5mm kırmızı LED için hangi direnç alınmalı?

Ardaa51

Femtopat
Daha fazla  
Ben lego bir araca 2 tane 5mm kırmızı LED taktım 3.7 W pil var hangi direnci kullanmam gerek?

5mm-led-kirmizi-5mm-led-hqg-44426-16-B.jpg

Kırmızı led 1.7V'a ihtiyaç duyar. 3.7V piliniz varsa 2V direnç üzerinde harcamamız lazım. O led modelleri en fazla 20mA akım çeker, sonrasında yanma riski vardır. Buradan direnç hesabınızı yapın.

Mesela 10mA akım çekecekseniz V= I*R formülünden 2 = 0.01*R yapar.
Burada da R=200 ohm olur.

P=V*I formülünden;
2V*0.01 = 0.02W güce dayanıklı direnç takmanız yeterlidir.

Kırmızı led 1.7V'a ihtiyaç duyar. 3.7V piliniz varsa 2V direnç üzerinde harcamamız lazım. O led modelleri en fazla 20mA akım çeker, sonrasında yanma riski vardır. Buradan direnç hesabınızı yapın.

Mesela 10mA akım çekecekseniz V= I*R formülünden 2 = 0.01*R yapar.
Burada da R=200 ohm olur.

P=V*I formülünden;
2V*0.01 = 0.02W güce dayanıklı direnç takmanız yeterlidir.
yanıtın için teşekkür ederim dirençler hakkında tek bildiğim nasıl bağlandığı Zahmet Olmazsa Güvenilir Bir Yerden Link Atabilirsen Güzel Olur Atamazsan da Canın Sağolsun

@Ardaa51 Robotistan iyidir. Oradan alabilirsin.

Pil sağlığı ve uzun ömrü açısından sana tavsiyem oradan 1-2mA akım geçecek değerde direnç takman olur. Bu ledler zaten parlak yanıyor, fazla akım geçirip pili erken tüketme derim.

Merhaba. Tek bir kırmızı LED'in direnç hesabında tek LED için direnç hesaplama kısmında LED voltajını 2.2 volt, LED akımını 12 mA, voltajı 4.2 volt olarak girdiğinizde kullanılacak olan direnç ve watt değerleri çıkıyor, standart dirençler 1/4 watt'dır. Bu uygulamada çıkan değer 180 ohm oluyor. (Piyasadan satın alınacak şekliyle yuvarlatma yapılıyor) Kolay gelsin.

220 ohm alsam bir fark olur mu 200 bulamadım
Evet, 220 ohm değerinde de olabilir, mA olarak 12 mA 'ideğil de örneğin 10 mA'i 3.7 - 4.2 volt batarya voltajı aralığında çekerek LED bozulmadan yine çok sağlıklı olarak yanabilmiş olur. Kolay gelsin.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı