5500XT 4 GB vs 8 GB 5500XT

Aeques

Hectopat
Selam,

Herkes 5500XT'nin 8 GB olanını öneriyor. Fakat izlediğim videolarda maksimum 3-4 FPS fark oluyor ve sık sık aynı FPS değerini alıyorlar. Neden 8 GB önerildiğini açıklayabilecek var mı? Gereksiz para harcamak istemiyorum ve şu an stoklardada yok yani beklemekte istemiyorum.

Selam,

Herkes 5500XT'nin 8 GB olanını öneriyor. Fakat izlediğim videolarda maksimum 3-4 FPS fark oluyor ve sık sık aynı FPS değerini alıyorlar. Neden 8 GB önerildiğini açıklayabilecek var mı? Gereksiz para harcamak istemiyorum ve şu an stoklardada yok yani beklemekte istemiyorum.

Bazı oyunlarda en yüksek ayarlarda 4 GB VRAM yetmeyebiliyor.

Günümüzde oyunlar vram’a fazla ihtiyaç duydukları için 4GB vram’i geçtiğin zaman drop olur oyunda. O yüzden 8GB’lığını almanız gelecek için de daha iyi olur.

Bu biraz bütçeye bakıyor. Şöyle örnek vereyim; Rainbow Six Siedge'de ayarları ne kadar yükseltirseniz sağ taraf da bir bar yükseliyor eğer ekran kartın 4 Gb olursa grafik ayarlarını full yükseltmene izin vermeyecek fakat 8 Gb olursa buna izin verecek. Oyunu yüksek ayarlarda oynamak istiyorsan almalısın. Ekran kartından önemli bir detay bana göre. Bütçen yetiyorsa 8 Gb'lik almanı öneririm.

Ben GTA 5'de VRAM'ı 3 GB'dan yukarı yükseltince FPS'lerim yerlere iniyor halbuki 8 GB sınırım var tam çözemedim.

Ben GTA 5'de VRAM'ı 3 GB'dan yukarı yükseltince FPS'lerim yerlere iniyor halbuki 8 GB sınırım var tam çözemedim.
VRAM her şey demek değil. Ekran kartı işlemcisinin işleme gücünden kaynaklanıyor bu. Evet 8GB lık bir görüntüyü işleyebilecek VRAM'in olabilir ama ekran kartının gücü bu 8GB'ın tamamını işlemeye yetmedikten sonra da çok bir anlamı yok ne yazık ki.

VRAM her şey demek değil. Ekran kartı işlemcisinin işleme gücünden kaynaklanıyor bu. Evet 8GB lık bir görüntüyü işleyebilecek VRAM'in olabilir ama ekran kartının gücü bu 8GB'ın tamamını işlemeye yetmedikten sonra da çok bir anlamı yok ne yazık ki.
Hocam 5500XT 8 GB Gücünü işleyemiyor mu demek bu? Ona göre seçim yapacağım.

Oyunlar gün geçtikçe VRAM'e daha çok ihtiyaç duymaya başladı. Eğer ki misal bu soruyu 10 sene önce sormuş olsaydınız evet fazla para vermeden 4 GB'lık sürümü alıp keyfinize bakın derim. Fakat kaynaklar daha önemli bir hale geldi. Bundan dolayı 8 GB'lık sürümü almanızı öneririm.

Geri
Yukarı