Çözüldü 5800X 100 derece olup kapanıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

hakan_b

Hectopat
Merhaba, taşınma sonrasında bilgisayarı açtığımda birkaç dakika içerisinde işlemci 100 dereceleri görüyor, fan hızları artıyor sonra sistem kendini kapatıyor.

Kabloları kontrol ettim sorun gözükmüyor, soğutucuyu söküp termal macun yenileyip tekrar taktım yine düzelmedi. Taşınırken bir darbe falan da olmadı, arabayla taşındı.

Sistem:
  • Anakart: MSI B550 Tomahawk
  • İşlemci: Ryzen 5800X
  • Soğutucu: NZXT Kraken X62
  • Ekran kartı: MSI GTX 1050ti
  • RAM: GSkill 2x8 GB 3200 MHZ
  • PSU: FSP Hydro 600W 80+ Bronze

Çözüm
Sistemi hiç sökmeden taşıdım. Öncesinde bir sorun yoktu. Radyatör fanları dönüyor.
Sonkez tekrar söküp takayım dedim, macunu da yeniledim tekrar, sorun düzeldi. Önceki nasıl tam oturmadı anlamadım, garip.
Merhaba, taşınma sonrasında bilgisayarı açtığımda birkaç dakika içerisinde işlemci 100 dereceleri görüyor, fan hızları artıyor sonra sistem kendini kapatıyor.

Kabloları kontrol ettim sorun gözükmüyor, soğutucuyu söküp termal macun yenileyip tekrar taktım yine düzelmedi. Taşınırken bir darbe falan da olmadı, arabayla taşındı.

Sistem:
  • Anakart: MSI B550 Tomahawk
  • İşlemci: Ryzen 5800X
  • Soğutucu: NZXT Kraken X62
  • Ekran kartı: MSI GTX 1050ti
  • RAM: GSkill 2x8 GB 3200 MHZ
  • PSU: FSP Hydro 600W 80+ Bronze
Hocam fanların çalıştığından emin misiniz? Benzer bir şey başıma gelmişti, bir baktım CPU soğutucu fanı bazen dönüyor, bazen dönmüyordu.

Sistemi hiç sökmeden taşıdım. Öncesinde bir sorun yoktu. Radyatör fanları dönüyor.
Sonkez tekrar söküp takayım dedim, macunu da yeniledim tekrar, sorun düzeldi. Önceki nasıl tam oturmadı anlamadım, garip.

Son düzenleme:
Çözüm
Bir şey tam oturmamış olabilir. Benim tahminimce sorun AIO pompa pimindeydi söküp takınca yerine oturmuş olmalı.

Geri
Yukarı