5600X yüksek CPU sıcaklığı ve FPS düşüşü

ddraigo1

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba, bugün Valorant oynarken FPS düşüklüğü yaşadığımı fark ettim. Değerlerime bakayım derken işlemci sıcaklığımın 95 derece olduğunu gördüm. Değerleri inceledikten sonra bilgisayarımı kapayıp kasayı açtım ve kabloları kontrol ettim. SYS fan ve CPU fan pinleri takılı, radyatör fanlarım da dönüyor onlarda da problem göremedim. Tekrar bilgisayarımı açıp sıcaklığa bakmayı denedim ve BIOS'tayken 50 derece olan sıcaklığım Windows'tan tekrar kontrol ettiğimde dengesiz bir şekilde 70 90 ve 50 derece arasında değiştiğini gördüm. Bu arada bilgisayarımın içi ve soğutucu bloğu da aşırı sıcak yani ölçümde problem yok. Gözüme çarpan tek gariplik System fanlarının 60000 RPM'e çıkıp 1000'e düşmesi. Sistem olaylarından baktığımda herhangi bir uyarı da göremedim. İşlemcim Ryzen 5 5600 X, soğutucum ise MSI MAG Core Liquid 240 sıvı soğutma. Problem sabah bilgisayarımı kullanırken yoktu. Şu an bilgisayarımı tekrar açmak istemiyorum çözemezsem sabah bilgisayarcıya götüreceğim. Yardım edebilirseniz sevinirim, teşekkürler.

60000 RPM olsa yerinde duramazsın 😂

Prime 95 ile test et sıcaklıkları. Ve işlemcinin frekansına göre yorum yap. İşlemci kendini %70 kısacaktır. Korna. Bu program işkence testi yaptığı için normal sıcaklıklarda bu seviyelerde olmayacaktır.

Ama L1 önbelleği seviyesinde yaparsan testi daha az zorlanır.

Sıvı soğutucunuzda problem var gibi hocam. Bir ara yine MSI marka bir sıvı soğutucu ile ilgili konu görmüştüm. Bu model miydi hatırlamıyorum ama kronik problemi varmış. Bunda da öyle bir sorun olabilir.
Sıvı soğutucunuzda problem var gibi hocam. Bir ara yine MSI marka bir sıvı soğutucu ile ilgili konu görmüştüm. Bu model miydi hatırlamıyorum ama kronik problemi varmış. Bunda da öyle bir sorun olabilir.
Varsa elinizde normal fanlı bir soğutma takın öyle deneyin.

60000 RPM olsa yerinde duramazsın 😂

Prime 95 ile test et sıcaklıkları. Ve işlemcinin frekansına göre yorum yap. İşlemci kendini %70 kısacaktır. Korna. Bu program işkence testi yaptığı için normal sıcaklıklarda bu seviyelerde olmayacaktır.

Ama L1 önbelleği seviyesinde yaparsan testi daha az zorlanır.
Şuan bilgisayarımda herhangi bir test yapmak istemiyorum çünkü sıcaklığın 100 dereceye çıkıp donanıma zarar vermesinden korkuyorum sadece fikir almak için yazdım, işlemci kullanımım ve frekans normal seyirlerdeydi virüs falan olduğunu düşünmüyorum.

Varsa elinizde normal fanlı bir soğutma takın öyle deneyin.
Ne yazık ki elimde başka cpu soğutucu bulunmuyor, işlemcimi tray olarak almıştım.

Ekim ayından beri kullanıyorum bir problem yaşamadım hiç, bilgisayarcım da aynı şeyi söylerse öyle yapabilirim.
Muhtemelen o da sorunu sıvı soğutucuda bulacaktır. Yeniymiş zaten garantiye gönderirsiniz yenilerler. O zamana kadar işlemciyi idare edecek bir fanlı soğutma alırsın bütçen varsa.

Bilgisayarcım? O eğer bir mahalle bilgisayarcısıysa uzak durun.
Hep götürdüğüm bilgisayarcı, şuan başka seçeneğim yok gibi görünüyor.
Muhtemelen o da sorunu sıvı soğutucuda bulacaktır. Yeniymiş zaten garantiye gönderirsiniz yenilerler. O zamana kadar işlemciyi idare edecek bir fanlı soğutma alırsın bütçen varsa.
Öyle bir bütçem ne yazık ki yok, ne kadar sürer teknik servisten dönmesi bir fikriniz var mı acaba?

Yeni konular

Geri
Yukarı