıkıyorum sahile çarşıya gezmeye. Sırtıma ufacık minik sırt çantamı takıyorum fotoğraf çekiyorum bolca. İşim bittiğinde de çantaya atıp eve dönüyorum. Hem gezmiş hem fotoğraf çekmiş oluyorum. Aynalı makine alırsanız ağır ve büyük oldukları için sürekli her yere götürmek istemeyebilirsiniz ve sırtınızda büyük çantayla gezmek istemezsiniz. Size tavsiyem fotoğraf makinesi alın aynasız alın ve yanına Prime lens alın. Temel fotoğrafçılık eğitimi alıp bu hobiye başlayın. Ekstra olarak da lightroom da fotoğraf düzenlemeyi de öğrenirseniz tadından yenmiyor fotoğraflar. Tavsiyem A6000-A6100-A6400 ikinci elde güzel bir lens alın o da ikinci el olsun. Yıllarca kullanırsınız bu makineleri. Lens olarak 16-24-30-35-50-75-85mm f/1.4 veya f/1.8 tavsiye ederim. Tabi ne tür fotoğraflar çekeceğinize bağlı bu lens mm açıları sizin kendi kişisel tercihiniz olacak. İnternetten bakarsınız zaten. Telefonu alırsınız birkaç sene sonra yenisini alır değiştirirsiniz ama fotoğraf makinesi alırsanız uzun yıllar boyu kullanırsınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı