Çözüldü 5600X işlemcide ani sıcaklık dalgalanması oluyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

hızlıyardım

Decapat
Daha fazla  
Sıvı soğutma kullanıyorum. İşlemcim 5600X ve en ağır oyunlarda 70 dereceyi geçmiyor.
Ancak sorun şu ki boştayken (bazen kendi kendine) aniden fanlar coşuyor. Ya da ben gayet basit bir işlem olan Opera tarayıcısına tıkladığımda aynı şekilde birkaç saniyeliğine fanlar coşuyor. Anlamadığım şu ki fanların coşması için 43 dereceden 60 dereceye fırlaması gerek ve bu 1 saniyede olmalı. Gerçekten de baktığımda olmuş. Bana imkansız ve mantıksız geliyor ama sorun bende de olabilir. İşlemcide bir arıza mı var diyorum ama o zaman da oyunlarda 70'i geçmemesi saçma olur.
Sonuç olarak bunun normali böyledir ya da bunu şöyle basitçe çözersin tarzında bir fikri olanlar yardımcı olursa sevinirim.
Not: Opera ilk açılırken sıcaklık öyle fırlıyor daha sonra 45 derecelerde geziyor.

Çözüm
Geçenlerde bir sıvı soğutma konusunda bu durumdan bahsettim aslında. İşlemciler doğaları gereği anlık ısı artışı yaşarlar. USB Header bağlantısı olmayan ve fan hızını işlemcisi ısısına göre ayarlayan sıvı soğutmalarda tıpkı hava soğutma gibi bu gereksiz olay yaşanır.

Geçici çözümler;
1. Undervolt ki önermem gereksiz bir yöntem.
2. Sıvı soğutma fan hız profilini el ile ayarlamak. Ki bu genelde normal sıcaklıkları biraz yukarılara taşımaya sebep olacaktır.

Kalıcı çözüm. USB Header bağlantısı bulunan ve radyatör sıvı sıcaklığı ölçen iyi bir sıvı soğutma ile değişim.
Geçenlerde bir sıvı soğutma konusunda bu durumdan bahsettim aslında. İşlemciler doğaları gereği anlık ısı artışı yaşarlar. USB Header bağlantısı olmayan ve fan hızını işlemcisi ısısına göre ayarlayan sıvı soğutmalarda tıpkı hava soğutma gibi bu gereksiz olay yaşanır.

Geçici çözümler;
2. Sıvı soğutma fan hız profilini el ile ayarlamak. Ki bu genelde normal sıcaklıkları biraz yukarılara taşımaya sebep olacaktır.

Kalıcı çözüm. USB Header bağlantısı bulunan ve radyatör sıvı sıcaklığı ölçen iyi bir sıvı soğutma ile değişim.

Çözüm
Ne olduğuna baktım ve sanırsam benim mantığıma yatmayan o uçurum sıcaklık atlaması bunun mantıksız ve saçma bir ayar olması yüzünden. Ancak kapatırsam da performansın çok düşebileceği bir gerçek. İşlemciye zarar vermiyorsa sanırım açık bırakırım.

İşlemciye bir zararı yok, zaten sıcaklığına göre performansını artıran bir özellik. Tabii sen kendi elinle de ayarlayabilirsin.
Bir de Windows'u performans ayarından dengeli ayara al, eğer performans ayarını kullanıyorsan ani sıcaklık yükselmesi normaldir.

İşlemciye zarar verse default olarak açık gelmez zaten. Yukarıda arkadaşın belirttiği gibi sabit voltaj vererek o sıçramaların önüne geçebilirsiniz. Ryzen 5 2600 kullanıcısıyım ve aynı durum mevcut. 3-4 senedir kullanıyorum sorun yok. O dalgalanma oyunda da olabiliyor. Mesela HWMonitor'den bakıyorum en fazla 60 dereceyi görmüş, ama MSI Afterburner'den anlık takip ediyorum 50-52 arası seyrediyor. Fan sesinden dolayı rahatsız oluyorsanız hiç uğraşmamak adına CPB kapatın ya da sabit voltaj verin.

AMD'de de bu var. Opera'yı açmana gerek yok, fareyi masaüstünde hareket ettirsen bile aynı şey oluyor. Sıcaklık birden fırlayıp geri iniyor, o ara fan devri artıyor. Sıcaklık tarafı sorun değil de fan devrinin azalıp artması sinir bozucu olabiliyor. Sıvı soğutucunun fan devrini otomatik yerine manuel ayara çekebilirsiniz.
Konuyu açarken de yazdım. Biraz da benim işlemcimde sorun mu var acaba düşüncesi ile konuyu açtım. Bunu söylemen rahatlattı diyebilirim. Fan ayarını bir tık çözdüm. Eskisine kıyasla baya sessiz oldu ama hala tam istediğim gibi olmadı. Artık dikenine katlanacağız sanırsam. 😃
İşlemciye zarar verse default olarak açık gelmez zaten. Yukarıda arkadaşın belirttiği gibi sabit voltaj vererek o sıçramaların önüne geçebilirsiniz. Ryzen 5 2600 kullanıcısıyım ve aynı durum mevcut. 3-4 senedir kullanıyorum sorun yok. O dalgalanma oyunda da olabiliyor. Mesela HWMonitor'den bakıyorum en fazla 60 dereceyi görmüş, ama MSI Afterburner'den anlık takip ediyorum 50-52 arası seyrediyor. Fan sesinden dolayı rahatsız oluyorsanız hiç uğraşmamak adına CPB kapatın ya da sabit voltaj verin.
Dediğin doğru tabi ki ancak yine de onayını alayım kafam rahatlasın. Teşekkürler yardımın için.

Konuyu açarken de yazdım. Biraz da benim işlemcimde sorun mu var acaba düşüncesi ile konuyu açtım. Bunu söylemen rahatlattı diyebilirim. Fan ayarını bir tık çözdüm. Eskisine kıyasla baya sessiz oldu ama hala tam istediğim gibi olmadı. Artık dikenine katlanacağız sanırsam. 😃

Dediğin doğru tabi ki ancak yine de onayını alayım kafam rahatlasın. Teşekkürler yardımın için.

Aynı sorunu kuzenim, bundan yaklaşık 2 yıl önce topladığı 3700X işlemcili sistemde fark etti ve bana söyledi. Kendisi şu an MSI MAG Coreliquid 360mm modelini kullanıyor. Fan ayarını elle kendisi ayarlayarak fan devri sorununu aştı. İşlemci boşta 50 derece, yük altında da 60 civarı çalışıyor. Boştaki sıcaklık normale göre biraz fazla ancak 50 derece sorun olmadığı için uğraşmadık. En azından sürekli devrini değiştiren fanlar yok artık.

Bende Corsair H100X ile kullanıyorum 5600X i. Boşta 34 40 derece arası geziyor yükte 58 59 derece. İlk kullanmaya başladığım zaman benim de fanlarda ani hızlanma oluyordu BIOS'dan sıvı soğutmanın fan hızını 45 dereceye kadar %20 çalış olarak ayarladım sorunum çözüldü.
Senin sıvı soğutma daha iyi benimkinden. Zaten boştaki sıcaklık farkından belli. Program ile ayarlıyorum da zaten boşta 45 olduğu için oyunu açınca 60 derece sabit oluyor. Çok pay yok arada o bakımdan ayar çekmesi zor oluyor. Fanı açtırmasam oyunda ısınacak mesela. Seninki yine 35 ten başladığı için 10 derece esnetiyor.

Geçici çözümler;

Evet sıvı soğutucuyu değiştirmem gerekiyor. Hazır sistemde CM koymuşlardı ancak böyle olacağını tahmin edemedim.

Undervolt işlemi yaptığım(1.256v) ve sabit 4.6 GHz değerinde kullandığım için fırlamalar olmuyor. Herhangi bir performans kaybı da yok. Yapmadıysan öneririm.

Hocam bende R5 3600 var UV yaptım ama o sıçrama bende oluyor hala. Bostayken olmuyor oyuna tikladigim zman mesela bir anda 6-7 derece yukselip yavas yavas iniyor. UV olduğu halde normal mi bu? Boşta 1.17-1.18 falan Max 1.20v oluyor o kdr voltj farkida yok arada aslinda.

Hocam bende R5 3600 var UV yaptım ama o sıçrama bende oluyor hala. Bostayken olmuyor oyuna tikladigim zman mesela bir anda 6-7 derece yukselip yavas yavas iniyor. UV olduğu halde normal mi bu? Boşta 1.17-1.18 falan Max 1.20v oluyor o kdr voltj farkida yok arada aslinda.
Frekans değeri artıyorsa fırlamalar normaldir.

Yeni konular

Geri
Yukarı