5500 XT oyunlarda 70 FPS'den 35 FPS sabitlenmesi

İşletim sistemi
Windows 10

Sith Darth Vader

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Jedi Hunter
Arkadaşlar sistem özellikleri.

-ASUS ROG Crosshair VI Hero X370 anakart.
-AMD Ryzen 5 2600X.
-16 GB 3200 MHz RAM.
-Gigabyte RX 5500XT 8 GB.

Oyunlarda mesela ETS 2'de giderken 70 FPS sabit V-Sync ile oynarken FPS sabit 35 FPS'ye düşüyor ve bir süre düzelmiyor, sonra geri 70 FPS oluyor. Oyunla alakası yok. GTA 5'te aynısı oluyor. Sorun ekran kartından kaynaklı düşünüyorum çünkü RX480 varken böyle bir sorun yoktu.

70'in altına indiğiniz anda V-Sync yırtılmayı önlemek için 35FPS gibi monitör Hz'inin böleni bir değerlere sabitleyebilir. Monitörü 70Hz mi kullanıyorsunuz?

Evet 70Hz kullanıyorum.
O zaman çareniz V-Sync'i kapatmak veya grafik ayarlarını düşürerek sabit 70FPS almak. 70'in altında FPS alınca yırtılma olacağından V-Sync bunu yırtılma olmayacak bir alt değere, monitör Hz'inin yarısına sabitliyor.

Hem yırtılma olmasın hem de 35'e sabitlenmesin derseniz V-Sync'i kapatıp Radeon Centre'dan FreeSync açıp oyunu da 70FPS'e sınırlayabilirsiniz.

O zaman çareniz V-Sync'i kapatmak veya grafik ayarlarını düşürerek sabit 70FPS almak. 70'in altında FPS alınca yırtılma olacağından V-Sync bunu yırtılma olmayacak bir alt değere, monitör Hz'inin yarısına sabitliyor.

Hem yırtılma olmasın hem de 35'e sabitlenmesin derseniz V-Sync'i kapatıp Radeon Centre'dan FreeSync açıp oyunu da 70FPS'e sınırlayabilirsiniz.

Hocam eski ekran kartında böyle sorun yoktu ve freesycn yok maalesef.
Emir kipi kullanırsan böyle bir tepki alırsın.
𝐀𝐊𝐈𝐋 𝐒𝐀ğ𝐋𝐈ğ𝐈𝐍𝐈 𝐊𝐀𝐘𝐁𝐄𝐓.
⣿⣯⣿⣿⣿⣶⣶⣶⣶⣤⣤⣤⣀
⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣷
  ⠈⠻⣿⡛⠉⠭⠉⠉⢉⣿⣿⣧
⠲⣶⠖⠄⠄⢿⣿⠄⠶⣶⣾⣿⣿⣿⣿⣧
   ⠺⢿⡗⠄⣹⣿⣿⠿⣟⣿⡏
    ⠤⠤⢾⣿⣿⣿⣦⠘⡿
  ⠈⢻⡿⣷⣶⣶⣤⣤⣤⣶⣦
   ⣽⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⡟
   ⠘⠿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿
     ⠉⠉⠛⠋

Kimin kaybettiği belli.

Oyun ayarlarında sabit FPS açık olabilir kontrol ettiniz mi?

Kontrol ettim zaten dediğim gibi vsycn açık ve ekran yenileme hızı 70 Hz olarak seçtim.

Demek ki o zamanlarda 70FPS'in altına inmiyordunuz. FreeSync de yoksaa yukarıda dediklerimden başka bir çözümünüz yok.

Yaşadığınız şey bir arıza değil, V-Sync'in çalışma sistemidir.

Hocam ekran kartı RX480 vardı şu an RX 5500 XT var yani %20 performans farkı var yani şimdi olmaması lazım ve vsycn böyle çalışıyor diyorsunuzda 70 FPS altına düşmüyor ki FPS oyunda 120 130 FPS alıyorum 70 FPS rahat alması lazım ama sorunun onla alakası yok ama yardım çabanız için teşekkürler.

Geri
Yukarı