5600X vs 5700X vs 12400F

burkino

Hectopat
Daha fazla  
RAM
2x16 3200
Arkadaşlar merhaba. 3080 ekran kartı aldım ve şu an için 1080p de en az darboğazla hangisi benim için daha sağlıklı olur ona karar veremedim. Bütün izlemeleri yaptım ama daha önce hayatımda AMD tarafına hiç geçiş yapmadığım için nasıl bir anakart kullanılır ne yapılır araştırsamda net bir sonuç bulamadım. Sizce bu 3 işlemciden hangisini almalı ne yapmam daha mantıklı olur? Eğer AMD derseniz de hangi F/P anakartı önerirsiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu ikisi yeterli olacak mıdır hocam? Anakart konusunda AMD yok erir yok sıkıntı çıkarır yok problem yaratır sıcaklığa dayanamaz bu dandik gibi birçok şey var ama bu kart iş görür mü?
AMD yok erir yok sıkıntı çıkarır yok problem yaratır diyenlerin hepsi delüzyonel. İki parça gayet yeterli olur.

Neden öyle dediniz hocam açabilir misiniz?

1669109039437.png

Hocam bu saydığınız işlemcilerin değerleri bir kere bu şekilde. Tekli çekirdek skorunun biraz fazla olması dışında 12400'ün bir albenisi yok. Aynı zamanda diğerlerinden daha düşük transistör mimarisi var. Daha yüksek TDP'ye sahip bu da onu verimsiz yapıyor. Intel 12. Nesilde gerçekten çok akıl karı bir işlemci değil bu yüzden sırf istediğim Laptop'un AMD versiyonu çıksın diye 2 ay bekledim çünkü Intel yine erkenden yeni nesli piyasaya sürüp vurgununu yapmaya çalıştı AMD ise ancak yetişebildi.

Ekstra; Bu Laptoplarda daha kötü, tanıdığım hiç bir 12700H kullanıcısı fan açmadan orta halli yükte bilgisayarını kullanamıyor. Bu manzara yüzünden 3 ay önce Intel 12700H yerine AMD Ryzen 9 6900HX laptop işlemci aldım Intel alanlar pişman ben çok mutluyum. Çünkü adı üzerinde laptop olan bir cihazın 115W enerji tüketen bir işlemciye sahip olması Intel tarafına garip gelmiyor sanırım. Tam hatırlamamak ile birlikte ben işlemcimi stres testine soktuğumda 70W görmüştüm en fazla bu gibi farklar ileri zamanlarda deneyimi etkileyen şeyler zannımca. Özetle imkan var ise 5700X çok güzel bir seçenek olacaktır diğerlerine göre.

Bu ikisi yeterli olacak mıdır hocam? Anakart konusunda AMD yok erir yok sıkıntı çıkarır yok problem yaratır sıcaklığa dayanamaz bu dandik gibi birçok şey var ama bu kart iş görür mü?

İlk defa böyle bir şey duydum. Anakartta neden AMD eriyor ki? Bunu yazan aptal NVIDIA'nın haberini okuyup anlamayıp AMD anakart diye saçmaladı herhalde. Ayık kafayla yazılmayacak bir şey çünkü.

Yeni konular

Geri
Yukarı