5900X ve Corsair 100X ile sıcaklık değerleri

Valla hocam ben de 1 hafta boyunca sürekli test yaparak geçirdim. 7 sene sonra ilk defa değiştirme şansı olunca merak da var tabi :D

Öncelikle şunu belirtmek isterim. Benim bu ayarlarım Ryzen 5 5600x işlemcisi için geçerli. 5900X için ayarlarınızı yine kendiniz bulmanız gerekmekte.

1. İlk olarak Core Performance Boost kapattım.Eki Görüntüle 813100
  2. Ardından çarpan değerini (CPU Ratio) değiştirdim.Eki Görüntüle 813102
  3. Sonra voltajı da override moduna aldım ve frekansı elimle belirledim. Şöyle örnek vereyim: Voltajı 1.3V ayarladığım zaman Cinebench R23 testinde hata aldım. Hatayı düzeltmek ve stabilliği artırmak için voltajı biraz daha yükselterek denedim. Şuan sıkıntısız çalışıyor. Ufak ufak voltaj ayarlamaları ile optimum değerleri bulabilirsiniz diye düşünüyorum.Eki Görüntüle 813101
Ben bu ayarlarda kullanıyorum ve şuan sıkıntısız durumda. Sizin için de tekrardan belirtmek isterim. Bu ayarlar 5600X için geçerli. Kendi ayarlarınızı deneme yanılma yöntemiyle bulmalısınız. İlk başta yüksek voltajlarla denemeyin, voltajı deneye deneye bulursunuz.
Cevap için teşekkürler bende dün deneme yanılma ile şimdilik stabil ayarları buldum yavaş yavaş overclocklara başlayacağım , Yaptığım ayarlar ile boşta 40-45 derece ,yükte 69-75 derece ,oyunlarda 60-65 max derece gördüm . ayarlarım aşağıdaki gibidir 5900x kullanan arkadaşlar deneyebilir

20210102_061246.jpg
20210102_061422.jpg
20210102_061550.jpg

Cevap için teşekkürler ben de dün deneme yanılma ile şimdilik stabil ayarları buldum, yavaş yavaş overclocklara başlayacağım. Yaptığım ayarlar ile boşta 40-45 derece ,yükte 69-75 derece ,oyunlarda max 60-65 derece gördüm . Ayarlarım aşağıdaki gibidir. 5900x kullanan arkadaşlar deneyebilir.
Rica ederim hocam. Dikkatli olarak ve sıkılmadan deneme yaparak işlemciniz memnun olacağınız derecelere geleceğini umuyorum.

Rica ederim hocam. Dikkatli olarak ve sıkılmadan deneme yaparak işlemciniz memnun olacağınız derecelere geleceğini umuyorum.
açıkçası aldığım ilk gün default ayarlarda 30 dakkalık oyun testinden sonra maks 91 derece gören işlemciden sonra şuan halimden memnunum fakat AMD nin bu işlemciyi çıkartırken default ayarlar için daha stabil şekilde çalışacak ayarlarda işlemcinin çıkartılmasını beklerdim
Cevap için teşekkürler bende dün deneme yanılma ile şimdilik stabil ayarları buldum yavaş yavaş overclocklara başlayacağım , Yaptığım ayarlar ile boşta 40-45 derece ,yükte 69-75 derece ,oyunlarda 60-65 max derece gördüm . ayarlarım aşağıdaki gibidir 5900x kullanan arkadaşlar deneyebilir

Eki Görüntüle 813166Eki Görüntüle 813165Eki Görüntüle 813164
ihtiyaç duyan arkadaşlar için aynı ayarlar ile sadece CPU CORE RATİO yu 43-46x skalasında test ettim 43x ile boşta 45-50 derece ,yükte 79-83 derece ,oyunlarda 62-67 max derece gördüm. Bu değerler önceki testimden bir miktar yukarılarda olmasının sebebi kapak tamamen kapalı şekilde olması. Daha sonra testlerimi 46x e kadar her birİ 44x-45x-46x olarak ortalama tüm değerlerde 5-6 derecelik sıcaklık artışı oldu 45x değer ile yükte 99 derecelere çıktı 46x te yükte sistem reset attı. Kişisel tavsiyem 43x veya 44x olarak kullanmanı yukarısı için iyi bir soğutucunuz yoksa bu ayarlar ile bulaşmamanızı öneririm.

Son düzenleme:
Merhaba arkadaşlar,

5900X işlemci sahibiyim. Ayrıca Corsair 100X sıvı soğutucum var fakat işlemcim oyunlarda 80-85 dereceye kadar çıkabiliyor. Arka planda Steam, Spotify, 5 tane Chrome sekmesi ile yine 50-70 dereceler arasında oynuyor. Bu normal mi? Ben sıvı soğutma üzerindeki macunu kullanmış bir macun sürmemiştim, bu durumda macun değişsem iş görür mü? Görecekse macun önerirseniz harika olur. Teşekkürler.

Merhaba , 5900x ve h100x soğutucu kullanıyorum. 5900x default ayarlarda 1,445 volt gibi gereksiz güçlü ayarlarda geldiği için ve güçlü bir işlemci olduğu için deli gibi ısınmakta ancak bios üzerinden voltaj ayarını 1,1 e getirip her core içinde sabit 4,7 ghz verdiğinizde ki fazlası ile yetecektir. boşta 39-42 derece oyunlarda da 59-63 derece arası sıcaklık yakalarsınız ve üzerine çıkmaz. stres testinde de 72-75 derece arasını geçmediğini gördüm...

Merhaba, 5900X ve H100X soğutucu kullanıyorum. 5900X default ayarlarda 1,445 Volt gibi gereksiz güçlü ayarlarda geldiği için ve güçlü bir işlemci olduğu için deli gibi ısınmakta ancak BIOS üzerinden voltaj ayarını 1,1 e getirip her Core içinde sabit 4,7 GHz verdiğinizde ki fazlası ile yetecektir. Boşta 39-42 derece oyunlarda da 59-63 derece arası sıcaklık yakalarsınız ve üzerine çıkmaz. Stres testinde de 72-75 derece arasını geçmediğini gördüm...

Evet ben eco Mode'da kullanıyorum ve hiçbir sorun kalmadı.

Geri
Yukarı