Çözüldü 5800x3D düşük Cinebench R23 skoru

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Dincdogu

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba, halı hazırda R5 3600'lü AM4 anakartıma yeni aldığım R7 5800x3D işlemciyi taktım.
Cinebench R23 skorları internette gördüğüm değerlerden çok düşük insanlar 14-15k civarlarında gezerken benim 10-11k civarlarında.
Sırasıyla kendimce denediğim çözümler. BIOS'tan sadece RAM'lerin XMP profilini açtım. Bir iki testten sonra UV uyguladım ppt 100 tdc 70 edc 100 yaptım bu değerleri yükseltsem de bir değişiklik olmuyor bu arada. PBO2 tuner programını başlangıçta açılacak şekilde ayarladım tüm çekirdeklere -30 verdim. -20 ve -25leri de denedim sonuçlar hep aynı arada 100-200 oynuyor en fazla ilk taktığımda hiçbir işlem yapmadığımda yani default hali de dahil. Soğutucumun yetersiz geldiğini düşünüyorum fakat bu testlerde Max 81 derece gördüm. Hiçbir UV yapmadığımda 90 dereceyi görüyor. UV açıkken çekirdekler 4450-4350 arası geziyor. Base ayarlarda Single Core skoru 1414 çıkıyor.

CPU: R7 5800x3D (R5 3600 çıkardığım işlemci)
MB: Gigabyte B450M S2H.
GPU: ASUS TUF RTX 3070 Ti OC.
RAM: Kingston HyperX Fury DDR4 16 GB 3200MHz.
NVMe M.2 SSD Samsung 970 EVO Plus 1TB.
HDD: WD Caviar Black 1TB.
PSU: High Power 750W 80+ Gold.
Cooler: Arctic Freezer 34 e-sports Duo.

Yabancı forumlarda yeni işlemciyi taktıktan sonra chipset Driver'ını tekrar kurup güç seçeneklerinden AMD Ryzen high performance yerine balance seçtiğinde bazı insanların çözdüğünü fark ettim fakat bende bir değişiklik olmadı. BIOS'um güncel. Windows ayarlarından oyun modunu kapatıp denediğimde de aynı sonucu alıyorum.

Bir de sizlerden bu işlemci için orta karar anakart ve RAM tavsiyesi isteyeceğim çünkü R5 3600 işlemciyi şu anda kullandığım anakart ve RAM ile başka bir PC'ye bağlayacağım ilerleyen günlerde ve 4000MHz RAM alma gibi bir fikrim var. Anakart olarak Gigabyte B550 Gaming X önerdiler en kötü ihtimalle fakat nedense Gigabyte B550 DS3H bana daha bir cazip geliyor fakat bilgim yok sadece fiyatı daha uygun olduğu için.

Az önce dikkatimi şöyle bir şey çekti tüm programlarda 6C/12T gözüküyor işlemci sisteme format mı atmam gerekiyor?

Çözüldü; belki birinin işine yarar benim gibi performans arttırma amaçlı başlata MSConfig yazıp önyükleme>gelişmiş seçeneklerdeki işlemci sayısı 12 kalmış olabilir R5 3600'den geçtiğim için. Bir başka kaynakta Ryzen Master silip tekrar yüklendiğinde çözülmüş ben sildim fakat yeniden yüklemedim MSConfig düzeltince tüm rakamlar düzedi.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2024-03-04 061743.png
    Ekran görüntüsü 2024-03-04 061743.png
    154,9 KB · Görüntüleme: 18
Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam skor biraz düşük, ben b450 aorus m anakartla 14474 gibi bir skora ulaştım 81 derece sabit sıcaklıkla,pbo2 tunerden tüm çekirdekleri -30 yapın biostan manuel pbodan ppt 125 tdc 80 edc 115 deneyin.

Ayrıca ram konusunda alacaksanız 3600mhz yi geçmemenizi öneririm çünkü 5800x3d çekirdek hızı 3600 destekliyor 4000 gereksiz olur,550 gaming x anakart güzel bende geçmeyi düşünüyorum ama büyük farklar yaratacağını sanmıyorum.

Dosya Ekleri

• asdasddddd.png
    asdasddddd.png
    62,1 KB · Görüntüleme: 11
Son düzenleme:
Hocam skor biraz düşük, ben B450 Aorus m anakartla 14474 gibi bir skora ulaştım 81 derece sabit sıcaklıkla, PBO2 tunerden tüm çekirdekleri -30 yapın BIOS'tan manuel PBO'dan ppt 125 tdc 80 edc 115 deneyin.

Ayrıca RAM konusunda alacaksanız 3600MHz'yi geçmemenizi öneririm çünkü 5800x3D çekirdek hızı 3600 destekliyor 4000 gereksiz olur, 550 Gaming X anakart güzel bende geçmeyi düşünüyorum ama büyük farklar yaratacağını sanmıyorum.

Sorunu konuyu açtıktan birkaç dakika sonra fark ettim MSConfig içerisinden daha önce işlemci çekirdek sayısını limitlediğim için o kadar düşük skorlar alıyordum 12 çekirdekten 16 çekirdeğe çıkardığımda sorun çözüldü.

PBO2 ile bende denemeler yaptım fakat sonra anakartın içerisinde Curve Optimizer ayarları olduğunu fark ettim ve biraz da internette araştırdım dediğiniz gibi -30'da kullanıyor çoğu kullanıcı fakat bir Reddit kullanıcısının tavsiyesi üzerine en iyi 2 çekirdeği -25 curve sabitledim diğerler -30'da bunu öğrenmek içinde Ryzen Master programını indirebilirsiniz en iyi çekirdekler Altın ve Gümüş yıldız ile belirtiliyor.

-30 -30 -25 -25 -30 -30 -30 -30
PPT: 100
TDC: 70
EDC: 100

Bu ayarlarda 14600 civarları bir skor alıyorum.
Test esnasında 80 dereceyi görüyor. Oyunlarda Max 82 - 84 gördüğü oluyor fakat uzun süre kalmıyor açıkçası. İleride Arctic Liquid Freezer sıvı soğutucuya geçene kadar idare edeceğini düşünüyorum. Açıkçası almadan önce bu kadar ısınacağını düşünmüyordum R5 3600 gerçekten ısınmıyormuş ki ona da yayın yapmaya çalıştığım zamanlarda stok soğutucu ile 80leri geçiyordu daha sonra soğutucuyu aldığımda oyunlarda 65'i görmüyordu bile ama R7 5800x3D 105TDP gerçekten fazlaymış kasamın fanlarının da çok kaliteli olmadığını düşünüyorum güncellemeye devam ^^

Sorunu konuyu açtıktan birkaç dakika sonra fark ettim MSConfig içerisinden daha önce işlemci çekirdek sayısını limitlediğim için o kadar düşük skorlar alıyordum 12 çekirdekten 16 çekirdeğe çıkardığımda sorun çözüldü.

PBO2 ile bende denemeler yaptım fakat sonra anakartın içerisinde Curve Optimizer ayarları olduğunu fark ettim ve biraz da internette araştırdım dediğiniz gibi -30'da kullanıyor çoğu kullanıcı fakat bir Reddit kullanıcısının tavsiyesi üzerine en iyi 2 çekirdeği -25 curve sabitledim diğerler -30'da bunu öğrenmek içinde Ryzen Master programını indirebilirsiniz en iyi çekirdekler Altın ve Gümüş yıldız ile belirtiliyor.

-30 -30 -25 -25 -30 -30 -30 -30
PPT: 100
TDC: 70
EDC: 100

Bu ayarlarda 14600 civarları bir skor alıyorum.
Test esnasında 80 dereceyi görüyor. Oyunlarda Max 82 - 84 gördüğü oluyor fakat uzun süre kalmıyor açıkçası. İleride Arctic Liquid Freezer sıvı soğutucuya geçene kadar idare edeceğini düşünüyorum. Açıkçası almadan önce bu kadar ısınacağını düşünmüyordum R5 3600 gerçekten ısınmıyormuş ki ona da yayın yapmaya çalıştığım zamanlarda stok soğutucu ile 80leri geçiyordu daha sonra soğutucuyu aldığımda oyunlarda 65'i görmüyordu bile ama R7 5800x3D 105TDP gerçekten fazlaymış kasamın fanlarının da çok kaliteli olmadığını düşünüyorum güncellemeye devam ^^
Bende sizinle aynı duruma düştüm,daha önce 5700x kullanıyordum daha sonra 13600k ya geçtim,1 aydır da 5800x3d kullanıyorum kullandığım bütün işlemciler arasında en çok ısınan işlemci bu,ama redditte ve başka forumlarda 85 derece bile kullanmanın sorun teşkil etmeyeceğini yazıyor,performans olarak memnunum cs2 de ortalama 62-65 arası sıcaklıklarla oynuyorum,mevsimide hesaba katacak olursak yazın 75-78 arası olur diye düşünüyorum oda ideal bence performans düşmedikçe sorun yok benim açımdan.

Bende sizinle aynı duruma düştüm, daha önce 5700X kullanıyordum daha sonra 13600K'ya geçtim, 1 aydır da 5800x3D kullanıyorum kullandığım bütün işlemciler arasında en çok ısınan işlemci bu, ama Reddit'te ve başka forumlarda 85 derece bile kullanmanın sorun teşkil etmeyeceğini yazıyor, performans olarak memnunum CS2 de ortalama 62-65 arası sıcaklıklarla oynuyorum, mevsimide hesaba katacak olursak yazın 75-78 arası olur diye düşünüyorum oda ideal bence performans düşmedikçe sorun yok benim açımdan.

Sistemi toplarken biri 7600F ya 7500F gibi bir işlemci önermişti tam hatırlamıyorum ama 5800x3D'nin performansına takmıştım denemek istiyordum oynadığım oyunda işlemci öncelikli bir oyun bir şeyden dolayı daha da az performans verme riskini almak istemedim aldım. Şu anda da eğer böyle kullanmaya devam edeceksem bir sıvı soğutucu veya tüm bileşenleri satıp DDR5'e geçmeyi düşünüyorum. 75derecede çalışsa problem yokta işlemci fanı 65'ten sonra maxlanıyor çok ses çıkarmamasına rağmen sessizliğe takıntılıyım sanırım beni rahatsız ediyor kulaklık takılıyken fan sesni duyup duyamadığıma odaklanıyorum devamlı.

Yeni konular

Geri
Yukarı