5000 TL Ryzen 5 3600 - GTX 1660 Super

Bende harici bir soğutucu almayı düşünüyorum. Aida64 testlerinde bios stock ayarlarda 65 derece kararlıkık testinde 94 dereceyi görüyor. Oyun oynarken 79 dereceler kadar çıkıyor. sizin ısı değerleri nasıl? Olmadı o soğutucudan alıyım. Forumda 60 - 65 dereceyi geçmiyor diyenler var.
Isı sorunu kasanızla alakalı olabilir genelde soğutmasını övüyolar işlemcinin.

Isı sorunu kasanızla alakalı olabilir genelde soğutmasını övüyolar işlemcinin.
3 Ön Panelde 12cm ve 1 adet 12 cm ekzoz fan mevcut.
Biostan voltajı düşür stabil olana kadar dusur işlemci isinmasida azalir
Biostan core clock 40,25 yapıp, Cpu voltajını 1,312 ayarladım. Boos Clockda kapalı 10 Derece kadar düştü 55 derecede boşta sıcaklığı var. yükde 84 derecelerde. Sanırsam halen yüksek.

Bir M.2 SSD ye göre okuma ve yazma değerleri düşük, ayrıca SSDler genel olarak HDDlere kıyasla daha kolay bozulabilir yapıdalar. Bu da her marka kaliteli SSD üretemiyor demek oluyor. Yani anlayacağınız SSD alırken Samsung, Corsair veya SanDisk gibi markaları tercih etmek daha mantıklı olacaktır.

M.2 SSD elbette normal SSD'ye göre epey hızlı ama fiyatı da daha yüksek. Burada soru şu: Bu hıza ne kadar ihtiyacınız var? Render vs. işlerle uğraşmayanlar için elzem olmadığı söyleniyor. Ben de SSD alırken ikilemde kalmıştım ve tavsiyeler üzerine, standart SSD hızı ev-oyun kullanıcısı olarak bana yeteceği için onu tercih ettim. Böylece yaklaşık aynı paraya daha geniş SSD kapasitesi elde etmiş oldum. Bütçemle M.2 alsaydım en fazla 250 GB alabilecekken, Sata SSD tercih ederek aynı markanın 500 GB'ını aldım.

SSD kalitesi konusunda arkadaşa katılıyorum. Tabii HDD'lerde de hareketli parça riski var ama SSD'ye göre daha oturmuş bir teknoloji. Bir ara durduk yere veri kayıpları bile oluyordu SSD'lerde. Şu an durum ne bilmiyorum. O yüzden imkanınız yettiği ölçüde kaliteli bir marka tercih etmenizi tavsiye ederim.

M.2 SSD elbette normal SSD'ye göre epey hızlı ama fiyatı da daha yüksek. Burada soru şu: Bu hıza ne kadar ihtiyacınız var? Render vs. işlerle uğraşmayanlar için elzem olmadığı söyleniyor. Ben de SSD alırken ikilemde kalmıştım ve tavsiyeler üzerine, standart SSD hızı ev-oyun kullanıcısı olarak bana yeteceği için onu tercih ettim. Böylece yaklaşık aynı paraya daha geniş SSD kapasitesi elde etmiş oldum. Bütçemle M.2 alsaydım en fazla 250 GB alabilecekken, Sata SSD tercih ederek aynı markanın 500 GB'ını aldım.

SSD kalitesi konusunda arkadaşa katılıyorum. Tabii HDD'lerde de hareketli parça riski var ama SSD'ye göre daha oturmuş bir teknoloji. Bir ara durduk yere veri kayıpları bile oluyordu SSD'lerde. Şu an durum ne bilmiyorum. O yüzden imkanınız yettiği ölçüde kaliteli bir marka tercih etmenizi tavsiye ederim.
Yanlış anlama fakat senin aldığın dönemlde ssd ve m.2 arasında bariz fiyat farkı olabilir, ama şuan da aralarında bu kadar ucurum bulunmuyor. Orta seviyeli bir ssd alacak olsan 500 gb lık zaten fiyat olarak ortalam 450 tl bandında. Adamın almayı düşündüğü toshibada 470 tl zaten. yakın fiyatlar için m.2 almak daha mantıklı bence. ayrıca kablolama derdide olmuycak. Tabi tercih meselesi.

Yanlış anlama fakat senin aldığın dönemlde ssd ve m.2 arasında bariz fiyat farkı olabilir, ama şuan da aralarında bu kadar ucurum bulunmuyor. Orta seviyeli bir ssd alacak olsan 500 gb lık zaten fiyat olarak ortalam 450 tl bandında. Adamın almayı düşündüğü toshibada 470 tl zaten. yakın fiyatlar için m.2 almak daha mantıklı bence. ayrıca kablolama derdide olmuycak. Tabi tercih meselesi.

Yok niye yanlış anlayayım da ben şimdi karşılaştırma yapabilmek için, kendi aldığım 860 EVO modelini temel alarak cimri.com'dan baktım mesela;
  • 860 EVO (SATA olan model) 500 GB en ucuz 513 TL
  • 970 EVO (M.2 olan model) 250 GB en ucuz 559 TL
  • 970 EVO (M.2 olan model) 500 GB en ucuz 730 TL
Yine epey fark var. İki modelin 500'lüğü arasında %30 kadar fiyat farkı var. Bu farkı kabul etmek de bütçenin esenkliğine bağlı. Dediğin gibi benim alığım Mart 2019 döneminde belki biraz daha fazladır fark ama bundan çok da farklı değildir. Ben kapasiteyi tercih ettim. Tercih meselesi dediğin gibi.

Merhaba,

işlemcinizi 2600x yapabilirsiniz ekran kartınızı da yükseltebilirsiniz. Render işleriniz olacaksa ekran kartınızı r7 2700x de yapabilirsiniz.

Aşağıda bir kaç sistem örnekleri bırakıyorum eğer işinize yarar ise değerlendirirsiniz;

Not: 5000 tl bütçesini biraz aşıyorlar fakat değerlendirmeniz de fayda var. Bir ay geç olsun daha güzel olsun

3 Ön Panelde 12cm ve 1 adet 12 cm ekzoz fan mevcut.

Biostan core clock 40,25 yapıp, Cpu voltajını 1,312 ayarladım. Boos Clockda kapalı 10 Derece kadar düştü 55 derecede boşta sıcaklığı var. yükde 84 derecelerde. Sanırsam halen yüksek.

1600 12 nm 3.9 GHz 1.225 voltaj
Sendeki 7 nm zannımca 1.312 voltajı daha da aşağı cekebilirsin stabil olana kadar dene

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı