5500 TL'ye işlemci önerisi

Daha fazla  
Şu anda Ryzen 3 1300X işlemcisi kullanmaktayım. Anakartımın modelini tam olarak hatırlamamkla beraber ASUS'un giriş seviyesindeki ucuz anakartlarından biri olduğunu söyleyebilirim. Bu nedenden dolayı işlemci ile birlikte anakartımı da yenileyeceğim. İlk başta aklımda olan Ryzen 5600X-5800X ikilisinden birinin yanında MSI MPG B550 Gaming Plus gibi bir anakart almaktı. Fakat biraz araştırma yaptıktan sonra Intel'in artık daha F/P, AMD'nin ise yüksek bütçelerde daha mantıklı olduğunu öğrendim. 2-3 yıldır bu konularla ilgilenmediğim için bu durum beni şaşırttığı gibi açıkçası kafamı da karıştırdı. Sizce ilk planımdan devam mı edeyim, yoksa 12600K gibi bir işlemciye mi yöneleyim? Kullanım amacım ağırlıklı olarak oyun ve yazılım. Başlıktaki bütçe yalnızca işlemci için, yanına eklenecek anakart gibi parçalar için bütçe daha fazla olarak düşünülebilir. Şimdiden teşekkürler.

Anakart, ram gibi bileşenlerin fiyatını hesaba katmazsak 12600K iyidir. Ancak DDR5 ve z690 anakartlarla oldukça pahalıya geliyor. Benim önerim 5600X veya yeni çıkacak 5600, 5700 gibi işlemcilere yönelmeniz yönünde. Hem bütçeyi zorlamamış olursunuz.

İntel tarafında bu şekilde işlemci ve anakarta bakabilirsiniz :

veya AMD'nin yeni işlemcilerini bekleyebilirsiniz.

Geri
Yukarı