5600X sonrası MSI B450M M.2 anakart dereceleri 100+ gösteriyor

Sincup

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba, başlıkta da belirttiğim gibi 1600 AF'den 5600X'e geçtim. Sonrasında sistemin sıcaklık değerleri 1080P Low ayarlarda oyun oynarken fotoğraftaki gibiydi.
Anakart MSI B450M M.2, işlemci Ryzen R5 5600X, kule tipi soğutucum var. Yaklaşık 10 dakikalık AIDA sistem kararlılık testine de tabii tuttuğumda herhangi bir kapanma ya da error olmadı. İşlemci sıcaklığı 70 dereceye kadar bile ulaşmadı. Sensorü de bozduğumu düşünmüyorum herhangi bir darbe vs. olmadı. Fakat bu değerlerin mümkün olduğunu düşünmüyorum sistem buz gibi çalışıyor.

Dosya Ekleri

• anakart sıcaklık değerleri.PNG
    anakart sıcaklık değerleri.PNG
    10,9 KB · Görüntüleme: 64
Merhaba, başlıkta da belirttiğim gibi 1600 AF'den 5600X'e geçtim. Sonrasında sistemin sıcaklık değerleri 1080P Low ayarlarda oyun oynarken fotoğraftaki gibiydi.
Anakart MSI B450M M.2, işlemci Ryzen R5 5600X, kule tipi soğutucum var. Yaklaşık 10 dakikalık AIDA sistem kararlılık testine de tabii tuttuğumda herhangi bir kapanma ya da error olmadı. İşlemci sıcaklığı 70 dereceye kadar bile ulaşmadı. Sensorü de bozduğumu düşünmüyorum herhangi bir darbe vs. olmadı. Fakat bu değerlerin mümkün olduğunu düşünmüyorum sistem buz gibi çalışıyor.
Sensörün başına bişey gelmiş olma ihtimali yüksek.

BIOS güncellemesi varsa yapmanızı tavsiye ederim. Genelde böyle sorunlar bundan kaynaklanıyor. Zaten bir anakartın 104 derece olduğunu ne gördüm ne duydum. O sıcaklıkta lehim bile atardı.

Maalesef BIOS güncellemesi yok. Zaten yeni 22 Aralık'da çıkan beta BIOS sayesinde 5600X kullanabiliyorum.
Sensörün başına bir şey gelmiş olma ihtimali yüksek.

Peki bozulduğunu varsaysak, sizce herhangi bir sıkıntı yaratır mı ileride?

Maalesef BIOS güncellemesi yok. Zaten yeni 22 Aralık'da çıkan beta BIOS sayesinde 5600X kullanabiliyorum.

Peki bozulduğunu varsaysak, sizce herhangi bir sıkıntı yaratır mı ileride?
Sıcaklığın çok gözükmesi dışında sorun yaşayacağını sanmıyorum. Mümkünse sıcaklığı böyle gösterirken test amaçlı anakartın sensör tarafında bi elini gezdir, ki bu sıcaklıklarda anakartın lehim atması lazım.

Yeni konular

Geri
Yukarı