5800X sistemde CPU LED sönmüyor

republican19

Femtopat
Daha fazla  
Dün konuda bahsettim ancak sorun BIOS Update yapmama rağmen devam ediyor. İşlemciyi aldığım yeri aradım ve durumu anlattım, sen güncellemeyi yapamamışsındır bir bilgisayarcıya götür düşük nesil takıp yapsınlar dediler, resmen garantiye ürün gelmesini istemiyorlar. Kasayı tamamen söktüm ve nerede hata yaptığımı bulmaya çalışıyorum. Buzzer ses çıkarmıyor, PSU testlerde sağlıklı ve sorunsuz görünüyor. İşlemcinin pinlerini ve soketi kontrol ettim, onlarda da sorun yok. Geriye sadece anakart ihtimali kalıyor.
BIOS Update gayet doğru gitti, ışık yanıp sönmeye başladı ve sistem 6 7 dakika kadar açık kaldıktan sonra kendini yeniden başlattı. Bu bağlamda ben herhangi bir sorun olduğunu ya da yanlış yaptığımı zannetmiyorum.

Anakart: MSI MPG X570 Gaming Pro Carbon Wi-Fi
İşlemci: AMD Ryzen 7 5800X (dünki konuda yanılıp 5800 demişim, özür dilerim.)
Ekran kartı: MSI RTX 3070 Ti Gaming Trio X 8 GB.
Bellek: Corsair Vengeance 2x8 3600MHz.
Depolama: MSI spatium M480 1TB.

Ekran kartını da takıp denedim fakat nafile, görüntü yok. Sistemi henüz hiç çalıştıramadım, yani fanlar, RGB ışıklar; her şey çalışıyor ama görüntü bir türlü gelmiyor ve CPU ışığı hiç sönmüyor. Kendimi gereğinden fazla kötü hissediyorum, verdiğim emeğe ve harcadığım kaynağa kıyasla henüz bir kere bile kullanamadığım bir bilgisayarla kalakaldım. İade için parçaların eksiksiz olmasını istiyorlar ama vidaları nasıl ayıklayacağımı bilemiyorum, çoğu parçada kutu içeriğindeki vidaların ölçüsü ve miktarı yazmıyor. Her şey birbirine girmiş durumda, yol gösterecek olan varsa çok sevinirim. Şimdiden yardım etmek isteyen herkese müteşekkirim.

BIOS sıfırla.
Statik elektriği boşaltmayı dene.
Bellekleri tek tek dene.
Başka işlemci bulma şansın varsa bulup görüntü geliyorsa işlemci sorunlu yoksa anakart öğrenmiş olursun.

BIOS sıfırla.
Statik elektriği boşaltmayı dene.
Bellekleri tek tek dene.
Başka işlemci bulma şansın varsa bulup görüntü geliyorsa işlemci sorunlu yoksa anakart öğrenmiş olursun.
Bilgisayar güç butonuyla başlıyor ancak güç butonuyla tekrar kapanmıyor. Restart butonu da çalışmıyor, takılan klavye-fare gibi dış donanımların ışıkları da yanmıyor. Sadece güç geliyor, fanlar dönmeye başlıyor o kadar. Ardından PSU aracılığıyla kapatmak zorunda kalıyorum bilgisayarı. Söylediklerinizi denedim, update sonrası CMOS sıfırladım ancak işe yaramadı.

Adımları eksiksiz yaptın mı hocam?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Evet, atlamadan yaptım. Üzerine BIOS sıfırladım fakat olmadı, anakartı sökünce fark ettim içinde çıtırdayan boşta bir şeyler var, ne yapacağımı bilmiyorum.
Güncelleme: MSI'ın B550 Gaming Pro kartını aldım. Eskisini garantiye yolladım, bu anakartla sistem sorunsuz çalışırsa suçlusu anakartmış, öğrenmiş olacağız. Buraya yazmak kurallara aykırı mı bilmiyorum fakat aratacak olanlar için yardımcı olmasını istiyorum.

Son düzenleme:
Evet, atlamadan yaptım. Üzerine BIOS sıfırladım fakat olmadı, anakartı sökünce fark ettim içinde çıtırdayan boşta bir şeyler var, ne yapacağımı bilmiyorum.
Güncelleme: MSI'ın B550 Gaming Pro kartını aldım. Eskisini garantiye yolladım, bu anakartla sistem sorunsuz çalışırsa suçlusu anakartmış, öğrenmiş olacağız. Buraya yazmak kurallara aykırı mı bilmiyorum fakat aratacak olanlar için yardımcı olmasını istiyorum.
Çalıştı mı hocam yeni anakartla?

Geri
Yukarı