5600X sisteme anakart önerisi

• Konuyu başlatan spex
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 19
  • Görüntüleme 754

spex

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba şu anda güncel sistemim.

İşlemci: Ryezn 5 3600X.
Ekran kartı: ASUS ROG STRIX RX 570.
Anakart: ASUS Prime A320M-R
PSU: Corsair 550 550W.

Sadece Valorant oynuyorum ve oyunum hiç rahat gelmiyor o yüzden işlemci takviyesi yapmak istiyorum fakat ana kartım şu anda 5600X'i desteklemiyor bana uygun fiyatlı 5600X ile uyumlu anakart önerebilir misiniz? Bir de sadece stok soğutucum var acaba sıcaklık sorunları olur mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
A320, 5600X'i turbo frekansı olan 4.6Ghz'e kadar çıkmasına izin veriyor ve destekliyor. Bunun ötesi zaten overclock olur ki oldukça gereksiz 5600X gibi standart gücü oldukça yüksek bir model için.

İleride PCIe 4.0 destekli bir ekran kartına geçersen böyle bir anakart alabilirsin. Şimdilik ihtiyacın yok.

Valorant gibi bir oyunda tek sorunun işlemci olduğunu sanmıyorum çünkü sisteminiz gayet yeterli.
Asıl konuya gelirsek @erme'nin dediği gibi bütçe belirtiniz. Ayrıca stok soğutucu da sorun olabilir.

A320, 5600X'i turbo frekansı olan 4.6Ghz'e kadar çıkmasına izin veriyor ve destekliyor. Bunun ötesi zaten overclock olur ki oldukça gereksiz 5600X gibi standart gücü oldukça yüksek bir model için.

İleride PCIe 4.0 destekli bir ekran kartına geçersen böyle bir anakart alabilirsin. Şimdilik ihtiyacın yok.

Tam olarak anlıyamadım :/

Minimum tutmak istiyorum bütçemi 500-600.

5600X alırsan o bütçeyi soğutucuya harcarsın. A320 ve B450 arasında işlemciye overclock yapmak ve RAM frekans limiti dışında belirgin bir fark yok. Alacağın performans aynı olur.

Tam olarak anlıyamadım :/

A320'nin BIOS'unu güncellersen tepesine 5600X takarsın ve tam performansını verir diyorum. 500-600 TL bütçe ile anakart değişimi gereksiz senin durumunda.

@kino hocam A320'lerin 5. nesil desteği her modelde olmuyor. Anakartın sayfasında destek litstesinde 5600X yoktu.

ASUS'lara eklenmişti bu destek.

Geri
Yukarı