5600X sıvı soğutma ile 95 derecede çalışıyor

wiseman_ryoshi

Centipat
Daha fazla  
5600X işlemcimi NZXT Kraken M22 ile soğutuyordum önceleri yük altındayken 69 dereceyi geçmiyordu sıcaklık ama yaklaşık 2 aydır düzenli olarak ortalama sıcaklık arttı önce 75'ler sonra 85'ler. Şu an ise 95 derece civarlarında çalışıyor. Termal macunu daha dün değiştirdim Thermal Grizzly hydronaut ile problemin macun kaynaklı olduğunu düşünmüyorum, radyatörü ve pompayı çıkarıp salladım 7-8 defa içindeki havanın tek bir noktada birikmesine karşılık yine bir şey değişmedi. Soğutucunun borularına dokunduğumda birisi sıcak diğeri ise neredeyse soğuk yani sıvı akışı da gerçekleşiyor tahminimce. Sorunun içinden bir türlü çıkamadım sizce sorun ne kaynaklı olabilir format dahi attım hatta format atınca sanki bir düzelmiş gibi oldu LoL ve Valorant'ta test ettim çünkü Valorant'ta 95 dereceyi görüyordu öncesinde, neredeyse 70'lere düşmüştü ardından CS:GO ve gang beasts yükledim bu oyunları yükledikten sonra sorun tekrar oluştu emin değilim oyunlarla alakalı işlemcide mi bir problem oluyor ama bu oyunları yükledikten sonra format sonrası yine aynı sorunu yaşadım.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Dosya Ekleri

• 1.png
    1.png
    67,4 KB · Görüntüleme: 29
  • 2.png
    2.png
    60,4 KB · Görüntüleme: 26
Son düzenleyen: Moderatör:
Biraz daha inceleme yaptığımızda 5600X sistemde sıvı soğutmaya geçiş yapanların çoğunun performans düşüşü yaşadığını görüyoruz yani bu bir genel sorun çözüm desen bilmiyorum ama sanırım fanlı soğutma 5600X de daha fazla tercih edilmeli.

Biraz daha inceleme yaptığımızda 5600X sistemde sıvı soğutmaya geçiş yapanların çoğunun performans düşüşü yaşadığını görüyoruz yani bu bir genel sorun çözüm desen bilmiyorum ama sanırım fanlı soğutma 5600X de daha fazla tercih edilmeli.
Ben de fark ettim onu acaba problemli olan işlemci mi üretim hatası falan olabilir mi genelinde

Ben de fark ettim onu acaba problemli olan işlemci mi üretim hatası falan olabilir mi genelinde.

Ben üretim hatası diye düşünüyorum performans düşüşü fazla ısıdan ise undervolt ile düzeltilebilir ama gerçek performanstan biraz daha aşağı bir performans alır.
İşlemciyi potansiyelinin üstüne çıkarmış olabilir bu soğutmaya rağmen o kadar ısınıyorsa onu soğutmak için 12900KS de kullanılan sistem gerekir yani bence işlemciyi değişin çünkü çoğu kişide var bu sorun inşallah bir çözüme kavuşur isterseniz bütçe söyleyin işlemci öneriyim.

Son düzenleme:
Artı -1 Eksi
Üretim hatas diyen arkadaşa bir şey demiyorum.

Radyatör ve ek konpartman bağlantılarını hatalı yaptıysan bu durum olabilir.

Gene kasayı tozdan temizle sirkülasyonu arttır filtreleri temizle.

Fanlar bozuk mu? Değilse neden böyle sistemin soğutmasını gözlemle. Radyatörün sıvı sızdırıyor mu? Kontrol et.

Büyük ihtimalle hala için de hava var , ( çalışırken sallaman lazım ) havasını bosalttamamışsın , pompanın nerde cpu nun üstünde mi? radyatör de mi ? ,cpu üstündeysen hortumlar aşağı gelecek şekilde öne monte et ve kullanmadıgın işe yaramaz programları pc den kaldır .

Yeni konular

Geri
Yukarı