5500 TL'ye sistem toplama

Bütçe
5.500

Purwuk

Femtopat
Şu anki sistemim;
  • İşlemci: AMD A8-7650K 4 Çekirdek - 4MB Önbellek, işlemcinin ekran kartını kullanıyorum.
  • RAM: Kingston 4 GB 1600MHz RAM CL11 - 1 Tane bulunuyor.
  • Anakart: ASUS A68HM-K
  • Güç Kaynağı: Zalman LED Series 500WATT

Bir yandan işlerimi yapıp, boş olduğum vakitlerde de oyun oynamak istiyorum. Fiyatlar çok pahalı olduğu için ekran kartı almayı düşünmüyorum. Alacağım işlemcinin ekran kartının RAM'ler ile desteklendiğinde orta seviyede bir şey olmasını istiyorum. İşlemci baktığımda gözüme AMD Ryzen 5 Pro 4650G'yi kestirdim yanına da 2x8 2400MHz frekans hızında RAM almayı düşünüyorum. Ayrıca anakart değiştirmeyide düşünmedim değil, Ryzen 5 Pro 4650G + MSI B450M-A Pro Max + 1x8 GB 2666MHz RAM düşündüm. Oynadığım oyunlar Valorant, CS:GO, Minecraft vb. aslında çok iyi sistem istemeyen oyunlar. Bütçem maksimum 5.400 TL civarı, zorlarsam 5.500 TL'ye çıkabilir. Sizin önerileriniz nelerdir? Kararsız kaldım da. Dediğim gibi çok oyun oynayan biri değilim arada oynarım oyun içi çok FPS istemiyorum sadece 60 FPS akıcı bir şekilde kasmadan oynatsın bana yetiyor. Önerilerinize ihtiyacım var, şimdiden teşekkürler!

Son düzenleyen: Moderatör:
APU sistemlerde yüksek grafikli oyunlarda 60 FPS sabit olması biraz zor ama CS, Valorant gibi oyunları falan rahat oynarsınız. Bir de APU alacaksanız yüksek MHz'li RAM tercih etmeniz daha performanslı olur. 3200 veya 3600 MHz RAM tercih edin. Sadece anakart, RAM, işlemci ve yoksa SSD alırsınız. Elinizdeki kasa ve PSU'yu kullanmaya devam edersiniz bütçe sıkıntısı yaşamamak için.

APU sistemlerde yüksek grafikli oyunlarda 60 FPS sabit olması biraz zor ama CS, Valorant gibi oyunları falan rahat oynarsınız. Bir de APU alacaksanız yüksek MHz'li RAM tercih etmeniz daha performanslı olur. 3200 veya 3600 MHz RAM tercih edin. Sadece anakart, RAM, işlemci ve yoksa SSD alırsınız. Elinizdeki kasa ve PSU'yu kullanmaya devam edersiniz bütçe sıkıntısı yaşamamak için.

Sizce 2x4GB 2666MHz RAM'ler ile iş görür mü?

Xbox Series S alın 2.el garantili evet bir PC değil ama oyun anlamında bir şey arıyorsanız o fiyata alacağınız PC'den çok daha verimli olacaktır.

Xbox Series S alın 2.el garantili evet bir PC değil ama oyun anlamında bir şey arıyorsanız o fiyata alacağınız PC'den çok daha verimli olacaktır.
Eyvallah agam fakat düşünmüyorum hiç ya
8 GB RAM bi şeye yetmez. APU sistem zaten RAM'den alıyor ekran kartının VRAM'ini. Bundan dolayı RAM ne kadar yüksek hızda olursa o kadar iyi olur.
Şuanlık şöyle bir şey buldum

Ryzen 5 5600G
MSI B450M Anakart
GSKİLL 8x2 16GB DDR4 3200Mhz Ram
Hala araştırıyorum fakat şuanlık en iyisi bu gibi geldi

Anakart ram ve işlemcini satıp paraya dahil edersen güzel bişeyler çıkar ortaya. Eski sistemindeki güç kaynağını kullanabilirsin ekstra masrafa girmemek için.

Anakart ram ve işlemcini satıp paraya dahil edersen güzel bişeyler çıkar ortaya. Eski sistemindeki güç kaynağını kullanabilirsin ekstra masrafa girmemek için
Öyle yapacağım belki bütçem 6500TL'yi zorlar fakat +1k ekleniyor onla da extra bir şey almam büyük ihtimal sistem için kenarda parayı tutarım

Geri
Yukarı