550W PSU ne kadar elektrik yakar?

• Konuyu başlatan dr1.6
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 11
  • Görüntüleme 6B

dr1.6

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci/ Müzisyen
Herkese merhaba. 550W PSU ya sahibim. Sistemimdeki parçaları da aşağı yazacağım. PC günde ortalama 5-6 saat açık kalıyor. Hatta çoğu zaman bu kadar da açık kalmıyor. En fazla 12 saat ve üzeri sürelerde açık kalmıştır. Bu açık kaldığı süreler zarfında da sürekli oyun oynamıyorum. PC sürekli yükte değil yani. Sizce bu hesaba göre ne kadar elektrik tüketir?

AMD Ryzen 5 3500 / ASUS Prime B450M-K II / ASUS DUAL RX 5500 XT OC 8GB EVO / XPG 16GB RAM / SANDİSK Ultra 500GB M.2 SSD

PSU modelini yazmadım çünkü PC kasası ile gelen PSU'yu kullanıyorum PSU'da 80+ sertifikası olduğu yazıyordu. Kasanın direkt olarak linkini koyacağım.

Yükte, PSU'nuzu %80 verimlilikte kabul ettiğimizde şebekeden 320W civarı güç çekecektir. Bu da sürekli yükte günde 6 saat her gün çalışırsa, 55-60 KW yapar ki maksimum hali olur. PC her zaman tam yükte çalışmayacağına göre sallama bir oranla 40 KW desek 1,3 TL'den 50 TL olur herhalde.

1 saatte 550 watt tüketirse 0.55 kWh yakar. Ancak bilgisayar arkadaşların da belirttiği üzere sürekli 550 watt çekmez zira öyle olsa zaten günlük ortalama 10 saat çalışsa sadece 200-300 TL civarı bilgisayar yakardı. Kısaca net hesap yapmak zor ama ortalama 70-100 TL arası bir tutarı olur ki bu tutar yeni gelen değişiklikle toplam tüketiminizin 150 kWh üstü olması durumunda maalesef artacaktır.

Geri
Yukarı