5600XT 3500X sistem donuyor

Vodnici

Femtopat
Daha fazla  
RAM
XPG Gammix D10 3000mhz 2x8
SSD veya HDD modeli
Samsung 860 EVO
Ekran kartı
Sapphire Pulse RX 5600XT
Anakart
Gigabyte B450M S2H
İşlemci
Ryzen 5 3500x
Merhaba. Artık çıldırmak üzereyim. Bilgisayarı 2020 şubat ayında aldım. 2 yıldır sorunsuz şekilde kullandım. 2 3 aydır bu saçma takılma yüzünden kafayı yemek üzereyim. Öncelikle şunu belirteyim. OCCT, FurMark, Samsung Magician, HD Tune, Windows bellek tanılama, Memtest aklınıza gelebilecek bütün programlar ile bütün parçaları test ettim. Ne reset attı ne de hata aldım. Black Desert Online oynarken ekran bir anda donuyor, mouse klavye kullanılamıyor, sesler yaklaşık 10 15 saniye sonra kesiliyor ve saatlerce bu şekilde kalıyor. Ben reset atmadığım sürece hiçbir şekilde kapanmıyor. Daha 2 gün önce format atıp temiz kurulum yaptım bilgisayar bomboş şu an. Ama hâla aynı şekilde takılma yaşıyorum. Videosunu buraya bırakıyorum. Gün içinde 2 3 defa bu olayı yaşıyorum.

Not: Takılma yaşayıp reset attıktan sonra güvenilirlik izleyicisinde şu hataları almaktayım. Aşağıya yaşadığım sorunun videosunu ve aldığım hataların fotoğrafını koyuyorum.

PSU: Sharkoon SHP 650 V2 80+Bronze

Video Link : WhatsApp Video 2022-04-06 at 23.59.49.mp4

Dosya Ekleri

• Ek Açıklama 2022-04-07 001139.png
    Ek Açıklama 2022-04-07 001139.png
    22,1 KB · Görüntüleme: 32
  • Ek Açıklama 2022-04-07 001152.png
    Ek Açıklama 2022-04-07 001152.png
    21,7 KB · Görüntüleme: 32
Merhaba. Artık çıldırmak üzereyim. Bilgisayarı 2020 şubat ayında aldım. 2 yıldır sorunsuz şekilde kullandım. 2 3 aydır bu saçma takılma yüzünden kafayı yemek üzereyim. Öncelikle şunu belirteyim. OCCT, FurMark, Samsung Magician, HD Tune, Windows bellek tanılama, Memtest aklınıza gelebilecek bütün programlar ile bütün parçaları test ettim. Ne reset attı ne de hata aldım. Black Desert Online oynarken ekran bir anda donuyor, mouse klavye kullanılamıyor, sesler yaklaşık 10 15 saniye sonra kesiliyor ve saatlerce bu şekilde kalıyor. Ben reset atmadığım sürece hiçbir şekilde kapanmıyor. Daha 2 gün önce format atıp temiz kurulum yaptım bilgisayar bomboş şu an. Ama hâla aynı şekilde takılma yaşıyorum. Videosunu buraya bırakıyorum. Gün içinde 2 3 defa bu olayı yaşıyorum.

Not: Takılma yaşayıp reset attıktan sonra güvenilirlik izleyicisinde şu hataları almaktayım. Aşağıya yaşadığım sorunun videosunu ve aldığım hataların fotoğrafını koyuyorum.

PSU: Sharkoon SHP 650 V2 80+Bronze

Video Link : WhatsApp Video 2022-04-06 at 23.59.49.mp4

Bu işlemci ile ilgili bugün forumda açılan 3. ya da 4. konu. 3500X gerçekten sorunlu bir işlemci. 6C/6T. 6 sanal çekirdek yetmiyor. Hatalı bir üretim maalesef.

Anlık tutulmalardan bahsediyorsanız AMD işlemcilerde AGESA sürücüsünden dolayı bir sorun vardı sık sık donup yapılan işlemlere tepki vermiyordu kısa bir süre ama çok can sıkıcı olmuştu bende de. BIOS'u beta sürümüne güncelleyip çözdüm 15-20 gün önce hatta Technopat ana sayfa da haberlerin içinde bununla alakalı bir haber vardı AMD'nin çözmeye çalıştığına dair.
Buldum;

Buraya bakabilirsin.

Son düzenleme:
Anlık tutulmalardan bahsediyorsanız AMD işlemcilerde AGESA sürücüsünden dolayı bir sorun vardı sık sık donup yapılan işlemlere tepki vermiyordu kısa bir süre ama çok can sıkıcı olmuştu bende de. BIOS'u beta sürümüne güncelleyip çözdüm 15-20 gün önce hatta Technopat ana sayfa da haberlerin içinde bununla alakalı bir haber vardı AMD'nin çözmeye çalıştığına dair.

BIOS'u betaya nasıl çevirdiniz? Ben de deneyeyim.

Anakartınızın marka modeli nedir ona göre sitesinden son sürüm biosu indirip usb bellekle yükleyebilirsiniz. Bir de işletim sisteminiz nedir 11'e geçtiyseniz tpm açık olduğundan dolayı da yapıyor bunu.
Pardon yazmışsınız zaten bakayım link atarım şimdi.

Buldum;

Buraya bakabilirsin.

Bu bahsedilen sorunu da yaşıyorum ayrıca tamamen takılmayı da yaşıyorum.

Anakartınızın marka modeli nedir ona göre sitesinden son sürüm sürücüyü indirip USB bellekle yükleyebilirsiniz. Bir de işletim sisteminiz nedir 11'e geçtiyseniz TPM açık olduğundan dolayı da yapıyor bunu.

Gigabyte B450M S2H kullanıyorum. W11 geçmedim ancak sanırım TPM açık, W11'e güvenle geçiş yapabilirsiniz tarzında bir öneri alıyorum.

Geri
Yukarı