5600X AMP değerleri nasıl?

Bir CPU'nun bu kadar A alması normal şartlarda neredeyse imkansız.
Bu çıkarımı neye dayanarak yapıyorsunuz acaba?

Attığınız ekran görüntüsünde bile stok TDC ve EDC değerleri yazıyor ki bunlar 90 Amper'e kadar çıkabiliyor, 90 Amper az bir değer bile sayılır. Yükte 1.3v değerine çıksanız, 60 Amper olan TDC üzerinden hesap yaparsak 1.3v * 60A sonucunda 78 Watt eder. Bu oldukça düşük bir değer. Sizin işlemcinizin stok TDP değeri 65W. TDP değeri bir üst sınır değildir, bir işlemci standartlarında belirtilen TDP değerinden çok daha yüksek güç tüketimine sahip olabilir.

TDP hakkında daha önce yazdığım şu mesajı okuyabilirsiniz.

Bir bilgisayar bileşeni (sizin için bu işlemci olsun) gücünü doğrudan prizden almaz. Prizden gelen alternatif akım PSU'ya ulaşır, burada direkt akıma çevrilir. Daha sonra PSU'nun kabloları ve anakartın yönetimi aracılığıyla dağıtılır.

Attığınız ekran görüntüsünde işlemcinin W cinsinden ne kadar elektrik harcadığı yazıyor. Voltaj ve amper değerlerinde de bir anormallik yok. Stres testi yapmadığınız için yük altında ne olacağı hakkında yorum yapamayız ama boştaki kullanımda bir anomali olmadığını söyleyebilirim.

ON-LINE UPS ve priz kullanıyorum ve ikisi de maksimum 10A destekliyor bu kadar güç çekmesi imkansız overload ışığı da hiç bir zaman yanmadı prizde ve UPS üzerinde. İlk görselde sarıyla işaretlediğim alan stabil olan bildiğimiz normal amper değeri sanırım, EDC olan kırmızı alansa bilmiyorum nereye gidiyor bilginiz var mı bu konuda bir CPU'nun bu kadar A alması normal şartlarda neredeyse imkansız.

Eki Görüntüle 1370670Eki Görüntüle 1370671

Hocam UPS üzerinden 10A çekmiyorsun ki zaten, çok alakasız şeyler, hiçbir sorunun yok bu arada için rahat olsun.

Bu çıkarımı neye dayanarak yapıyorsunuz acaba?
Teşekkür ederim ilginiz için. Şebekeden çekilen ve bağladığım cihazlarının verdiği maksimum çıkış 10A değerine göre çıkarım yapıyorum. Daha önce ilettiğim görüntüde TDC değeri UPS ve priz üzerinden gelen A sanırım. Ayrıca yükte veya boşta herhangi bir durumda performans kaybım olmadı, sadece konuyla alakalı detaylı bir açıklama istiyordum.

Yeni konular

Geri
Yukarı