5600X sistemde oyunda FPS düşüyor

İşletim sistemi
Windows 10

TheRikimaru

Decapat
Daha fazla  
RAM
Corsair Vengeance 3000 mhz 2x8gb CL16
SSD veya HDD modeli
Samsung QVO 1tb
Ekran kartı
Asus Rog Strix RTX 2060
Anakart
Asus TUF B550m Pro
İşlemci
Amd Ryzen 5600X
Merhaba,
PSU: Thermaltake 600W 80+

Black Desert başta olmak üzere, Warzone, GTA gibi oyunlarda düşük ayarlarda dahi sürekli FPS düşmesi oluyor. Sistem sıcaklığım yüksek değil, izlediğim kadarıyla frekans değerlerim de normal, belki çözüm olur diye temiz Windows kurulumu da yaptım yine de devam ediyor. İki şeyden şüpheleniyorum PSU yetersiz mi kalıyor diye düşünüyorum ama o zaman FPS düşmesi mu olur? Yoksa sistem mi kapanır bilemiyorum. Ya da RAM'lerin MHz'leri mi düşük kalıyor da oluyor bilemedim. Nasıl sorunu saptayabilirim acaba, yardımcı olabilir misiniz?

Merhaba,
PSU: Thermaltake 600W 80+

Black Desert başta olmak üzere, Warzone, GTA gibi oyunlarda düşük ayarlarda dahi sürekli FPS düşmesi oluyor. Sistem sıcaklığım yüksek değil, izlediğim kadarıyla frekans değerlerim de normal, belki çözüm olur diye temiz Windows kurulumu da yaptım yine de devam ediyor. İki şeyden şüpheleniyorum PSU yetersiz mi kalıyor diye düşünüyorum ama o zaman FPS düşmesi mu olur? Yoksa sistem mi kapanır bilemiyorum. Ya da RAM'lerin MHz'leri mi düşük kalıyor da oluyor bilemedim. Nasıl sorunu saptayabilirim acaba, yardımcı olabilir misiniz?

Bana kalırsa sebebi RAM'in 3000MHz olmasına rağmen CL16 olması (gecikmesi frekansa göre biraz yüksek) oyun sırasında FPS düşerken aynı anda sistem kullanımına bak muhtemelen depolama kaynaklıdır ya da aşırı ısınmadan olabilir. Aynı zamanda 5600X hakkında ısınma sorunları olduğunu duymuştum, kontrol etmekte fayda var (stok fan fazla işe yaramıyor olabilir) aynı zamanda arkada yazılım kaynakli (virus gibi) sorunlarda olabilir. Kaspersky kurup tam aramayı açarsan virüsleri bulabilir (ben yapmıştım bilgisayardan 19 tane trojan çıkmıştı :D ) kısaca RAM'lerin gecikmesi frekansına göre yüksek (CL 15 ya da CL14 olmalı diye biliyorum) veya işlemci kaynaklı bir ısınma sorunu vardır çünkü 60-70° arası RTX2060 gibi bir ekran kartının yükte bu ısıda çalısması normal ayrıca HDD var ise o etkiliyor olabilir (belki RPM azdır (oyun için 7200RPM tavsiye edilir)) kolay gelsin!

@TheRikimaru

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı