55.000₺ bütçe ile 14" Ultrabook tavsiyesi

Bütçe
55.000

Roach

Decapat
Daha fazla  
Aileden birine alacağız. Tek tek özellik vermeyeyim, aşağı yukarı MacBook Pro 14"'in Windows dengini istiyoruz. Kişi işinden dolayı Windows kullanmak durumunda, o sebeple Mac seçeneğini kullanamıyoruz. Bilgisayar iş için kullanılacak ama standart bir ofis bilgisayarından daha güçlü olması gerekiyor, işlemci ve grafik ağırlıklı programlar da kullanılacak.

Ben future proofing açısından Ryzen 7/9 veya Intel 13. nesil i7/i9 işlemci,
Harici ekran kartı yok ise Ryzen 7. nesil 7/9 işlemci,
32 GB gömülü RAM veya yükseltilebilir RAM,
Ortalama kullanımda min. 10 saat pil ömrü,
Mobilitede rahatlık açısından mat ekran,
Maksimum1, 5 kg ağırlık ve Type-C ile şarj olabilme.

Gibi özellikler belirledim. Gömülü RAM'li 32 GB makineler biraz saçma pahalı, gömülü 16 GB RAM de bu bütçelerde biraz geleceksiz kalıyor. Birçok Ultrabook alternatifi de 16 GB gömülü RAM'den dolayı eleniyor.

Çok uzatmadan, ben Zephyrus G14 en optimal cihaz diye düşünüyorum. Network kartı (Mediatek) değiştirilecek ve boş slota RAM takılacak. Geriye kalan tüm kriterleri de az çok karşılıyor, tek sorunu Type-C şarjda batarya dolduğunda gücü doğrudan makineye iletememesi, ama onun da dolaylı çözümleri var. Kendi 14" çözümüm de G14 tabii, onu da araştırarak almıştım, bu kararda bunn da etkisi var.

Bunun dışında önerisi olan olur mu diye bir konu açmak istedim. Son not olarak, HP, Acer, Monster, Exper markalarından biraz uzak duruyoruz.

Teşekkürler.

Son düzenleme:
hocam bende buna benzer bir cihaz aradım hatta suan kullandığım vivobook 2 gb harici ekran kartı var bu bilgisayarı kullandıktan sonra hafif bilgisayarlara ilgim çok arttı ama bir ay içerisinde iki laptop iade etmek zorunda kaldım ilk asus rog flow x13 aldım amd ryzen 6800h x13 serisi gerçekten çok iyi katlanabilir dokunmatik harici ekran kartı ilave ekran kartı dahil bağlayabiliyorsunuz fakat çok aşırı ısınıyordu iade ettim .Sonra zephyrus g14 amd ryzen 7 7735 işlemicili 6gb 3050 laptop aldım onda da ısınma olayı var ama x 13 e göre iyi fakat bunda da fan arızası çıktı iade etmek zorunda kaldım.
dediğinze uyarmı bilmiyorum ama x13 bu modeli güzel biraz

Selamlar, öneri için teşekkür ederim. Tabii ki bu modele de baktık :) Özellikle önerdiğiniz bu senenin modeli ve daha büyük touchpad + RTX 4 serisi GPU ile kullanılabilirliği önceki modellere göre çok artmış.

Tek sorunu küçük bir ekranı olması. 14" bile ancak 16:10 olmasıyla biraz çekilebilir oluyor bizim için, o sebeple daha altına inmek istemedik. Bunun dışında konfigürasyonu bir ultrabook için gayet ideal.

Geri
Yukarı