5000TL Oyun Sistem Tavsiyesi

expeditious

Kilopat
Makaleler
2
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
PC
MSI MAG Z490 Tomahawk
INTEL Core i7-10700K Comet Lake 3.80GHz
G.SKILL Trident Z RGB 16GB 3600MHz CL16
MSI GTX 970 Gaming 4G
SAMSUNG 970 Evo Plus NVMe 500GB
ZALMAN Z11 Neo
COOLER MASTER Hyper 212 Evo
CORSAIR VS650 650W 80+
WD Caviar Blue 1TB 7200rpm 64MB

Gear
BENQ XL2411 24" 1920x1080, 1ms, 144Hz
KINGSTON HyperX Cloud II
RAZER Deathadder v2 PRO
RAZER Gigantus v2 XXL
Meslek
Fen Bilimleri Öğretmeni
Merhaba arkadaşlar, teknopat takipçisiyim ama hiç foruma girmemiştim. Hep incelemeleri ve yorumları buradan okurdum. Genelde arkadaşlarıma yardımcı olurdum bu güne kadar ama kendime gelince mevzu kararsızlıklar içerisindeyim.
Öyle çok yeni çıkan oyunları oynayan birisi değilim LOL ve CS:GO oynayacağım ama PC iyi olsun istiyorum yine de.
Bütçe sınırım aslında yok. :) Ama yine de çok paralar da vermek istemiyorum araba alacağım :D
Ama baktım ettim araştırdım; GTX980 alsam çok pahalı sistemler oluyor, GTX970 ideal gözüküyor. EVGA marka en ideal gibi duruyor. İşlemci skylake iyidir, i7 darboğaz vs. gerek yok gibi, i5 iş görür gibi. Ram 16GB alırız.
PC toplamasına toplarım ama 300-500 fazla verip toplu sistemi alıp uğraşmasam da yerinde diye düşünerek çeşitli araştırmalar yaptım. Marka önem arz eder hep bende, kalite taraftarıyımdır.

Bu alttaki incelemesini izledim full hoş bir pc olmuş. İş görür.
Technopat Skylake i5-6600K Z170 Gaming 16GB DDR4 USB 3.1 Oyuncu Bilgisayarı

Amd hiç sevmem ve ATI ekran kartlarına da gıcık olurum ama bit değeri yüksek ekran kartları daha uygun orada o işe de bir anlam verememişimdir hiç. 970 mesela 256 bit, arkadaş neden 384 değil ya da 512 .
AMD FX-8370 4.0GHz, R9 390 GAMING 8GB 512bit, 16GB DDR3, 1TB HDD + 240GB SSD 750W USB 3.0 Oyun Bilgisayarı

Ama mesela Phoenix diye bir marka da dikkatimi çekti :) Makaron kablolama, toz almaz, ses yalıtımlı hoş bir kasası var 2 modelin de incelemesini izledim teknopattan yine. Orada da yine Oblivion ve Rebirth arasında git gel yaşadım.
4566TL Oblivion
Yüksek Seviye Oyun Bilgisayarı | Oblivion Serisi
5500TL Rebirth
Üstün Seviye Oyun Bilgisayarı | Rebirth Serisi

Sonra MSI kalitesi de söz konusu tabi;
5989TL Nightblade X2-012EU
MSI NIGHTBLADE X2-012EU Intel Core i7 6700K 4.2GHz 8GB 1TB + Fiyatı

Gönlümde bir 5000TL gibi rakam yatıyordu, psikolojik bir sınır :D 144Hz 1ms monitörler de var şimdi işin içinde CS:GO için önem arz eden. O yüzden rakamı küçülteyim ama performanstan ödün vermeyeyim de istiyorum ne yapacağım hiç bilemedim. Birisi bana yol göstersin :D
O kadar kafa karıştı ki LetGo uygulamasından bile PC bakar oldum :D Misal adamlar 1400lük ekran kartını kullanmamış eline geçmiş 1000'e satıyor vs. D: 970 yerine 780 ekran kartları da kafa karıştırıcı... Off off napacam ben yaa..

Sende ana kart Z serisi değil mesela, ram 8gb ve ssd 120gb . O halde mi 5000TL. çok değil mi
Arkadaşın sistemi o fiyata göre inanılmaz pahalı. Eğer 5000 lira gibi bir bütçe ayırıyorsan benim tavsiyem haziranı beklemen. Amd ve nvidia yeni kartlarını çıkartacak. 3 ay gibi bir süre kaldı, biraz sabret.

R9 fury, İ7 6700k, sıvı soğutmalı, psu tier liste göre türkiye de bu bütçede alınabilecek en iyi 2 güç kaynağından biri 10 numara sistem oldu. Şimdiden güle güle kullan.

511.png

Arkadaşın sistemi o fiyata göre inanılmaz pahalı. Eğer 5000 lira gibi bir bütçe ayırıyorsan benim tavsiyem haziranı beklemen. Amd ve nvidia yeni kartlarını çıkartacak. 3 ay gibi bir süre kaldı, biraz sabret.

valla ben tam tersi şimdiden alayım yaza kadar ısınayım az istiyorum. CS:GO için... Yeni ekran kartları çıkınca onları almam içinse fiyatları artacaktır, zaten her geçen gün herşeyin fiyatı artıyor dolar sürekli yükselişte. Hazirana anca 6000'e bişi alınır. Ama onlar çıksın bunların fiyatı düşer diyorsan belki mantıklı ama dolara güvenmiyorum.

R9 fury, İ7 6700k, sıvı soğutmalı, psu tier liste göre türkiye de bu bütçede alınabilecek en iyi 2 güç kaynağından biri 10 numara sistem oldu. Şimdiden güle güle kullan.

Eki Görüntüle 149278
Tşk ederim topladığın sistem için, ama ben Nvidia tercih etmek istiyorum. Optimizasyon olarak daha seçenekleri bol buluyorum. AMD hiç kullanmadım. Nvidia da 256bit bulduk mu öpüp başımıza koyacağız 4096 bit nedir ya ilk defa görüyorum :D gtx980 lerde 386bit varken o nasıl oluyor :D
işte ben buna şaşıyorum, misal ben 5000'e zar zor i5'li 970 256bitli sistem kurabilirken, aynı fiyata bunlar nasıl oluyor.Marka farkı mıdır? Ben marka takılacağım derken mi uçuyorum?
O zaman fiyatı aşağı çekerek 144hz monitöre bile yer açarsın sen gibime geliyor :D

valla ben tam tersi şimdiden alayım yaza kadar ısınayım az istiyorum. CS:GO için... Yeni ekran kartları çıkınca onları almam içinse fiyatları artacaktır, zaten her geçen gün herşeyin fiyatı artıyor dolar sürekli yükselişte. Hazirana anca 6000'e bişi alınır. Ama onlar çıksın bunların fiyatı düşer diyorsan belki mantıklı ama dolara güvenmiyorum.

Tşk ederim topladığın sistem için, ama ben Nvidia tercih etmek istiyorum. Optimizasyon olarak daha seçenekleri bol buluyorum. AMD hiç kullanmadım. Nvidia da 256bit bulduk mu öpüp başımıza koyacağız 4096 bit nedir ya ilk defa görüyorum :D gtx980 lerde 386bit varken o nasıl oluyor :D
işte ben buna şaşıyorum, misal ben 5000'e zar zor i5'li 970 256bitli sistem kurabilirken, aynı fiyata bunlar nasıl oluyor.Marka farkı mıdır? Ben marka takılacağım derken mi uçuyorum?
O zaman fiyatı aşağı çekerek 144hz monitöre bile yer açarsın sen gibime geliyor :D

Sakın gtx 970 ve gtx 980 alıp aptallık etme o kartları 1 sene önce alacaktınız. Hbm teknolojisidir o 4096 bit ve şuan sadece amd de var ayrıca yazın çıkacak olan nvidia pascal mimarisi de hbm teknolojili olacak diye biliyorum. Şuan alınacaksa gtx 980 den daha güçlü yeni teknoloji 10 numara kart olan r9 fury veya r9 nano alınır optimize değilmiş o değilmiş falan hikaye geçin bunları nvidia fanları uydurması bunlar. Ben bir ara amd kullandım kötüydü o yüzden amd optimize değil diyenler çıkıyor. I5 6600k lı gtx 970 li sistem eğer 5000 tl ye denk geliyorsa o sistemde kasa pahalıdır, ssd 250 gb dir ve ramler pahalıdır. Siz 5000 tl ye benim sistemi alın eğer tabi isterseniz i5 6600k yapıp artan paraya R9 fury x veya rami 8 gb yapıp gtx 980 ti yi zorlayabiliriz.

510.png

Hocam şöyle ki Nvidia ile AMD arasında sadece tükettiği güç farkı var. :) Hatta AMD daha avantajlı HBM teknolojisi gibi bir teknolojiye sahip. Gördüğünüz Bit değerleri bunu zaten açıklıyor. :) Yazılımlar deseniz AMD'nin yazılımları şuan muazzam, oyunlar için olan uygulaması zaten başarılı. :) Siz kalite derken bence asıl kaliteyi göremiyorsunuz. :)

Durum böyle olunca size sadece kullanacağınız alana göre tercih yapmak kalıyor. :)

Hocam şöyle ki Nvidia ile AMD arasında sadece tükettiği güç farkı var. :) Hatta AMD daha avantajlı HBM teknolojisi gibi bir teknolojiye sahip. Gördüğünüz Bit değerleri bunu zaten açıklıyor. :) Yazılımlar deseniz AMD'nin yazılımları şuan muazzam, oyunlar için olan uygulaması zaten başarılı. :) Siz kalite derken bence asıl kaliteyi göremiyorsunuz. :)

Durum böyle olunca size sadece kullanacağınız alana göre tercih yapmak kalıyor. :)

Güç kaynaklarını, ekran kartlarını araştırmadan ha bu nvidia ha bu corsair ha bu cooler master diyip gelip geçenlerle kaynıyor bu forum. Daha hala r9 380 almak varken gtx 960 , r9 390-390x almak varken gtx 970 alanlar var bu forumda. Corsair vs, cx serilerini ve cooler master gx750w güç kaynağını iyi sananlar var. Amd düşmanı bu forum takmayın kafanıza :D

Hocam AMD düşmanlığı demeyelim biz yinede. :) Sürü psikolojisi diyelim. Birisi paylaşımda bulunuyor herkes arkasından kayıtsız şartsız gidiyor. :) Forumda yaş ortalaması yapmak istemiyorum ama küçük karseşlerimiz ne görüyor ne duyuyor ise o şekilde yeni gelenlere aktarıyor. Kötü niyetleri kesinlikle yok ama yaptıkları hatanın farkında değiller. Abi Sapphire kullanmamış arkadaşlar, Sapphire marka ve onun kartları sorunlu, o markadan bir şey alınmaz, önermiyoruz diyor sıyrılıp gidiyor. Sitenin çoğunluğunun bildiği iki marka var keza tahmin etmişsinizdir ben bunu yazarken. :) Tek canımın sıkıldığı nokta foruma doğru bilgi almaya gelip, bilgisiz arkadaşların biliyorum edasına yanlış yönlendirme yapmasına üzülüyorum. Yazık günah abi adamın cebinden para çıkıyor. Boşa dememişler " Söz gümüş ise sükut altındır. " diye, bilmiyorsan yazma. Sürü psikolojisi ve dayatmaların getirdiği kötü sonuçlar ne yazık ki.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı