5600X 4070 Ti Super'e darboğaz yapar mı?

KaptaniDerya

Kilopat
Makaleler
4
Daha fazla  
2K çözünürlükte genellikle GPU odaklı oyunlar oynuyorum. Ağır darboğaz yaşar mıyım? Yaşarsam O.C ile hafifletebilir miyim? Aydınlatırsanız sevinirim.

2K çözünürlükte genellikle GPU odaklı oyunlar oynuyorum. Ağır darboğaz yaşar mıyım? Yaşarsam O.C ile hafifletebilir miyim? Aydınlatırsanız sevinirim.
5600 ile 4070 1080p'de % 6 7 darboğaz yapabiliyordu. 2k olunca sıfırlanıyor.

5600x ile 4070ti 2k'da tahminimce yine %6 7 darboğaz yapar. Ama önemsenmemeli.

2K Çözünürlükte çok ufak bir dar boğaz olur. Arkadaşın dediği gibi %6-7

4070 TI bile ucu ucuna besliyor çoğu oyunda. 4080 ile 4070 TI arasında performansı olması durumunda darboğaz olur. DLLS 3 ile azalır darboğaz ama görüntü kalitesi bazen fark edebiliyor detaylarda ve gecikme sürelerinde.

2K da maksimum 4070 Super öneririm. 4070 TI ve üstü artık 7000 serisine göz kırpıyor.

6 ay overclock ile işlemcinin suyunu sıkarım mecbur. Sonrasında 5800x3d geçerim. Platform değişmek artık çok maliyetli. Kart aldıktan sonra gerisine bütçe kalmıyor 😅

Şimdi testlere baktım da 7600x %30 daha performanslıymış. DDR5'i de hesaba katarsak platform değişmek daha mantıklı hale geliyor. Umarım 5000 serisi DLSS 4 filan getirip bizim kartları antika etmez.

Konunun cevabını vermek adına bazı testler yaptım. Cyberpunk 2077 Path Tracing + Kalite dlss + frame generation özellikleri açık ayarlarda %87 ila %97 GPU kullanımları gördüm. Ortalama olarak %92 diyebilirim. Işın oluşturma ayarını açtığımda kullanım daha da arttı ancak görüntü kalitesini düşürdüğü için önermiyorum. İşlemci PBO + 200MHz max overdrive modda çalıştı. Kullanım oranı %7 ila %15 arasında değişti. VRam kullanımı yoğun sahnelerde 13GB'ı aştı. RAM kullanımı 14GB dolaylarındaydı.

Tek oyuna bakarak darboğaz çıkarımı yapmak iyi bir analiz olmaz ancak RT ve dlss içeren bir oyunda %10 darboğaz görüleceğini söyleyebilirim. 7500F veya 13400F işlemcileri kartı 2K'da rahatlıkta besleyebilir, arkadaşların dediği gibi.

5600x işlemcisi için ekran kartı bakanlara da 4070S'in limit olduğunu belirtebilirim.

Yeni konular

Geri
Yukarı