5900X ve Corsair 100X ile sıcaklık değerleri

5800X ve 5900X işlemcilerde sıcaklık sorunu olduğu dile getiriliyordu. Sanırım doğruymuş. Muhtemelen anakart işlemci kaynaklı bir sıkıntıdan dolayı fazla voltaj veriyor. Tam yükte kaç v ile çalıştığına bakmış mıydın?

Yanlış hatırlamıyorsam 1.45'lere çıktı. Ayrıca sıcaklık sorunu da gerçek yerli ve yabancı çok fazla kaynakta bulamıyorum açıkçası. Stok sıkıntısı sebebiyle çok yaygınlaşmış bir kart değil sanırım ama alan herkes sıcaklık diye ortaya çıkıyor :D.

Yanlış hatırlamıyorsam 1.45'lere çıktı. Ayrıca sıcaklık sorunu da gerçek yerli ve yabancı çok fazla kaynakta bulamıyorum açıkçası. Stok sıkıntısı sebebiyle çok yaygınlaşmış bir kart değil sanırım ama alan herkes sıcaklık diye ortaya çıkıyor :D.

Voltage bende de 1.45.

Şu an default mode'dayım ve 60 dereceyi geçmiyor. İşlemci kullanımı %45-50 seviyelerinde. Eğer çok ısınıyor ve rahatsız ediyorsa Ryzen Master programından eco Mode'a al direkt bir de öyle ölç. Eco moda alınca 20 derece daha soğuk çalışıyor bende.

Eco moda alıyorum test yapıyorum maks 4100MHz frekans yüke çıkıyor 56-57 derecelerde seyrediyor test bitiyor boşta dururken bir anda çekirdekler kafalarına göre 4800MHz'lere kadar çıkabiliyor tamamen oynaklar çekilen voltajda 1.50'lere kadar kadar oynaklık gösteriyor bu sırada sıcaklık 60-72 derece arası değişiyor sürekli.

Eco moda alıyorum test yapıyorum maks 4100MHz frekans yüke çıkıyor 56-57 derecelerde seyrediyor test bitiyor boşta dururken bir anda çekirdekler kafalarına göre 4800MHz'lere kadar çıkabiliyor tamamen oynaklar çekilen voltajda 1.50'lere kadar kadar oynaklık gösteriyor bu sırada sıcaklık 60-72 derece arası değişiyor sürekli.
  • İlk olarak Ryzen Master programında "Default" ayarlara getirin.
  • Ardından anakartınızın biosu üzerinden "Core Performance Boost" kapatarak sıcaklıkları kontrol ediniz. Bu işlem işlemcinizin turbo frekanslara çıkmasını engelleyecektir ama ısınma sorununu çözer diye düşünüyorum.
  • Bir farklı çözüm yolu olarak da işlemcinize yine anakartınızın biosundan "Undervoltage" yani voltaj düşürme işlemi uygulamanızı öneririm. Ryzen işlemcilerde sıcaklık düşürme videosu da Technopat youtube kanalında bulunmakta.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

• Ilk olarak Ryzen Master programında "default" ayarlara getirin.
  • Ardından anakartınızın BIOS'u üzerinden "Core performance Boost" kapatarak sıcaklıkları kontrol ediniz. Bu işlem işlemcinizin Turbo frekanslara çıkmasını engelleyecektir ama ısınma sorununu çözer diye düşünüyorum.
  • Bir farklı çözüm yolu olarak da işlemcinize yine anakartınızın BIOS'undan "undervoltage" yani voltaj düşürme işlemi uygulamanızı öneririm. Ryzen işlemcilerde sıcaklık düşürme videosu da Technopat YouTube kanalında bulunmakta.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

CPB kapatmak yerine bende undervolta yönelmeyi düşünüyorum zaten 5900X için en doğru ayarları bulmayı çalışıyorum açıkçası Full yükte oyun oynarken render alırken 80 dereceleri görebileceğim tavan bir ayar benim için kabul edilebilir durumda şu an da.

CPB kapatmak yerine bende undervolta yönelmeyi düşünüyorum zaten 5900X için en doğru ayarları bulmayı çalışıyorum açıkçası Full yükte oyun oynarken render alırken 80 dereceleri görebileceğim tavan bir ayar benim için kabul edilebilir durumda şu an da.
Ben de 5600X için undervoltage yaptım ve daha düşük sıcaklıklar görüyordum. Sonra baktım çok ısınmıyor, ufak çaplı bir OC işlemi yaptım. Şuan 4.7Ghz ve 1.3125V ile kullanıyorum.

Ben de 5600X için undervoltage yaptım ve daha düşük sıcaklıklar görüyordum. Sonra baktım çok ısınmıyor, ufak çaplı bir OC işlemi yaptım. Şu an 4.7GHz ve 1.3125V ile kullanıyorum.

İşlemleri direk BIOS üzerinden mi yoksa Ryzen Master üzerinden mi yaptın? Oyunlarda ve Cinebench gibi uygulamalarda aldığın tepe sıcaklık değerleri neler izlediğin okuduğun makale ve videolarında linkini verirsen sevinirim.

İşlemleri direk BIOS üzerinden mi yoksa Ryzen Master üzerinden mi yaptın? Oyunlarda ve Cinebench gibi uygulamalarda aldığın tepe sıcaklık değerleri neler izlediğin okuduğun makale ve videolarında linkini verirsen sevinirim.
Bios üzerinden yaptım. 5600X için turbo frekans değeri olan 4.6Ghz frekansına kendim yükselttim. 4.6Ghz ve 1.25V ayarlarında test ettiğimde Aida64 stres testinde 1 saat sonucunda max 79 derece, Cinebench R23 çoklu çekirdek için yarım saatlik testte max 74 derece, tek çekirdek için 51-52 derece, OCCT testinde 1 saat sonucunda 73 derece gördüm.

Burada 4.6Ghz frekansının biraz üzerine çıktım ve benchmark testlerinde gerçekten rekabetçi ve iyi sonuçlar aldım. 4.7Ghz ve 1.3125V ayarlarına OC yaptığımda eski ayarlardaki testlerin aynılarını yaptım ve hepsinde max 79 derece gördüm. 80-85 dereceye kadar sorun etmediğim için bu ayarlarda bıraktım. Oyunlarda ise 62-63 derece civarlarında çalışıyor.

Cinebench R23 Results.png

İzlediğim video yok açıkçası. Sadece üstteki mesajda eklediğim videoyu izledim, gerisini forumdan araştırarak öğrendim. Kalanı deneme yanılma zaten. Sistem mavi ekran verdikçe, reset attıkça ayarları değiştirdim.

Son düzenleme:
Bios üzerinden yaptım. 5600X için turbo frekans değeri olan 4.6Ghz frekansına kendim yükselttim. 4.6Ghz ve 1.25V ayarlarında test ettiğimde Aida64 stres testinde 1 saat sonucunda max 79 derece, Cinebench R23 çoklu çekirdek için yarım saatlik testte max 74 derece, tek çekirdek için 51-52 derece, OCCT testinde 1 saat sonucunda 73 derece gördüm.

Burada 4.6Ghz frekansının biraz üzerine çıktım ve benchmark testlerinde gerçekten rekabetçi ve iyi sonuçlar aldım. 4.7Ghz ve 1.3125V ayarlarına OC yaptığımda eski ayarlardaki testlerin aynılarını yaptım ve hepsinde max 79 derece gördüm. 80-85 dereceye kadar sorun etmediğim için bu ayarlarda bıraktım. Oyunlarda ise 62-63 derece civarlarında çalışıyor.

Eki Görüntüle 812565

İzlediğim video yok açıkçası. Sadece üstteki mesajda eklediğim videoyu izledim, gerisini forumdan araştırarak öğrendim. Kalanı deneme yanılma zaten. Sistem mavi ekran verdikçe, reset attıkça ayarları değiştirdim.
BİOS'unun da resmini paylaşma şansın var mı? Değiştirdiğin ayarlara dair yapabilirsen çok sevinirim bende açıkçası belirttiğin değerleri görürsem çok daha fazla kurcalamayacağım 2 gündür full test keyfini çıkartamadım resmen :D

BİOS'unun da resmini paylaşma şansın var mı? Değiştirdiğin ayarlara dair yapabilirsen çok sevinirim bende açıkçası belirttiğin değerleri görürsem çok daha fazla kurcalamayacağım 2 gündür full test keyfini çıkartamadım resmen :D
Valla hocam ben de 1 hafta boyunca sürekli test yaparak geçirdim. 7 sene sonra ilk defa değiştirme şansı olunca merak da var tabi :D

Öncelikle şunu belirtmek isterim. Benim bu ayarlarım Ryzen 5 5600x işlemcisi için geçerli. 5900X için ayarlarınızı yine kendiniz bulmanız gerekmekte.

1. İlk olarak Core Performance Boost kapattım.
    Bios_4.png
  2. Ardından çarpan değerini (CPU Ratio) değiştirdim.
    Bios_1.png
  3. Sonra voltajı da override moduna aldım ve frekansı elimle belirledim. Şöyle örnek vereyim: Voltajı 1.3V ayarladığım zaman Cinebench R23 testinde hata aldım. Hatayı düzeltmek ve stabilliği artırmak için voltajı biraz daha yükselterek denedim. Şuan sıkıntısız çalışıyor. Ufak ufak voltaj ayarlamaları ile optimum değerleri bulabilirsiniz diye düşünüyorum.
    Bios_5.png
Ben bu ayarlarda kullanıyorum ve şuan sıkıntısız durumda. Sizin için de tekrardan belirtmek isterim. Bu ayarlar 5600X için geçerli. Kendi ayarlarınızı deneme yanılma yöntemiyle bulmalısınız. İlk başta yüksek voltajlarla denemeyin, voltajı deneye deneye bulursunuz.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı