BulanıkMantık

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar,
3-4 aylık araştırmalarım sonucunda sistemi toplamayı başardım. Benim gibi oyun bilgisayarı toplamak isteyenlere referans olması açısından sistem ile ilgili tüm bilgileri paylaşmaya çalışacağım. Başlangıç olarak parçalar ve fiyatlarını paylaşıyorum, daha sonra da toplanmış haliyle fotoları ekleyeceğim. Sorularınız olursa da yardımcı olmaya çalışırım. Bunun dışında son hali ile ilgili tecrübeli arkadaşların değerlendirmelerini bekliyorum.

AnakartAsus H170 Pro Gaming 550
Ekran Kartı MSI GTX 10701950
İşlemciİntel i5 6500750
Güç KaynağıSilverstone 750w 80+ Gold 450
SSDSamsung 850 Evo M.2350
RAM Kingston HyperX Savage 2400 MHZ CL12 16 (2x8) gb 340
Soğutucu Akasa Venom AK-CCX-4002HP135
KasaDark Subzero200
HDDSeagate Back Up Plus 3 TB Taşınabilir370
Akım Korumalı PrizAPC 918 joule60
Prowling JoystickProwling Kablosuz Gamepad x 2160
Klavye MouseEverest KM-125575
HDMI Kablo Monster Cable Ultra High 80
Termal MacunZalman ZM-STG230
[TBODY] [/TBODY]

IMG_1029dasd.jpg

Hocam sistemi almışsın bize hayırlı olsun demek düşer. Benim tek gözüme takılan güç kaynağı. 600 W bir güç kaynağı alıp işlemciyi 6600 yapabilirdin. Ama sıkıntı yok 6500 de yeterli olacaktır. Güle güle kullanman dileğiyle.

Öncelikle hayırlı olsun, OC yapmayı düşünmeyenler için 5500 tl civarı mantıklı bir sistem olmuş. Parçaları nerelerden aldınız?

Parçaları webdenal ,hepsiburada,Mediamarket,Vatan ve N11 den topladım. Ekran kartı ve anakartı ise eve yakın olup ayrıca fiyatı da uygun olduğundan eksen bilgisayardan kendim gidip aldım.

80+Gold 750 W bu sisteme biraz fazla gelmiş. Ayrıca Everest klavyede pek olmamış. Soğutma almanıza gerek yoktu. Sonuçta K ibaresi olmayan işlemcilerden stok soğutucu çıkıyor. 3 TB bu sistem için (bence) gereksiz buluyorum. 2 TB ya da 1 TB iş görürdü. Bunlar yapılarak işlemci belki İ7 6700 yapılabilirdi. İ5 6500 şu anda olmasa bile gelecekte darboğaza sebebiyet verecektir. Şu anda işlemci kullanımı %80-90 arası değişiyor çünkü.

Nihayetinde, hayırlı uğurlu olsun diyorum :).

80+Gold 750 W bu sisteme biraz fazla gelmiş. Ayrıca Everest klavyede pek olmamış. Soğutma almanıza gerek yoktu. Sonuçta K ibaresi olmayan işlemcilerden stok soğutucu çıkıyor. 3 TB bu sistem için (bence) gereksiz buluyorum. 2 TB ya da 1 TB iş görürdü. Bunlar yapılarak işlemci belki İ7 6700 yapılabilirdi. İ5 6500 şu anda olmasa bile gelecekte darboğaza sebebiyet verecektir. Şu anda işlemci kullanımı %80-90 arası değişiyor çünkü.

Nihayetinde, hayırlı uğurlu olsun diyorum :).
Amaca göre değişir diye düşünüyorum. 2-3 yıl kullanıp bırakacak ve hic parça değiştirmeyecek olsam kesinlikle haklısınız. Araştırmalarım sonucunda bu işin tek bir doğrusunun olmadığını gördüm. İki noktaya dikkat ettim toplarken;
1-) Parçalar ile ilgili genel diyebileceğimiz teknik doğrular
2-) Kişisel doğrular
•Amaç
•Bütçe
Amacıma gelecek olursak; min 5 yıl boyunca parça değiştirmeden değiştirme ihtiyacı olsa dahi en kötü ekran kartı ve işlemciyi değiştirip diğer parçaların yeterli olabilmesi ,oyunları en kötü orta seviyede ve donmadan oynatabilecek, kisisel video, müzik, resim, film ve oyun dosyalarım icin yeterli depolamaya da sahip hızlı bir pc olmasıydı. Modüler olsun verimli olsun kaliteli olsun işlemci ve ekran kartını ilerde değiştirince PSU'yu da değiştirmek zorunda kalmıyım fiyatı da uygun olsun derken en iyi bunu buldum. Yoksa 500 w bronze orta halli bisi de alabilirdim bu sistemi iyi kötü bir süre götürecek, ama amacıma uygun degil. Soğutma da ayni şekilde ayrıca ne kadar soguk o kadar uzun ömür olur düşüncesiyle bunu aldım. HDD ile sistemin yetersizliğinin alakasını anlamadım. Depolama ürünü sonuçta, bir fotoğrafın boyutunun ortalama 5 MB ve video boyutlarının inanılmaz arttığı dünyada ileriye dönük olsun diye 3 TB aldım. Klavye oyun bilgisayarı icin biraz kalitesiz kaldı, üstüne kablosuz birde ama benim oyun oynayacagım monitor LG nin 32" lik tv monitor karışımı full hd bişi. Görüntü kalitesi çok hoşuma gidiyor ekran büyük çok yakından oynayamayacağım icin kablolu almak istemedim. Kablosuz gaming klavye de yok neredeyse, var olan da 300-400 TL o kadar para vermek istemedim. Bakalım ne kadar sıkıntı yaşayacaz onda.

Montajı tamamladım, sonrasında bir video da hazırladım. Amatör olabilir, kusura bakmayın. :)

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Amaca göre değişir diye düşünüyorum. 2-3 yıl kullanıp bırakacak ve hic parça değiştirmeyecek olsam kesinlikle haklısınız. Araştırmalarım sonucunda bu işin tek bir doğrusunun olmadığını gördüm. İki noktaya dikkat ettim toplarken;
1-) Parçalar ile ilgili genel diyebileceğimiz teknik doğrular
2-) Kişisel doğrular
•Amaç
•Bütçe
Amacıma gelecek olursak; min 5 yıl boyunca parça değiştirmeden değiştirme ihtiyacı olsa dahi en kötü ekran kartı ve işlemciyi değiştirip diğer parçaların yeterli olabilmesi ,oyunları en kötü orta seviyede ve donmadan oynatabilecek, kisisel video, müzik, resim, film ve oyun dosyalarım icin yeterli depolamaya da sahip hızlı bir pc olmasıydı. Modüler olsun verimli olsun kaliteli olsun işlemci ve ekran kartını ilerde değiştirince PSU'yu da değiştirmek zorunda kalmıyım fiyatı da uygun olsun derken en iyi bunu buldum. Yoksa 500 w bronze orta halli bisi de alabilirdim bu sistemi iyi kötü bir süre götürecek, ama amacıma uygun degil. Soğutma da ayni şekilde ayrıca ne kadar soguk o kadar uzun ömür olur düşüncesiyle bunu aldım. HDD ile sistemin yetersizliğinin alakasını anlamadım. Depolama ürünü sonuçta, bir fotoğrafın boyutunun ortalama 5 MB ve video boyutlarının inanılmaz arttığı dünyada ileriye dönük olsun diye 3 TB aldım. Klavye oyun bilgisayarı icin biraz kalitesiz kaldı, üstüne kablosuz birde ama benim oyun oynayacagım monitor LG nin 32" lik tv monitor karışımı full hd bişi. Görüntü kalitesi çok hoşuma gidiyor ekran büyük çok yakından oynayamayacağım icin kablolu almak istemedim. Kablosuz gaming klavye de yok neredeyse, var olan da 300-400 TL o kadar para vermek istemedim. Bakalım ne kadar sıkıntı yaşayacaz onda.

Montajı tamamladım, sonrasında bir video da hazırladım. Amatör olabilir, kusura bakmayın. :)

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
İyi bir setup yapmışsınız (y)

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı