5900X Cinebench23'de 90 derece oluyor

semiramist1

Decapat
Merhabalar,

Aşağıdaki sisteme sahibim. Genel hatlarıyla performanstan memnun olsam da 2-3 gündür ısı olayını çözmeye çalışıyorum. Sabit frekansta düşük voltaj çalıştırdım, curve optimizer ile ince ayar yaptım. Performansı arttırsam da ısıyı bir türlü düşüremiyorum. Benzer donanıma sahip insanların ısıları 75 derece civarlarında dolaşıyormuş. Termal macun değiştirmedim, zaten 1 aylık cihaz.

Bütün fanlar çalışıyor. Idle'da 48-54 arası, Chrome'da gezerken 60 derece civarlarında oluyor.

Ne yapabilirim? Öneriniz var mıdır?

Zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.

O soğutucu 5900X için pek de ideal bir çözüm değil. Zaten diğer 240'lıklara bakınca giriş seviyesi, uzun vadede sorun çıkarabilen bir soğutucu.

Soğutucunuz ne yazık ki piyasanın en kötülerinden. Normal o yüzden. Değiştirmenizi tavsiye ederim mümkünse.

O soğutucu 5900X için pek de ideal bir çözüm değil. Zaten diğer 240'lıklara bakınca giriş seviyesi, uzun vadede sorun çıkarabilen bir sosoğutucu.

Benim konumda da sorunlu dedin kullandın mı ki sorun çıkartan diyorsun.
Soğutucunuz ne yazık ki piyasanın en kötülerinden. Normal o yüzden. Değiştirmenizi tavsiye ederim mümkünse.

Ne sıkıntısı var ben 1 yıldan fazla kullanıyorum on numara çalışıyor.
Merhabalar,

Aşağıdaki sisteme sahibim. Genel hatlarıyla performanstan memnun olsam da 2-3 gündür ısı olayını çözmeye çalışıyorum. Sabit frekansta düşük voltaj çalıştırdım, curve optimizer ile ince ayar yaptım. Performansı arttırsam da ısıyı bir türlü düşüremiyorum. Benzer donanıma sahip insanların ısıları 75 derece civarlarında dolaşıyormuş. Termal macun değiştirmedim, zaten 1 aylık cihaz.

Bütün fanlar çalışıyor. Idle'da 48-54 arası, Chrome'da gezerken 60 derece civarlarında oluyor.

Ne yapabilirim? Öneriniz var mıdır?

Zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.

Konuya gelirsek o soğutucu 5900X için hafif kalıyor.

Benim konumda da sorunlu dedin kullandın mı ki sorun çıkartan diyorsun.

Ne sıkıntısı var ben 1 yıldan fazla kullanıyorum on numara çalışıyor.

Şunu bizim milletin kafasından çıkarmak gerekiyor gerçekten, sen 1 senedir kullanabiliyorsun diye piyasanın en iyisi değil. Kısa vade için iyi çalışıyor çoğunlukla lafım yok. Ama uzun kullanımda da sorun özellikle ses sorunları başta olmak üzere çeşitli sorunlar türeyebiliyor.

Sen şanslısın 1 sene kullanabildin, ama o kadar süre kullanamayan 5 kişi çıkarsam ne olur? Onlar bir anda nefret saysa n'olur?

Neyse ki MAG CoreLiquid gibi işlemciyi zaman için "soğutmayan" bir yapısı yok, henüz karşılaşmadım.

Herkes kullandığını önerecekse, testlerde daha iyi sonuç vermesine rağmen PF240'ı değil kendim kullandıgım Deep Cool Gammaxx L240 V2'yi önereyim.

Cevaplarınız için teşekkür ederim.

Kasanın önpanelinden hava girmiyor ve hot box yapıyor diye düşünmüştüm. Bu kasaya uygun nasıl bir soğutucu önerirsiniz?

Kötü bir soğutucu olsa da 90 derece yine de biraz fazla değil mi?

Undervolt işlemi yaptın mı? Yapmadıysan yap ama yapmış olmana rağmen böyle oluyorsa sorunun kasadaki hava akışından kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Kasa kapağını açıp bir süre sıcaklıkları test et bakalım ne sonuc verecek.

Soğutucu için yetersiz denilmiş ama işlemciyi stok fanla bile kullansan undervoltsuz anca 90 görür zaten dostum. Bu hiç normal değil yani, ortada böyle bir sorun varsa ben kesinlikle hava akışından kaynaklıdır diye düşünüyorum.

Lütfen gidip başka soğutucu felan almadan önce hava akışını kontrol et. 15 dakkalık bir şey, yapabileceğin en kolay test. Kapağı söküp teste sokacaksın. Genede sen bilirsin.

Cevaplarınız için teşekkür ederim.

Kasanın önpanelinden hava girmiyor ve hot box yapıyor diye düşünmüştüm. Bu kasaya uygun nasıl bir soğutucu önerirsiniz?

Kötü bir soğutucu olsa da 90 derece yine de biraz fazla değil mi?

90 derece fazla zaten, soğutucu yetersiz kalıyor. 5900X zaten canavar gibi.

Kasa için açıkçası şunu diyebilirim: NZXT kasalarında malzeme kalitesinden kurtarabilse de Elite serisinde nedense daha bi' düşük performanslı gibi kasaları. Elite serisinden almaktansa daha F/P ve hava akışı iyi olan kasalara yönelirdim.

Kasanın da zaten soğutucu desteği biraz kısıtlı. Kasayı değiştirmek belki fena olmaz, soğutucu da yetersiz tabii.

Geri
Yukarı