5600XT sistem nasıl?

Bütçe
8300

Burak ars

Femtopat
Daha fazla  
Intel i5 10400F 2.9GHz, RX5600 XT 6GB, 8GB Ram, 480GB SSD Oyun Bilgisayarı - Ekran Kartlı Oyuncu Bilgisayarı - Oyuncu Bilgisayarı - Bilgisayar | Teknobiyotik

Merhabalar, forumda yeni olduğum için umarım bir sıkıntı olmadan konumu paylaşabilirim.☺️

8 Yıldır kullandığım, artık kendini salmış, hafif zorlasam ikiye katlanacak laptopum dan sonra, ağır ısrarlar sonucu, adım adım bütçeyi yükselterek, bizimkileri bir sistem almaya ikna edebildim. Yukarıda vermiş olduğum linkteki sisteme 1 2 modifikasyon yaptıktan sonra gayet içime sinmeye başladı. Fakat hem sizlerin fikirlerini almak, hem de aklımdaki bir soruyu sormak istiyordum.

Sorum şu: Çeşitli forum ve sitelerde parçalarla ilgili araştırma yaparken kafamı karıştıran bir nokta oldu. Örneğin, ekran kartıyla ilgili araştırma yaparken, performansının çok iyi olduğunu gördüm. Fakat insanlar, Türk ve yabancı forumlarda, bu ekran kartının ısınma sorununun olduğunu söylüyor. Bazı kişilerde buna karşılık, hava akışı olan bir kasada, bu performans düşünüldüğünde ısının kabul edilebilir olduğunu öne sürüyor. Ben sistemi aldığım zaman dibine kadar zorlamayı pek düşünmüyorum. CS:GO dışında, üniversitenin verdiği ödevlerden boğulunca, açıp kafa dağıtacağım 1 2 hikaye bazlı oyun oynarım. Bu oyunlarında bir kısmı güncel veya iyi bir sistem isteyen oyunlar - Witcher 3, Cyberpunk 2077, Dark Souls 3, RDR 2 gibi. Bunların dışında ise müzik yapıyorum ve kullandığım Daw'lar için fazlasıyla yeterli bir işlemci var sistemde.
Kafamı karıştıran nokta, bazı insanlar ekran kartının ısınma olayını öyle bir sorunmuş gibi söylüyor ki "1050 Ti veya 1660 sistemler bundan daha mı iyi yani? Sırf bu kadar ısınıyor diye kullanılmaz hale mi gelir?" Diye düşündürüyor. Bazıları ise alternatif ekran kartları sunuyor, lakin bu tarz hazır sistemlerde yükseltilebilir ekran kartları sınırlı oluyor. Benim topladığım sistemde alternatif olan ekran kartı, 1.300 TL civarı bir ekleme yaptığından alamıyorum.

Bu sistemi alırsam, beni hiç değilse birkaç yıl idare eder mi? Güncel oyunları oynatsın yeter bana. Birkaç yılın ardından gerçekten sorun çıkarsa, zaten yükseltmeler yaparım. Teşekkürler şimdiden☺️

Not: Değiştirdiğim parçaları şu şekilde;
RAM: 2X 8 GB Adata Gammix D30.
SSD: Samsung 860 EVO 500GB.
HDD: 1TB Seagate Barracuda.
Güç kaynağı: High Power 600W 80+ Gold performance.

İyi araştırmayla aynı sistemi, aynı rakama hatta 16 gb ram le toplayabilirsiniz. 1050 ti buna yaklaşamaz bile.
Teşekkür ederim, araştırmaya devam edeceğim elbet. Böyle hazır bir sistem aklımdaki şey olduğu için özellikler hakkında fikir alayım dedim. Çünkü söylediğim gibi, 5600XT yani bu, insanlar uzak durun, almayın, çok ısınıyor tarzı şeyler söyleyince soğumaya başlıyor insan. O kadar para veriyorsam sırf ısınıyor diye vazgeçip dahamı düşük bir ekran kartı alayım yani? Çok kafa karıştırıcı bilgisayar toplama işleri. Fiyatları da göz önünde bulundurunca insan ne yapacağını bilemiyor.

Eğer daha ucuz bir alternatif istiyorsan ve game garaj'da 5600 xt stoğu gelirse bu özelleştirmelerle pollux 3t-10 alabilirsin (kasanın görünümünü sevmiyorsan aquarius 5t-10'a aynı özelleştirmeleri yapıpta alabilirsin ama biraz daha para vermen lazım)

= 6681 tl

Screenshot_2021-01-10-13-24-45-79.jpg

Geri
Yukarı