5800X Undervolt yapma

senmesen

Centipat
Daha fazla  
RAM
G.Skill RipjawsV 16GB (2x8GB) 3600MHz DDR4
Ekran kartı
GİGABYTE RTX3060Tİ
Anakart
MSI X570-A PRO
İşlemci
AMD Ryzen 7 5800X
Selamlar, 5800X'i Arctic Duo sogutucu ile hiçbir şeyle OC vs ugraşmadım. Oldugu gibi kullanıyordum sadece arkadaşlarla akşamları 3-4 saat PC PUBG atıyorum.
İşlemcim boşta 50-55 derecelerde çalışıyor. Oyunda ise 70-72 derecelere çıkıyor ancak kasamın kapagı açık. Kapattıgım zaman rahat 80-85 dereceleri görüyor.
Bu nedenle burada biraz araştırma yapıp CPB kapattım. Şu an ısı acayip düştü. Oyunda 50-51 dereceleri geçmiyor. Çok da memmunum.

Sizce benım gibi sadece 3-4 saat, bilemedın hafta sonları 7-8 saat PC başında PUBG ve LoL oynayan birisi için 3.8 GHz yeterli mi yoksa bu voltaj ayarlarıyla biraz oynayayim mi? Performans kaybı ben pek fark edemedım. Kapattıktan sonra emin degilim. Elinizde saglam bir ayar var ise bana yardımcı olur musunuz?

Ayrıca bilgisayarı toplarken şoyle bir şey vardı: Anakartta 8+4 işlemci güç girişi vardı. Biz sadece 8 olan yere taktık. 4 olan kısım takılı degil. OC yapmayacaksan gerek yok demişlerdi zaten kutudan da ayrı bir kablo cıkmadı orası için. Sıkıntı yaratır mı?

Belirtmek istedim, oynadıgım oyunlar: PUBG, LoL, Forza (2K ayarlarda oynuyorum). Render mender hiçbir işim yok, anlamam da etmem de zaten.

Bilgisayarımın özellikleri şu şekilde:
  • MSI X570-A Pro.
  • AMD Ryzen 7 5800X.
  • Gigabyte RTX3060 Ti.
  • G.Skill Ripjaws V 16 GB (2x8GB) 3600MHz DDR4.
  • MSI MPG Gungnir 110M temperli cam mid Tower ATX.
  • Arctic Freezer 34 e-sports Duo.
  • Gigabyte GP-P750GM80 750W 80+ Gold.
  • Samsung 980 500GB.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ayrıca bilgisayarı toplarken şoyle bir şey vardı: Anakartta 8+4 işlemci güç girişi vardı. Biz sadece 8 olan yere taktık. 4 olan kısım takılı degil. OC yapmayacaksan gerek yok demişlerdi zaten kutudan da ayrı bir kablo cıkmadı orası için. Sıkıntı yaratır mı?

Şu dediğiniz durumu ben de merak ediyorum.

Öncelikle bence PBO üzerinden thermal throttle a sınır koyabilirsin mesela ben 75 derece limit koydum ve neredeyse hiç performans kaybım yok ve ayrıca 8+4 pin olayı şöyle örnek vermem gerekirse son 2 günde test ettiğim bir şey kullandığım PSU sayesinde sadece 8 pin kullanıyordum ama 2 gün önce yeni aldığım ve montajını yaptığım PSU ile 8+4 kullanıyorum açıkçası öyle arkadaşların dedikleri gibi değil olay %3 civarı bir performans artışı olduğunu söyleyebilirim bu şekilde ama eksi noktası işlemci biraz spor arabaya döndü ve yüksek ısılara inanılmaz hızlı çıkıyor bu performans artışına bağlı olarak. Performans artışını nasıl hesapladın dersen Cinebench23'te daha önce 8 pin kullanırken 14700-14900 aralığında skorlar alırken şu an 15200-15400 arası skorlar alıyorum en azından 8+4 pinin ben de olan etkisi bu.
Yalnız boşta 50-55 dereceler normal değil ben PBO ayarlarını değiştirmeden önce boşta 40 dereceyi geçmiyordu işlemci sadece Prime95 testi yaptığımda 90 derecelere çıktığı için buna gerek duydum,sıvı soğutucunuzu bilmiyorum ama belki termal macun ile alakalı olabilir

Son düzenleme:
Ryzen 7 5800x kullanıyorum
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Pbo thermal throttle ayarları ile ilgili bir video

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı