Çözüldü 5600X işlemcide ani sıcaklık dalgalanması oluyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

hızlıyardım

Decapat
Daha fazla  
Sıvı soğutma kullanıyorum. İşlemcim 5600X ve en ağır oyunlarda 70 dereceyi geçmiyor.
Ancak sorun şu ki boştayken (bazen kendi kendine) aniden fanlar coşuyor. Ya da ben gayet basit bir işlem olan Opera tarayıcısına tıkladığımda aynı şekilde birkaç saniyeliğine fanlar coşuyor. Anlamadığım şu ki fanların coşması için 43 dereceden 60 dereceye fırlaması gerek ve bu 1 saniyede olmalı. Gerçekten de baktığımda olmuş. Bana imkansız ve mantıksız geliyor ama sorun bende de olabilir. İşlemcide bir arıza mı var diyorum ama o zaman da oyunlarda 70'i geçmemesi saçma olur.
Sonuç olarak bunun normali böyledir ya da bunu şöyle basitçe çözersin tarzında bir fikri olanlar yardımcı olursa sevinirim.
Not: Opera ilk açılırken sıcaklık öyle fırlıyor daha sonra 45 derecelerde geziyor.

Çözüm
Geçenlerde bir sıvı soğutma konusunda bu durumdan bahsettim aslında. İşlemciler doğaları gereği anlık ısı artışı yaşarlar. USB Header bağlantısı olmayan ve fan hızını işlemcisi ısısına göre ayarlayan sıvı soğutmalarda tıpkı hava soğutma gibi bu gereksiz olay yaşanır.

Geçici çözümler;
1. Undervolt ki önermem gereksiz bir yöntem.
2. Sıvı soğutma fan hız profilini el ile ayarlamak. Ki bu genelde normal sıcaklıkları biraz yukarılara taşımaya sebep olacaktır.

Kalıcı çözüm. USB Header bağlantısı bulunan ve radyatör sıvı sıcaklığı ölçen iyi bir sıvı soğutma ile değişim.
Geçenlerde bir sıvı soğutma konusunda bu durumdan bahsettim aslında. İşlemciler doğaları gereği anlık ısı artışı yaşarlar. USB Header bağlantısı olmayan ve fan hızını işlemcisi ısısına göre ayarlayan sıvı soğutmalarda tıpkı hava soğutma gibi bu gereksiz olay yaşanır.

Geçici çözümler;
1. Undervolt ki önermem gereksiz bir yöntem.
2. Sıvı soğutma fan hız profilini el ile ayarlamak. Ki bu genelde normal sıcaklıkları biraz yukarılara taşımaya sebep olacaktır.

Kalıcı çözüm. USB Header bağlantısı bulunan ve radyatör sıvı sıcaklığı ölçen iyi bir sıvı soğutma ile değişim.
Merhaba. Uzun zaman olmuş ama çözüm bulamadığım için her yerde çözüm arıyorum. Bende de render almaya başladıktan sonra işlemci sıcaklığı artıyor. Buraya kadar normal. Ama 30 saniye sonra işlemci hızı düşüyor render süresi uzuyor. Bu durum sürekli tekrarlanıyor. İşlemci %100 kullanıyor 10 saniye. Sonra %14 e kadar geriliyor. İşlemciyi servise gönderdim. Sıkıntı çıkmadı. Görsel işler için iyi bir bilgisayar topladım. Daha 7-8 aylık bu bilgisayar. Buradaki bahsettiğiniz çözüm benim için de geçerli olabilir mi ?
-Voltajı düşürmeye çalıştım. cbp oc filan ne varsa kapatıp deneyim dedim. Bu seferde sadece o dalgalanma biraz daha geç başladı. Otomatik voltaj ayarı veriliyor da sonra birden kesiliyor mu nedir anlamadım

@Takeshi Kovacs hocam bir şey daha dıkkatımı cektı. UV yaptıktan sonra Prime95 ıle test yapıyorum HWiNFO'dan frekansa baktıgımda çekirdeklerden birtanesi %50-60 arası calısıyor. Bu sadece Prime testınde boyle. Cinebench testi yaptığımda hepsi %100 4.2GHz çalışıyor. Bu ıslemcının stabıl olmadıgını mı gosterıyor? 2-3 saatlık oyun testlerı falan yaptım sorun olmadı sıstem kapanmadı hiç. Bu sekılde kullanmaya devam etsem performans kaybı yaşatır mı ya da hısseder miyım sızce? @BilgisayarKurdu

Son düzenleme:
@Takeshi Kovacs hocam bir şey daha dıkkatımı cektı. UV yaptıktan sonra Prime95 ıle test yapıyorum HWiNFO'dan frekansa baktıgımda çekirdeklerden birtanesi %50-60 arası calısıyor. Bu sadece Prime testınde boyle. Cinebench testi yaptığımda hepsi %100 4.2GHz çalışıyor. Bu ıslemcının stabıl olmadıgını mı gosterıyor? 2-3 saatlık oyun testlerı falan yaptım sorun olmadı sıstem kapanmadı hiç. Bu sekılde kullanmaya devam etsem performans kaybı yaşatır mı ya da hısseder miyım sızce? @BilgisayarKurdu
Performans kaybını oyunların %95'inde yaşamazsın. Yaşadığın oyunlarda da maksimum %5 kayıp olur.

Peki UV yaparken voltajı dusuruk frekansi Auto da bıraksak nasıl olur?
Elle ayarladığın değerden daha düşük frekanslarda çalışır muhtemelen.
Bir de BIOS'ta herkes CPB kapatıyor PBO ve C global state ayarlarindan hiç bahseden yok bunlarda kapatilmali mi UV yaparken. ASUS anakart.
Tercih meselesi. Ben şu an PBO açık, +200, -10 curve auto voltajda kullanıyorum.

Ani sıcaklık dalgalanmaları, donanımda problem yoksa "CPU-GPU yüzeyindeki ısının > soğutucunun bakır yüzeyine iyi aktarılamaması" veya "Aktarıldığı yüzey olan soğutucunun, işlevini yerine getiremiyor olmasından" kaynaklıdır.

Konu sıvı soğutma ise buradaki en önemli detay "Pompa basınç ayarıdır". Pompalarınızı otomatik ayara almanızı tavsiye etmem. Isıyı algıladıktan sonra aksiyona geçmeleri hiçbir anlam ifade etmez. Isının gelmesi ihtimaline karşı her zaman bakır yüzeyin arkasında basınçlı şekilde suyu iterek, sürtünme gücü ile ısıyı uzaklaştırıyor olmalıdırlar.

Haliyle termal macun kalitesi ve uygulamanın bilinçli yapılması ve pompanın en azından %70 seviyelerde sabit hızda çalıştırılması önem arz eder. Fanlara hiç değinmiyorum bile, ani artışların fan ile bir alakası yok. Ben fan bile çalıştırmıyorum, pompa dolaşımı sağladıktan sonra radyatörünüz yeterli boyutta ise fan bile açmanız gerek kalmaz oyun harici.

Geri
Yukarı