5000-6000 liraya anakart, RAM ve işlemci önerisi

Bütçe
6000
Zalman isminde bir kasa ama eskidir herhalde. Başka bir şey bilmiyorum kasayla ilgili. Zamanında bilgisayarcıdan almıştım ekran kartsız. Sonra ekran kartı yükseltmesi falan şu an i3 3220 ve GT 1030 kullanıyorum ve evet olduğum kasayla devam etmeyi düşünüyorum.

Elimden belki 6500 çıkabilir hocam. Ama sormak istiyorum, acaba tavsiye ettiğiniz mi yoksa AMD işlemci mi? AMD işlemcilerinin daha yüksek performanslı olduğunu duymuştum. Dediğim gibi sadece oyun oynamayacağım o yüzden işlemcinin de yeterli olmasını isterim. Tabii bu fiyata ne kadar. Orası babamı ilgilendirir.

Hocam 6500'lere çıkabiliyorsanız eğer daha önce attıklarıma ekleme yapayım.
Daha önce dedim ama i3 olduguna bakmayın cidden çok güçlü yeni nesil bu şekilde toplayabilirsiniz. Yazılım işindede oyundada üzmez.
https://www.akakce.com/islemci/en-ucuz-intel-i3-12100f-3-3-ghz-12mb-lga1700p-fiyati,1720187303.html 1900 TL.
MSI Pro H610M-B DDR4 LGA 1700 Soket Anakart 1740 TL.
https://www.akakce.com/ram/en-ucuz-...tltyd416g3200hc16fdc01-fiyati,1875138522.html 1100 TL.
https://www.akakce.com/bilgisayar-k...atx-fanli-oyuncu-kasasi-fiyati,880186348.html 727 TL mesh kasa fiyatına göre güzel.
https://www.akakce.com/power-supply/en-ucuz-aerocool-vx-plus-ae-vxp500-500-w-fiyati,404261865.html 600 TL.
Bekledigimden ucuz tuttu 6050 hocam bence bu şekilde toplamalısınız.

Zalman isminde bir kasa ama eskidir herhalde. Başka bir şey bilmiyorum kasayla ilgili. Zamanında bilgisayarcıdan almıştım ekran kartsız. Sonra ekran kartı yükseltmesi falan şu an i3 3220 ve GT 1030 kullanıyorum ve evet olduğum kasayla devam etmeyi düşünüyorum.

Elimden belki 6500 çıkabilir hocam. Ama sormak istiyorum, acaba tavsiye ettiğiniz mi yoksa AMD işlemci mi? AMD işlemcilerinin daha yüksek performanslı olduğunu duymuştum. Dediğim gibi sadece oyun oynamayacağım o yüzden işlemcinin de yeterli olmasını isterim. Tabi bu fiyata ne kadar.. Orası babamı ilgilendirir.
12. Nesil inteli kastediyorsaniz kesinlikle Intel. Fakat 11. Nesil mi AMD mi derseniz AMD.

Elimden belki 6500 çıkabilir hocam. Ama sormak istiyorum, acaba tavsiye ettiğiniz mi yoksa AMD işlemci mi? AMD işlemcilerinin daha yüksek performanslı olduğunu duymuştum. Dediğim gibi sadece oyun oynamayacağım o yüzden işlemcinin de yeterli olmasını isterim. Tabi bu fiyata ne kadar.. Orası babamı ilgilendirir.
6500'e çıkabiliyorsanız 12. nesli alabilirsiniz hepsini tokatlıyor.

Hocam sisteminizde PSU yükseltmesi şart 6000 TL'ye kasa PSU RAM işlemci anakart hepsini yapabiliyorsunuz bu şekilde yapmanızı öneriyorum i3 12100F fazlasıyla yeterli.
Gayet uygun hocam teşekkür ederim. Sizin dediğiniz parçaları alacağım.

Hocam sisteminizde PSU yükseltmesi şart 6000 TL'ye kasa PSU RAM işlemci anakart hepsini yapabiliyorsunuz bu şekilde yapmanızı öneriyorum i3 12100F fazlasıyla yeterli.
Bu arada attığınız anakartın pahalılığı tamamen i3 12. nesil yüzünden öyle değil mi? Birde oyun testlerine bakınca i3 12100f ile gt 1030 kullanıldığında valorantta 140 fps falan civarı alınmış ama i5 11400f kullanıldığında 250 300 fpslere kadar çıkmış inmiyor bile. başka bir yerde okuduğuma göre i3 12100f oyunlarda, hele ki valorantta daha iyi performans veriyormuş. benim ekran kartımdan dolayı mı bu bilgi bana işlemiyor acaba 😄

Gayet uygun hocam teşekkür ederim. Sizin dediğiniz parçaları alacağım.

Bu arada attığınız anakartın pahalılığı tamamen i3 12. nesil yüzünden öyle değil mi? Bir de oyun testlerine bakınca i3 12100F ile GT 1030 kullanıldığında Valorant'ta 140 FPS falan civarı alınmış ama i5 11400F kullanıldığında 250 300 FPS'lere kadar çıkmış inmiyor bile. Başka bir yerde okuduğuma göre i3 12100F oyunlarda, hele ki Valorant'ta daha iyi performans veriyormuş. Benim ekran kartımdan dolayı mı bu bilgi bana işlemiyor acaba 😄

Evet LGA 1700 pin kullandıgı için pahalı yeni nesil işlemcilerde kullanılıyor bu anakartlar
Test videolarını izledim i3 10.nesil işlemci ve GT 1030 ile 1080p de 200 FPS ortalama alınmış Valorant'ta sizin işlemciniz 3'e katlar bu işlemciyi ve Valorant işlemci agırlıklı bir oyun sizi üzmez.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Teşekkürler herkese. Ryzen 5 5600 işlemci aldım. B450M S2H aldım ve bios update yapmam gerektiğini bilmiyordum. Sağolsun bilgisayarı montajlayan arkadaş 2 saatin sonunda ekrana görüntü gelmemesinin sebebini buldu. Onun bilgisayarında ki eski Ryzen işlemci ile önce yeni bilgisayarıma Windows 10 kurduk sonrasında Bios update yaptık. Böylece yeni işlemcimi takabildim. Tabi o süreçlerde gayet sancılı geçti. Neyse ki şu an sorunsuz çalışıyor gibi görünüyor. Driver kuruyorum ve yarın eğlenmeyi düşünüyorum. Teşekkür ederim tüm öneri yapan arkadaşlara.

Geri
Yukarı