5800 TL sistem tavsiyesi

BekirAksoy2

Hectopat
Öncelikle iyi Sosyaller dilerim. Mobilden girdiğim için linklerde sorun çıkarsa şimdiden affedin. Daha önce bununla ilgili konu açmıştım fakat şartlar gereği bütçemi düşürdüğüm için fikir danışmak istedim. Artık kafamda belli bir sistem var. Alabileceğim donanımlar belli. Elraenn Parva - inventus, bu sistemde işlemciyi R3 3100'e düşürüp, RAM'leri 16 yapıp ekran kartını 1660 Super ve SSD'yi 250 GB yapınca 5700 tutuyor.

2 Tane.

5304.9 TL. Bütçeyi fazla aştıysa RAM'den bir tane alın. O zaman bütçeye uyuyor. 1660S koymak için depolamadan kıstım, depolama istiyorsanız RAM'den bir tane alın, depolamayı bununla değiştirin;
120 TL kadar aşması lazım bütçeyi.

Burada ise 5300 tutuyor. Biliyorum, parçalar farklı. Sizce çok bir fark olur mu?
Sistemi toplaması sorun değil, altından kalkabilceğimi düşünüyorum. Ve daha önce alışveriş yapmadığım için Akakçe gibi sitelerde ürünlerin garantisinin nerede yazdığını göremedim. Ayrı ayrı sorunlarda garantiye gönderirken kiminle uğraşacağımı bilmiyorum. O yüzden biraz daha fazla verip uğraşmak istemiyorum. Çok uzun oldu, kusura bakmayın. Bu arada bütçem 5800. Önerilerinize açığım fakat ne kadar uygun olursa benim için o kadar iyi. Şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
5800 TL için;

Elraenn Parva'yı aşağıya eklediğim özelleştirmeleri yaparak satın alabilirsiniz.

1- İşlemciyi AMD Ryzen 5 3500X yapın.
2- RAM'i 2x8 3200 MHz yapın.
3- Ekran kartını Asus TUF GTX 1660 Super yapın.

Toplam fiyat 5830 TL olacaktır. Sistemin tek kötü yanı benim kasayı beğenmemem olabilir.

Bütçe hafif aşılabilirse önerebileceğim özelleştirmeler de şunlardır.

4- İhtiyaca göre Kingston A2000 250 GB (58 TL ekler) ya da 500 GB (297 TL ekler).
5- İşlemciyi AMD Ryzen 5 3600 yapabilirsiniz (390 TL ekler).
Daha önce bir konuda şu sistemi önermiştim. Size de önerebilirim.

Hocam kasa gayet iyi. Hava akışı güzel. Benim beğenmediğim yanı tasarımı. 5800 TL'ye bundan daha mantıklı bilgisayar toplamanız zor. Hazır sistem olduğu için indirim yapılmış çünkü.

Hocam işlemciden kısmanızı pek önermiyorum. Sistemi bu hali ile alın. İlerleyen zamanlarda da HDD alırsınız, o zamana kadar 240 GB ile devam edersiniz. Ya da aynı işlemi RAM için uygulayabilirsiniz. 8 GB RAM alırsınız, yanına da HDD alırsınız. İlerleyen zamanlarda da bir 8 GB RAM daha alırsınız.

Hocam işlemciden kısmanızı pek önermiyorum. Sistemi bu hali ile alın. İlerleyen zamanlarda da HDD alırsınız, o zamana kadar 240 GB ile devam edersiniz. Ya da aynı işlemi RAM için uygulayabilirsiniz. 8 GB RAM alırsınız, yanına da HDD alırsınız. İlerleyen zamanlarda da bir 8 GB RAM daha alırsınız.
Yardımınız için teşekkür ederim hocam.

O fiyat bandına bu sistem + 8GB RAM daha sağlıklı olacaktır. Şu an farklı sitelerden toplayınca bile hazır sistemlerin fiyatlarına yaklaşılamıyor. Sistem bileşen kalitesi olarak gayet iyi, kasada Mythril kullanılmış, PSU'su baş ağrıtmaz, sadece RAM tarafında XPG 3200 MHz tercihini yapsalarmış daha iyi olabilirmiş fakat Corsair Vengeance ağabeyimizin 3000'ini de yeterli.
Bütçe tam sınırsa SSD'den kısabilirsin ek RAM almak adına ama tavsiye etmem, RAM'i ileride almayı düşünsen daha mantıklı olabilir çünkü 240GB SSD kanser edebilir insanı.
(Bu arada Akakçe bir aracıdır, ürünü seçtikten sonra satıcıya git diyeceksin ve seni satıcı siteye yönlendirecek. bu camianın önde gelenlerinden İtopya, İncehesap, Sinerji, Inventus, QP gibi siteler güvenilirdir, kendin toplaman fiyat açısından zarar ettirecektir buralardan tercih edebilirsin.)

O fiyat bandına bu sistem + 8 GB RAM daha sağlıklı olacaktır. Şu an farklı sitelerden toplayınca bile hazır sistemlerin fiyatlarına yaklaşılamıyor. Sistem bileşen kalitesi olarak gayet iyi, kasada mythril kullanılmış, PSU'su baş ağrıtmaz, sadece RAM tarafında XPG 3200 MHz tercihini yapsalarmış daha iyi olabilirmiş fakat Corsair Vengeance ağabeyimizin 3000'ini de yeterli.
Bütçe tam sınırsa SSD'den kısabilirsin ek RAM almak adına ama tavsiye etmem, RAM'i ileride almayı düşünsen daha mantıklı olabilir çünkü 240GB SSD kanser edebilir insanı.
(Bu arada Akakçe bir aracıdır, ürünü seçtikten sonra satıcıya git diyeceksin ve seni satıcı siteye yönlendirecek. Bu camianın önde gelenlerinden İtopya, İncehesap, sinerji, ınventus, QP gibi siteler güvenilirdir, kendin toplaman fiyat açısından zarar ettirecektir buralardan tercih edebilirsin.)

Mesajınızı çok geç gördüm kusura bakmayın attığınız sistemde ekran kartı tek fanlı bir sorun çıkarır mı sizce?

Mesajınızı çok geç gördüm kusura bakmayın attığınız sistemde ekran kartı tek fanlı bir sorun çıkarır mı sizce?
Asus Phoenix baş ağrıtacak bir model değil. Isı değerleri tabii ki çift fanlılara göre yüksek olacaktır. Günde 8-10+ saat zorlayacaksan ekran kartını, ya RAM'den ya SSD'den kısılmış çift fanlı sistemlere bakabilirsin. Ama 4-5 saat kullanacaksan kafaya takılacak bir detay değil.

Geri
Yukarı