5950X için sıvı soğutucu önerisi

mehmetraz

Hectopat
RAM
Corsair domınator Platinum RGB 64 GB (4 X 16 GB) DDR4 dram 4000MHz C19.
Ekran kartı
ROG STRIX RTX 3090.
Anakart
MSI MEG X570 GODLIKE.
İşlemci
AMD Ryzen 9 5950X.
Şimdi ben direk konuya gireyim. Şu anki kullandığım soğutucu iCUE H150i Elite Capellix ama bu soğutucuda bir problem olduğunu düşünüyorum. Çünkü istediğim sıcaklık değerleri kasayı toplarken ve YouTube'da izlediğim videolarla aynı değil. Bu kasa hem render hem oyun amaçlı toplandı.

Prime 95 ile stress testindemin 62 ortalama 65 en yüksek anlık 70 gördüm.

Valorant ilk oyuna girdiğim zaman işlemci 80 bandında geziyor sonra 72 dereceye düşüyor.

Forza Horizon 5 oyunun da 72-82 arasında gezinip duruyor.

Oda da klima var ve sıcaklığı 30 derece de. Konumum Şanlıurfa ve bulunduğum yerde kuru sıcaklık mevcut. Önceden bununla ilgili konu açtım. Termal macun ve kasa temizliği yaptım. Sıcaklık 4 derece düştü. Şu an kasa pırıl pırıl ama halen istediğim sıcaklıkta değil. Kullandığım işlemci bayağı sıcak çalışan bir işlemci 100-105W arasında çalışıyor ama bu soğutucu damı problem anlamadım iyi soğutamıyor sanki. Örnek vereyim modart bu sıvı soğutucunun incelemesini yapmış. Aynı işlemci ama adamda 56 dereceyi geçmiyor. 8 çekirdekle test yapıyor. 65 bandında geziyor sıcaklık değerleri.

Kullanılan macun bu: Thermal Grizzly Kryonaut Extreme.

İşlemci: AMD Ryzen 9 5950X.
Ekran kartı: ROG STRIX RTX 3090.
Anakart: MSI MEG X570 GODLIKE.
Soğutucu: iCUE H150i Elite Capellix.
Kasa: ASUS ROG STRIX GX601 Helios.
Güç kaynağı: ASUS ROG Thor ROG-THOR-1200p

güncelleme: clocktuner for ryzen test yaparken 10 dakikalar kasa reset atıyordu kendine. slikon kalitemi öğrenmek istedim. Her türlü ayarları rehberdeki gibi yaptım ama test sırasında kasa kendini resetliyordu. Bu bile içime kurt düşürdü sıvı soğutucuda problem olduğuna dair.

Son düzenleme:
Şimdi ben direk konuya gireyim. Şu anki kullandığım soğutucu iCUE H150i Elite Capellix ama bu soğutucuda bir problem olduğunu düşünüyorum. Çünkü istediğim sıcaklık değerleri kasayı toplarken ve YouTube'da izlediğim videolarla aynı değil. Bu kasa hem render hem oyun amaçlı toplandı.

Oda da klima var ve sıcaklığı 30 derece de. Konumum Şanlıurfa ve bulunduğum yerde kuru sıcaklık mevcut. Önceden bununla ilgili konu açtım. Termal macun ve kasa temizliği yaptım. Sıcaklık 4 derece düştü. Şu an kasa pırıl pırıl ama halen istediğim sıcaklıkta değil. Kullandığım işlemci bayağı sıcak çalışan bir işlemci 100-105W arasında çalışıyor ama bu soğutucu damı problem anlamadım iyi soğutamıyor sanki. Örnek vereyim modart bu sıvı soğutucunun incelemesini yapmış. Aynı işlemci ama adamda 56 dereceyi geçmiyor. 8 çekirdekle test yapıyor. 65 bandında geziyor sıcaklık değerleri.

Kullanılan macun bu: Thermal Grizzly Kryonaut Extreme.

İşlemci: AMD Ryzen 9 5950X.
Ekran kartı: ROG STRIX RTX 3090.
Anakart: MSI MEG X570 GODLIKE.
Soğutucu: iCUE H150i Elite Capellix.
Kasa: ASUS ROG STRIX GX601 Helios.
Güç kaynağı: ASUS ROG Thor ROG-THOR-1200p

güncelleme: clocktuner for ryzen test yaparken 10 dakikalar kasa reset atıyordu kendine. slikon kalitemi öğrenmek istedim. Her türlü ayarları rehberdeki gibi yaptım ama test sırasında kasa kendini resetliyordu. Bu bile içime kurt düşürdü sıvı soğutucuda problem olduğuna dair.
Bende aynı işlemciyi kullanıyorum. Soğutucu olarak 280 mm'lik sıvı soğutma var ben 90 dereceleri görüyorum. İşlemci bir türlü soğumuyor.
Anakart da sistem için çok extreme sayılır bana göre MSI MEG X570 Unify veya MSI MEG X570 ACE iş görür.

Bende aynı işlemciyi kullanıyorum. Soğutucu olarak 280 Mm'lik sıvı soğutma var ben 90 dereceleri görüyorum. İşlemci bir türlü soğumuyor.
Anakart da sistem için çok Extreme sayılır bana göre MSI MEG X570 unify veya MSI MEG X570 ace iş görür.

Hocam kasada hava sirkülasyonunu yaparak sıcaklık değerlerimi bayağı düşürdüm. Boşta 34 dereceyi bile gördüm. Yükte 65-70 arasında (Forza Horizon 5 Full Extreme ayarlarda) bu sınırlarda kaldı. Sana önerim kasanın hava akışını kontrol etmen. Ben 1 haftadır bununla uğraşıyordum.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı