5500 işlemci Gigabyte A520M anakartta çalışmıyor

alexdesonsuza

Femtopat
Daha fazla  
RAM
8x2 3200 Mhz
İşlemci
Ryzen 5 5500
Dostlar kendi işlemcim Ryzen 5 5500 ve anakartımda çalışmıyor. Hatta ekran kartıma güç bile gitmiyor fanları çalışmıyor. Buraya kadar bir sorun yok işlemci değişmek bir çözüm gibi gözükse de benim anakartıma 5600 takınca hiçbir sorun yaşanmıyor. Asıl sorun buradan sonra, benim işlemcimi başka anakarta takıyorum ve sorunsuz çalışıyor. Bu nasıl olabilir? Neden olabilir? Bilgisayarcı da bir çözüm bulamadı. Yardımlarınızı bekliyorum.

Yeni aldıysanız anakart işlemciyi tanıyamıyor olabilir driver yüklemeniz gerek. Ekran kartını tak çıkar yaptınız mı yuva ile temazsızlık olabilir.

Hocam bios güncelmi?
Evet anakarti alali daha birkac ay oldu. Dune kadar sorunsuz kullaniyodum. Bilgisayarci da sifirladigini ve en guncel surumu yukledigini soyledi.

Yeni aldıysanız anakart işlemciyi tanıyamıyor olabilir driver yüklemeniz gerek. Ekran kartını tak çıkar yaptınız mı yuva ile temazsızlık olabilir.
1 aydir falan kullaniyorum dune kadar problem yoktu.

Evet anakarti alali daha birkac ay oldu. Dune kadar sorunsuz kullaniyodum. Bilgisayarci da sifirladigini ve en guncel surumu yukledigini soyledi.

1 aydir falan kullaniyorum dune kadar problem yoktu.
hocam dune kadar sorun yoktu. Ekran karti baska sistemde calisiyo. Ve benim sistemde baska ekran karti da calisiyo.

Son düzenleme:
Psu kontrollerini gerçekleştirmeni tavsiye ediyorum. Tabi birde kısa devre yapmanı tavsiye ediyorum.
Bilgisayarci baska bi psu ile calistirmayi denedi. Benimle ayni sonucu aldi. Benim sistemde 5600 islemci sorunsuz calisiyo.

Hocam ben yinede BIOS sürümü ile alakalı olduğunu düşünüyorum,en güncel sürümü olmadiysa daha eski sürümleri denemelisiniz.
Hocam bilgisayar acilmiyo bu durumu nasil halledebilirim? Bir oneriniz var mi?

Bilgisayarci baska bir PSU ile calistirmayi denedi. Benimle ayni sonucu aldi. Benim sistemde 5600 islemci sorunsuz calisiyor.

Hocam bilgisayar acilmiyor bu durumu nasıl halledebilirim? Bir oneriniz var mi?

Hocam önerim şu; 5600 işlemci ile sistem calistir ve BIOS'un bir önceki sürümü indir ve 5500'u dene, Oda olmazsa daha eski BIOS sürümünü indir.

Yeni konular

Geri
Yukarı