5500 TL ikinci el sistem toplama

Bütçe
5500
B550 için 1300TL fiyatlı R3 3100 buldum ama B550 çok pahalı oluyordu neredeyse 1000TL daha gerekiyordu ama öğrenciyim maalesef o kadar bütçem yok. Sonuç olarak sistemi satın aldım bütün parçalar kargoya verildi. Bu fiyata kasa toplamak isteyen olursa diye aldığım parçaları ve fiyatlarını buraya yazıyorum.

26 Kasım 2022.

-AMD Ryzen 3 4100 - 1000TL 2.el
-XFX RX 6500 XT - 2500TL 2.el
-ASUS Prime A320M F AM4 - 600TL 2.el
-Hikvision 8 GB 3200MHz CL16 - 448TL sıfır.
-Kingston 240GB SSD SATA 3 - 339TL sıfır.
-Seagate Barracuda 7200RPM 500GB - 286TL sıfır.
-LG platoon monitör - 300TL 2.el defolu.
-Kasa basit eski tip çıkma kasa ancak özellikle büyük olmasına dikkat ettim. - 50TL.
-Güç kaynağı olarak da eski bir 500W vardı onu kullanmayı planlıyorum umarım çalışır.

Toplam.
5523TL tabii siz güç kaynağı bulamayacağınız için 6000TL görürsünüz diye düşünüyorum ve 300TL'ye bir monitör almak yerine sizde varsa oradan kısıp PSU alabilirsiniz.
@Votakeee yardımların için çok teşekkürler sistemi toplayınca performanstan sana haberdar ederim.

Hocam tek RAM'i beğenmedim https://www.akakce.com/r/?u=utm_sou...1682&v=1.3.5&pr=707388167&vd=1494&pg=50956019 bunu alabilirsin.

B550 için 1300TL fiyatlı R3 3100 buldum ama B550 çok pahalı oluyordu neredeyse 1000TL daha gerekiyordu ama öğrenciyim maalesef o kadar bütçem yok. Sonuç olarak sistemi satın aldım bütün parçalar kargoya verildi. Bu fiyata kasa toplamak isteyen olursa diye aldığım parçaları ve fiyatlarını buraya yazıyorum.

26 Kasım 2022.

-AMD Ryzen 3 4100 - 1000TL 2.el
-XFX RX 6500 XT - 2500TL 2.el
-ASUS Prime A320M F AM4 - 600TL 2.el
-Hikvision 8 GB 3200MHz CL16 - 448TL sıfır.
-Kingston 240GB SSD SATA 3 - 339TL sıfır.
-Seagate Barracuda 7200RPM 500GB - 286TL sıfır.
-LG platoon monitör - 300TL 2.el defolu.
-Kasa basit eski tip çıkma kasa ancak özellikle büyük olmasına dikkat ettim. - 50TL.
-Güç kaynağı olarak da eski bir 500W vardı onu kullanmayı planlıyorum umarım çalışır.

Toplam.
5523TL tabii siz güç kaynağı bulamayacağınız için 6000TL görürsünüz diye düşünüyorum ve 300TL'ye bir monitör almak yerine sizde varsa oradan kısıp PSU alabilirsiniz.
@Votakeee yardımların için çok teşekkürler sistemi toplayınca performanstan sana haberdar ederim.

Hocam topladınızmı sistemi.

Son düzenleme:
Kusura bakmayın mesajınızı yeni gördüm topladım sistemi bazı aksaklıklar oldu ancak şuan çok memnunum öncelikle 5500 diye yola çıktım ancak 6500TL oldu. Birde sistem şu şekilde oldu;

-XFX AMD RADEON 6500XT
-AMD RYZEN 3 PRO 2200G
-GİGABYTE B450M S2H
-16GB RAM
-KİNGSTON SATA 240GB SSD
-SEAGATE BARRACUDA 500GB HDD
-ZALMAN KASA VE STOK 500W GÜÇ KAYNAĞI
-Cooler Master İşlemci Fanı

İlkte size söylediğim gibi Ryzen 3 4100 bir işlemci aldım ancak işlemcinin pinleri yamuk geldi o yüzden geri gönderdim. Sonra piyasada aynı fiyata bir işlemci bulmaya çalıştım ancak bulamadım. Üstelik anakart alacağım kişide bana söz vermesine rağmen kartı başkasına sattı. Sonra bende oturduğum şehirde elden alabileceğim şekilde çokta uygun bir fiyata bu anakart ve işlemciyi buldum ileride fırsat bulursam satarım diyerek satın aldım. Ancak anakartın işlemci fanının tutturulduğu arka braketi yoktu internetten bulup sipariş verdim ama gelen parça AMD fana uymadı. Bende bu yüzden Cooler Master kule tipi bir soğutucu aldım zaten soğutucu için bütçemi aşıyordum bende dedim olmuşken biraz daha zorlayayım ramleri 16 yaptım. Ucuza bulduğum kasaya maalesef ekran kartı sığmadı bende onu içinde kendi stok PSU olan Zalman bir kasa ile üstüne para ekleyip takasladım.

Şuan topladığım bu sistem her şeyi 1080p çoğunlukla ultra bazı istisna oyunlarda yüksek veya orta ayarlarda rahatlıkla oynayabiliyorum. Ki genelde 40fps altı oyun daha görmedim. Oynadığım oyunlar Cyberpunk 2077, Wolfenstein, AC:Odssey, AC:Origins, BF 5, BF 1, Red Dead Redemtion 2, Mad Max, Divinity Original Sin 1-2 daha da ne bulursam oynuyorum daha her hangi bir oyunda beni üzmedi. Her hangi bir şeyde low görmedi.

Not: Şuan para biriktiriyorum ve ilk fırsatta PCİ 4.0 bir anakart ve işlemciye geçmek istiyorum performans olarak çok fark ediyorlar şuanda bazı ayarları 60fps olsun diye orta yaptığım oyunlarda ondan sonra ultra 60fps görürüm diye düşünüyorum.

Kusura bakmayın mesajınızı yeni gördüm topladım sistemi bazı aksaklıklar oldu ancak şu an çok memnunum öncelikle 5500 diye yola çıktım ancak 6500TL oldu. Bir de sistem şu şekilde oldu;

-XFX AMD Radeon 6500XT.
-AMD Ryzen 3 Pro 2200G.
-Gigabyte B450M S2H.
-16 GB RAM.
-Kingston SATA 240GB SSD.
-Seagate Barracuda 500GB HDD.
-Zalman kasa ve stok 500W güç kaynağı.
-Cooler Master işlemci fanı.

İlkte size söylediğim gibi Ryzen 3 4100 bir işlemci aldım ancak işlemcinin pinleri yamuk geldi o yüzden geri gönderdim. Sonra piyasada aynı fiyata bir işlemci bulmaya çalıştım ancak bulamadım. Üstelik anakart alacağım kişide bana söz vermesine rağmen kartı başkasına sattı. Sonra bende oturduğum şehirde elden alabileceğim şekilde çok da uygun bir fiyata bu anakart ve işlemciyi buldum ileride fırsat bulursam satarım diyerek satın aldım. Ancak anakartın işlemci fanının tutturulduğu arka braketi yoktu internetten bulup sipariş verdim ama gelen parça AMD fana uymadı. Bende bu yüzden Cooler Master kule tipi bir soğutucu aldım zaten soğutucu için bütçemi aşıyordum bende dedim olmuşken biraz daha zorlayayım RAM'leri 16 yaptım. Ucuza bulduğum kasaya maalesef ekran kartı sığmadı bende onu içinde kendi stok PSU olan Zalman bir kasa ile üstüne para ekleyip takasladım.

Şu an topladığım bu sistem her şeyi 1080p çoğunlukla Ultra bazı istisna oyunlarda yüksek veya orta ayarlarda rahatlıkla oynayabiliyorum. Ki genelde 40FPS altı oyun daha görmedim. Oynadığım oyunlar Cyberpunk 2077, Wolfenstein, AC: Odyssey, AC: Origins, BF 5, BF 1, red Dead redemtion 2, mad Max, divinity original sin 1-2 daha da ne bulursam oynuyorum daha herhangi bir oyunda beni üzmedi. Herhangi bir şeyde Low görmedi.

Not: Şu an para biriktiriyorum ve ilk fırsatta PCI 4.0 bir anakart ve işlemciye geçmek istiyorum performans olarak çok fark ediyorlar şu anda bazı ayarları 60FPS olsun diye orta yaptığım oyunlarda ondan sonra Ultra 60FPS görürüm diye düşünüyorum.

Hocam benim fikrim şu şekilde bence gidip kendinize 144 Hz monitör almanız daha fazla performans alırsınız ve 2200G işlemciyi almanıza anlam veremedim o fiyata R3 3100'ler var ve 2200G fazla performanslı bir işlemci değil onun yerine 3200G 3100 R5 1400 var.

Hocam benim fikrim şu şekilde bence gidip kendinize 144 Hz monitör almanız daha fazla performans alırsınız ve 2200G işlemciyi almanıza anlam veremedim o fiyata R3 3100'ler var ve 2200G fazla performanslı bir işlemci değil onun yerine 3200G 3100 R5 1400 var.
Aldığım işlemciyi kargoda çok bekledim ve bozuk gelince bütün parçalar elimde işlemci anakart yok diye çok moralim bozuldu. Bende anlık bir karar vermek zorunda kaldım hemen oturduğum yere yakın ve kolay ulaşabiliyorum diye ama dediğim gibi tekrar para biriktiriyorum yükseltme için ama şuanda gayet işimi görüyor ve beni üzmüyor.

Aldığım işlemciyi kargoda çok bekledim ve bozuk gelince bütün parçalar elimde işlemci anakart yok diye çok moralim bozuldu. Bende anlık bir karar vermek zorunda kaldım hemen oturduğum yere yakın ve kolay ulaşabiliyorum diye ama dediğim gibi tekrar para biriktiriyorum yükseltme için ama şu anda gayet işimi görüyor ve beni üzmüyor.

Tamamdır hocam sıkıntı yok ama anakart değiştirmek mantıksız PCI 3.0 ile 4.0 arasında %5'lik falan fark var ama o paraya vereceğinize R5 5600X alıp %20 %30 fark görebilirsiniz.

Tamamdır hocam sıkıntı yok ama anakart değiştirmek mantıksız PCI 3.0 ile 4.0 arasında %5'lik falan fark var ama o paraya vereceğinize R5 5600X alıp %20 %30 fark görebilirsiniz.
Dediğinizide düşünebilirim bakalım ilk fırsatta bir güncelleme yapıcam.

Yeni konular

Geri
Yukarı